Aktualności
Teraz czytasz
Dezinflacja w USA wyhamowała. Rynki się załamały
0

Dezinflacja w USA wyhamowała. Rynki się załamały

utworzył Daniel Kostecki24 lutego 2023

Podobnie jak i w niektórych europejskich krajach, tak i w USA proces dezinflacji, na który niedawno powyływał się Jerome Powell, zdecydowanie hamuje. Pokazują to dane z końca tygodnia, gdzie po czwartkowej publikacji udało się jeszcze rynkom zachować równowagę, tak po piątkowych nastąpiło już tąpnięcie.

Dezinflacja w USA hamuje

Indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,6 procent miesiąc do miesiąca w styczniu 2023 r., najbardziej od siedmiu miesięcy i po zrewidowanym w górę wzroście o 0,2 procent w grudniu. Koszt towarów wzrósł o 0,6 procent, odbijając się od spadku o 0,5 procent w poprzednim miesiącu, podczas gdy inflacja usług była stała na poziomie 0,6 procent. Ceny żywności wzrosły o 0,4 procent, tak samo, jak w grudniu, a ceny energii wzrosły o 2 procent, po spadku o 3,6 procent. Z wyłączeniem żywności i energii, indeks cen PCE wzrósł o 0,6 procent, szybciej niż oczekiwania rynkowe na poziomie 0,4 procent, co sugeruje, że inflacja jest coraz bardziej zakorzeniona w gospodarce. Roczny wskaźnik przyspieszył do 5,4 proc. z 5,3 proc. w grudniu.

Inflacja PCE rośnie o 4,7%

Roczna stopa bazowej inflacji PCE, preferowany przez Rezerwę Federalną miernik inflacji, wzrosła o 4,7% i przekroczyła oczekiwania rynkowe na poziomie 4,3%, wspierając sygnały ze strony decydentów Fedu, że stopy procentowe muszą być wyższe przez dłuższy czas, aby poskromić niezrównoważony wzrost cen.

Wydatki osobiste w USA wzrosły o 1,8% w ujęciu miesięcznym w styczniu 2023 r., odbijając się od skorygowanego w dół spadku o 0,1% w grudniu i pokonując prognozy rynkowe dotyczące wzrostu o 1,3%. Jest to największy wzrost od marca 2021 r. W obrębie towarów wzrost był szeroki i prowadzony przez pojazdy mechaniczne i części, a także „inne” dobra nietrwałe (na czele z farmaceutykami). W ramach usług największy udział we wzroście miały wydatki na usługi związane z żywnością.

Jednocześnie dochód osobisty w Stanach Zjednoczonych wzrósł w styczniu 2023 r. o 0,6 proc. i minął się z rynkowymi oczekiwaniami wzrostu o 1,0 proc. Wzrost dochodów był prowadzony przez rosnące wynagrodzenia, odzwierciedlające prywatne płace i pensje. Dyspozycyjny dochód osobisty wzrósł w styczniu o 2,0 procent.

Trwa przecena na rynkach

Powyższe informacje załamały rynki, a indeksy giełdowe zalały się czerwienią, spadając o ponad 1 proc. Umocnił się także amerykański dola, gdzie kurs EUR/USD cofnął się do poziomów obserwowanych na początku stycznia. Rentowności amerykańskich obligacji wystrzeliły, a ceny spadły, gdzie 2-letnie obligacje USA są już na najniższym poziomie od 2007 r. Wydaje się, że na dobre rozpoczęła się gra o podwyżkę o 50 punktów bazowych w marcu.

Co o tym sądzisz?
Lubię
100%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.