Aktualności
Teraz czytasz
Decyzja Riksbanku da wsparcie szwedzkiej koronie?
0

Decyzja Riksbanku da wsparcie szwedzkiej koronie?

utworzył Marcin Kiepas20 września 2022

Kurs EUR/SEK od 12 września, gdy zakończył spadkową korektę, systematycznie się wspina. Wczoraj para ta wzrosła do 10,8249, przekraczając maksima z początku lipca (10,8097) i przetestowała najwyższe poziomy od początku marca br. Dziś rano za euro płacono 10,8059 szwedzkich koron. 

To ile trzeba będzie zapłacić na koniec dnia w dużej mierze będzie zależało od dzisiejszej decyzji banku centralnego Szwecji (Riksbank) ws. stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona o godzinie 09:30.

Inflacja w Szwecji wyższa od oczekiwań

W sierpniu inflacja CPI w Szwecji wyraźnie przyspieszyła, przekraczając przy tym rynkowe oczekiwania. Wzrosła ona do 9,8 proc. w relacji rok do roku z 8,5 proc. w lipcu br. Ekonomiści prognozowali, że ukształtuje się ona na poziomie 9,6 proc. R/R. W relacji miesięcznej inflacja wzrosła w sierpniu o 1,8 proc. wobec 0,1 proc. w lipcu.

EURSEK Daily_tickmill_20092022

Wykres dzienny EUR/SEK. Źródło: Tickmill

Szybko rosnąca inflacja w Szwecji, ale też polityka innych banków centralnych (m.in. Fed, ECB i SNB) powoduje, że szwedzki Riksbank nie ma wyjścia i dziś musi podwyższyć stopy procentowe o minimum 75 punktów bazowych. Oznacza to, że główna stopa w Szwecji wzrośnie po tej decyzji do 1,50 proc. z 0,75 proc. dotychczas. Taka decyzja powinna być już w cenach, stąd pozostanie bez znaczącego wpływu na zachowanie EUR/SEK. Taki wpływ może za to mieć to, jakie sygnały wyśle jednocześnie bank centralny.

Sytuacja inflacyjna w Szwecji w zestawieniu z oczekiwanymi podwyżkami stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny sprawiają, że nie można wykluczyć, że Riksbank zdecyduje się na bardziej agresywny ruch i podniesie stopy o 100 pb. To już powinno zepchnąć notowania EUR/SEK niżej. Szczególnie, że na tym podwyżki kosztu pieniądza w Szwecji się nie skończą i na listopadowym posiedzeniu prawdopodobnie bank zdecyduje się na ruch o 75 pb.   

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.