Aktualności
Teraz czytasz
Dane z rynku pracy w USA poniżej oczekiwań
0

Dane z rynku pracy w USA poniżej oczekiwań

utworzył Daniel Kostecki3 grudnia 2021

Zamiast spodziewanych ponad 500 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA powstało o połowę mniej. Pozytywną informacją wydaje się spadek bezrobocia.

Stopa bezrobocia w USA spadła w listopadzie o 0,4 pkt proc., z 4,6 proc. (w październiku) do 4,2 proc. Rynek oczekiwał spadku do 4,5 proc. Tymczasem odczyt okazał się bardziej pozytywny, a jednocześnie najniższy od lutego 2020 r.  Liczba osób bezrobotnych w USA spadła o 542 tys., do 6,9 mln. Jednak to wciąż o 1,2 mln osób bez pracy więcej w porównaniu do 5,7 mln bezrobotnych w lutym 2020 r. Tymczasem współczynnik aktywności zawodowej wzrósł w listopadzie do 61,8 proc. Jest on o 1,5 pkt proc. niższy niż w lutym 2020 r.

Główne dane w postaci NFP pokazały wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 210 tys. Przyrost nastąpił w usługach profesjonalnych i biznesowych, transporcie i magazynowaniu, budownictwie i produkcji. Handel detaliczny charakteryzował się zmniejszeniem zatrudnienia.

Reakcja dolara na dane

Po publikacji tych danych kurs EUR/USD doszedł do dziennych szczytów przy 1,1333, skąd zdaje się szybko zawracać. Pierwsza reakcja osłabiająca dolara mogła mieć związek z nieco gorszym głównym odczytem, czyli wspomniane NFP, jednak stopa bezrobocia czy prawie 5-procentowy wzrost płac mogą być czynnikami na tyle silnymi dla Fed, aby ten mógł zdecydować się na normalizację polityki pieniężnej. Po danych z USA rynek stopy procentowej może wyceniać, że pierwsza podwyżka stóp w 2022 r. może mieć miejsce w czerwcu, a kolejna w listopadzie.

Giełdy wydają się niewzruszone

Na dzisiejszą publikację danych zdaje się specjalnie nie reagować amerykańska giełda, która stara się podnosić się po ostatniej korekcie. W tym tygodniu notowania indeksu Nasdaq 100 próbują utrzymać poziom z zeszłego zamknięcia, zaś Dow Jones wydaje się walczyć z tygodniową stratą rzędu 0,55 proc., a S&P 500 ze spadkiem o nieco ponad 0,2 proc. Indeks DJIA z kolei próbuje utrzymać się nad średnio 200-sesyjną, która wypada w rejonie 34480 pkt.

Odczyt NFP może zamknąć bardzo intensywny dla rynków tydzień, ale z kolei otwiera oczekiwanie na najbliższą decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych oraz programu QE wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi. Fed będzie obradować 14-15 grudnia i wtedy też emocje mogą być jeszcze większe.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.