Aktualności
Teraz czytasz
Czym będą żyły teraz rynki akcji?
0

Czym będą żyły teraz rynki akcji?

utworzył Marcin Kiepas11 stycznia 2022

Początek 2022 roku na rynkach finansowych upływa pod znakiem stabilizacji notowań EUR/USD blisko 1,13 dolara, umacniania się walut naszego regionu w oczekiwaniu na kolejne podwyżki stóp procentowych przez banki centralne Polski, Czech i Węgier, szybujących w górę rentowności amerykańskich obligacji i spadków na Wall Street, co wczoraj zakończyło się klasycznym „kupowaniem dołka”. 

US500 H4 tickmill

Wykres instrumentu US500 (CFD na S&P 500), H4. Źródło: Tickmill

Czym będą żyły rynki finansowe

Na pierwszy ogień pójdą dane o inflacji w USA. Te zostaną opublikowane już w środę 12 stycznia. Szacuje się, że w grudniu inflacja konsumencka w Stanach przyspieszy do 7 proc. z 6,8 proc. w listopadzie, co byłoby najwyższym odczytem od 4 dekad. Dzień później zostaną opublikowane dane o inflacji producenckiej. Ona również ma wzrosnąć. Do 9,8 proc. R/R w grudniu z 9,6 proc. w styczniu. 

Dalszy wzrost inflacji w USA, która jest już nie tylko problemem gospodarczym, ale również społecznym i politycznym, może zwiększyć oczekiwania na szybsze zaostrzanie polityki monetarnej przez Fed, stając się tym samym impulsem do umocnienia dolara i powrotu spadków na Wall Street. 

Rosnąca inflacja nie będzie jednak w stanie mocno pchnąć amerykańskich indeksów w dół, bo już w piątek startuje sezon publikacji wyników przez tamtejsze spółki. Rynek na jakiś czas skoncentruje się więc na tym temacie, co może wspierać ceny akcji. Warto jednak pamiętać, że inwestorzy równie mocno będą przyglądać się wypracowanym wynikom, jaki i oczekiwaniom spółek odnośnie do funkcjonowania w czasach wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych.

Ostatnim akordem stycznia będzie zaplanowane na 26 stycznia posiedzenie Fedu ws. stóp procentowych. Nie przyniesie ono zmiany polityki monetarnej, ale powinno przynieść definitywną odpowiedź na pytanie, kiedy finalnie do takiej zmiany dojdzie. I to w dwóch wymiarach. Zarówno w kwestii podwyżek stóp procentowych, jak i ograniczenia bilansu Fed. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.