Aktualności
Teraz czytasz
Co zrobi dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej? I jak na to zareaguje złoty?
1

Co zrobi dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej? I jak na to zareaguje złoty?

utworzył Marcin Kiepas7 lipca 2022

Wydarzeniem czwartku w Polsce jest posiedzenie i decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Rada ma twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony szybująca inflacja i mocno tracący złoty. Z drugiej widmo recesji.

Ostatni tydzień to okres silnej przeceny złotego, co dziś wywindowało notowania EUR/PLN powyżej 4,80 zł, a USD/PLN ponownie testował okolice 4,72 zł.

Obawy przed recesją

Wyprzedaż złotego to reakcja na sytuację na rynkach globalnych, w tym przede wszystkim na rosnące obawy przed recesją i bardzo silne umocnienie amerykańskiego dolara. Swoją cegiełkę do tej przeceny dokładają również słabnące waluty regionu. Zwłaszcza węgierski forint, który jest najsłabszy w historii i którego Bank Węgier próbuje bronić, drastycznie podnosząc stopy procentowe (dziś Bank Węgier podniósł 1-tygodniową stopę depozytową aż o 200 pb do 9,75 proc.).

Złotemu szkodzą również obawy, że Rada Polityki Pieniężnej „nie dowiezie” dużych podwyżek stóp procentowych w Polsce, przez co zmniejszy się dysparytet w poziomie kosztu pieniądza, co dodatkowo uderzy w rodzimą walutę.

USDPLN, Wykres dzienny, 07.07.2022

Wykres dzienny USD/PLN. Źródło: Tickmill

Na jakim poziomie zostaną ustalone stopy procentowe?

Sytuacja na gospodarcza i sytuacja na rynkach finansowych stawia Radę Polityki Pieniężnej w trudnej sytuacji. Rynkowy konsensus zakłada, że Rada podwyższy dziś główną stopę w Polsce o 75 punktów bazowych (pb) do 6,75 proc. Ale w zasadzie w grze jest niższa podwyżka, jak i wyższa. W zależności na jakich elementach skupią się członkowie Rady.

Za podwyżką o 75 pb i wyższą przemawia bardzo wysoka inflacja w Polsce (15,6 proc. R/R), ostatnia przecena złotego i ostatnie podwyżki kosztu pieniądza przez banki w regionie, co stanowi dola rynków ważny punkt odniesienia.

Pogorszenie koniunktury

Z drugiej strony w najnowszej projekcji inflacji, którą Rada pozna na tym posiedzeniu, jej członkowie powinni zobaczyć szczyt inflacji latem i silne hamowanie wzrostu gospodarczego w II połowie z techniczną recesją włącznie. Jeżeli do tego dodać widoczne już w twardych danych pogorszenie koniunktury w Polsce, sygnalizowaną od dwóch miesięcy przez indeks PMI recesję w sektorze przemysłowym, czy obserwowane na rynkach spadki cen surowców, to Rada może być bardziej wstrzemięźliwa w podnoszeniu stóp.

Co więc zrobi dziś zrobi Rada? Uważam, że podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Prawdopodobnie po raz ostatni. Chociaż oczywiście tego nie zakomunikuje. W komunikacie natomiast należy się spodziewać nowych odniesień do osłabienia złotego.

Dlaczego lipcowa podwyżka może być ostatnią w cyklu? Głównie dlatego, że prawdopodobnie już od września inflacja nieco zacznie się obniżać w Polsce, co w zestawieniu z hamowaniem wzrostu gospodarczego, będzie dla Rady argumentem za przyjęciem pozycji wyczekujące i obserwacji wpływu dotychczasowych dziesięciu podwyżek (razem z tą dzisiejszą) stóp procentowych.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.