Aktualności
Teraz czytasz
Cena miedzi blisko maksimów sprzed ponad 2 lat
0

Cena miedzi blisko maksimów sprzed ponad 2 lat

utworzył Michał Sielski21 października 2020

Notowania miedzi rosną na giełdach na całym świecie. Powodem są problemy w kopalniach w Chile, a także rosnące szanse na ugodę w sprawie realnej pomocy dla gospodarki USA. Cena miedzi dynamicznie drożeje i obecnie zbliża się do poziomu 7000 USD za tonę.

Notownaia miedzi na giełdzie LME w Londynie są obecnie bliskie przekroczenia na dłużej najwyższych poziomów od dwóch lat. Podobnie jest na Comex w Nowym Jorku. Pomaga jak zwykle polityka w USA. Demokraci i Republikanie są bowiem blisko ustalenia wspólnego planu dla gospodarki, który będzie całkiem pokaźnym pakietem bodźców rozwojowych. Odbyły się już nawet rozmowy sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina z Nancy Pelosi, czyli przewodniczącą Izby Reprezentantów, które zakończyły się bardzo pozytywnie. Politycy zgodnie zakomunikowali, że jeszcze w tym tygodniu gotowy ma być pakiet dla gospodarki. Dzięki temu będzie go można przyjąć przed wyborami prezydenckimi, które planowane są na 3 listopada 2020 roku.


Sprawdź koniecznie: Jak inwestować w miedź? [Poradnik]


Strajk górników w Chile podnosi ceny miedzi

Dobre wieści z USA to jednak nie wszystkie informacje, które mają wpływ na cenę miedzi na rynkach. Mocniejsza gospodarka najsilniejszego kraju świata, to bez wątpienia większy popyt na surowiec, ale na cenę ma też wpływ podaż. A ta się ostatnio zmniejszyła.

„Na rynkach pojawiły się pozytywne informacje dotyczące rozmów „stymulacyjnych” w USA, a do tego w kopalniach miedzi w Chile trwają strajki”czytamy w raporcie analityków Jinrui Futures Co.

W Chile trwa bowiem strajk, który wpływa na obniżenie wydobycia miedzi. Pracownicy walczą o wyższe pensje w koncernie Lundin Mining Corp., który zawiesił właśnie działalność swojej kopalni Candelaria. Pat trwa, bo górnicy odrzucili ostatnie propozycje niewielkich podwyżek, jakie przedstawił im zarząd firmy.

To wszystko od razu przełożyło się na ceny miedzi, która na LME wzrosła w ciągu jednego dnia o 120 USD do 6 899,00 USD za tonę, sięgając w ciągu dnia ceny 6 900 USD za tonę, co było najwyższą ceną tego surowca od 2 lat. Analitycy zwracają uwagę, że ceny miedzi mogą nadal rosnąć, zwłaszcza gdy pojawią się konkretne informacje na temat szczepionki na koronawirusa.

cena miedzi wykres

Wykres ceny miedzi, interwał D1. Źródło: xStation 5, XTB.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.