Aktualności
Teraz czytasz
Bitcoin zamknął tydzień z najniższym poziomem od 2020 r.
0

Bitcoin zamknął tydzień z najniższym poziomem od 2020 r.

utworzył Simon Peters26 września 2022

Bitcoin, największa kryptowaluta świata, zamknął tydzień z najniższym wynikiem od końca 2020 roku. Spadek w połowie tygodnia obniżył cenę aż do 18 117 dolarów na platformie eToro. Cena odzyskała nieco w dalszej części tygodnia, pomimo zmiennego poziomu, i obecnie porusza się w okolicach 18 500 dolarów.

Tymczasem ethereum nadal zmaga się z następstwami The Merge. Podczas gdy token zbliża się do metryki deflacyjnej (więcej o tym poniżej), podobnie jak bitcoin i inne kryptowaluty, na cenę wpłynęły szersze warunki makro na rynkach inwestycyjnych.

W zeszłym tygodniu ethereum doświadczał bardzo niskich cen: w środę odnotował 1 220 dolarów, tuż przed niewielką poprawą. Obecnie, na platformie eToro notowany jest na poziomie 1 273 dolarów.

Apple wchodzi w NFT

Wprowadzenie “po cichu” standardowej akceptacji aplikacji opartych na NFT przez Apple  jest ogromnym krokiem naprzód dla rynku. Pod względem ekosystemów technologicznych, Apple jest wyjątkowo potężny. W ciągu ostatniego roku, widzieliśmy wielkie starcia z takimi jak Meta nad App Store Apple; padły również poważne pytania wokół posiadanej przez niego mocy.

Z tego powodu nie należy lekceważyć akceptacji technologii NFT na tej platformie. Jest jednak pewne istotne zastrzeżenie. Największym problemem dla wielu deweloperów jest gigantyczne obcięcie ich dochodów przez sklep z aplikacjami. Apple pobiera około 30 proc. prowizji dla deweloperów – ogromną część zarobków dla każdego użytkownika zależnego od ekosystemu.

Podczas gdy z pewnością ograniczy to przyjęcie przez deweloperów NFT do przestrzeni, nadal jest to ekscytujący krok naprzód, który nie powinien być pomijany w kontekście szerszego rynku. Istnieją inne platformy NFT o znacznie niższych kosztach prowizji – jednak żadna z nich nie ma takiego zasięgu i wpływów, jak sklep z aplikacjami Apple.

Emisja ethereum spada po The Merge

Według Ultra Sound Money ponad tydzień po The Merge, poziom emisji ethereum spadł o około 98 proc. Podczas gdy przed The Merge, sieć stworzyłaby ponad 130 000 nowych tokenów ETH w ciągu tygodnia, w ciągu 10 dni od The Merge, powstało zaledwie 8 000.

Powstaje więc pytanie – dlaczego nie widzimy, że na rynku panuje środowisko „deflacyjne”? Ogólnie rzecz biorąc, sieć nadal tworzy więcej ETH niż spala – stosunek nadal wynosi mniej-więcej dwa do jednego. Jednak poziom nowych tokenów napływających do sieci znacznie się zmniejszył.

Mamy też nadrzędne efekty makroekonomiczne zmienności rynku, które wpływają na cenę. To zawsze zwiastowało trudne dla The Merge środowisko do debiutu, jednak jest to wciąż wczesny etap dla nowego sposobu prowadzenia działalności przez sieć.

Spadek cen procesorów graficznych w Chinach

Koszt kluczowych procesorów graficznych (GPU) wykorzystywanych w wydobyciu kryptowalut gwałtownie spadł w ostatnich dniach, donosi South China Morning Post (SCMP). Podczas gdy ceny spadają, a łańcuchy dostaw zaczynają się rozluźniać, w ciągu dwóch miesięcy wokół Ethereum Merge, spadek był bardzo zauważalny.

Kluczowym czynnikiem jest tutaj znacznie niższa intensywność w sieci ethereum po The Merge, a także znacznie zmniejszone zapotrzebowanie na moc obliczeniową do wydobycia. W 2021 roku, gdy ceny gwałtownie wzrosły, takie GPU znalazły się w centrum kryzysu łańcucha dostaw. Niedobory półprzewodników spowodowały gwałtowny wzrost cen używanych samochodów, ponieważ producenci skupili się na bardziej lukratywnych obszarach rynku.

The Merge ma wpływ na gospodarkę w świecie rzeczywistym. W tym kontekście nie należy lekceważyć wpływu ethereum, a tym samym innych kryptowalut. Czas pokaże, jakie skutki przejścia na proof-of-stake przyniesie w innych obszarach, jednak na ten moment spadające ceny GPU mogą być dla niektórych powodem do świętowania – zwłaszcza dla kopaczy bitcoinów!

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
25%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.