Aktualności
Teraz czytasz
Bitcoin spot ETF rusza w Kanadzie
0

Bitcoin spot ETF rusza w Kanadzie

utworzył Simon Peters6 grudnia 2021

Znany fundusz zarządzający aktywami Fidelity Investments uruchomił w Kanadzie fundusz ETF Bitcoina. Fundusz ten – nazwany Fidelity Advantage Bitcoin ETF – inwestuje bezpośrednio w Bitcoina lub poprzez instrumenty pochodne. Co najmniej 98 proc. udziałów w ETF-ie będzie przechowywanych w „zimnych portfelach”.

Fundusz jest notowany na giełdzie w Toronto z oznaczeniem FBTC. Fundusz będzie miał opłatę za zarządzanie dla inwestorów wynoszącą 0,4 proc., przy czym klienci otrzymają możliwość inwestowania dolarów kanadyjskich lub amerykańskich. Kanada jest popularnym miejscem dla ETF-ów kryptowalutowych z ponad 20 dostępnymi dla kanadyjskich inwestorów. Oferta Fidelity jest jednak wyjątkowa wśród kryptowalutowych ETF-ów, ponieważ oferuje fizyczne posiadanie bitcoina, a nie handel na kontraktach terminowych.

MercadoLibre akceptuje kryptowaluty

Główny serwis aukcyjny Ameryki Łacińskiej MercadoLibre pozwala teraz klientom w Brazylii na wymianę i płacenie za produkty w kryptowalutach. Firma ogłosiła, że użytkownicy w Brazylii będą mogli kupować, trzymać i sprzedawać Bitcoina, Ether oraz Stablecoin Pax Dollar, oparty na dolarze amerykańskim. Połączenie dwóch głównych kryptowalut i stablecoina na MercadoPago – platformie płatniczej MercadoLibre – umożliwi klientom przeprowadzanie transakcji na produkty wyceniane w walucie fiducjarnej za pomocą kryptowalut.

MercadoPago jest autoryzowany przez bank centralny Brazylii, co ułatwiło firmie rozpoczęcie operacji kryptowalutowych w tym kraju. Ale MercadoLibre działa w wielu krajach Ameryki Środkowej i Południowej, co oferuje potencjalną bazę klientów na poziomie kilku milionów dla nowych płatności kryptowalutowych, gdy firma poszerzy swoją ofertę.

Square przeprowadza rebranding w następstwie odejścia Dorsey’a z Twittera

Firma płatnicza Square ogłosiła, że zmienia nazwę na „Block”, kilka dni po tym, jak jej dyrektor naczelny, Jack Dorsey, ustąpił ze stanowiska szefa Twittera. Firma w swoim oświadczeniu zaznaczyła, że nowa nazwa może mieć wiele skojarzeń, ale wśród nich było wykorzystanie technologii Blockchain, z której używają w niektórych swoich projektach.

Square Crypto, osobna inicjatywa firmy, która ma na celu promowanie wykorzystania Bitcoina, również zmienia nazwę na Spiral. Square jednak nie zniknie – Square pozostaje nazwą firmy zajmującej się sprzedażą, która znajduje się w portfolio firm, do którego należą teraz także Cash App, TIDAL i TBD54566975.

Jack Dorsey ogłosił swoje nagłe odejście z Twittera w zeszłym tygodniu, a wielu spekulowało, że chce on poświęcać więcej czasu na projekty kryptowalutowe i blockchainowe, na czele z firmą Block, która właśnie przeszła rebranding.

Szef kryptowalut Meta odchodzi z firmy

Szef kryptowalutowego działu Meta (dawniej Facebook) odchodzi z firmy, ponieważ uruchomienie stablecoina Diem nadal pozostaje pod znakiem zapytania. David Marcus ogłosił, że odejdzie z firmy po siedmiu latach pracy nad ofertą finansową Meta, którą rozpoczął w maju 2018 r., kiedy po raz pierwszy ogłoszono projekt kryptowalutowy firmy Libra. Projekt ten później przekształcił się w portfel płatności o nazwie Novi z przynależnym do niego kryptoaktywem o nazwie Diem. Od tego momentu uruchomiono portfel kryptowalutowy, ale start Diem pozostaje niepewny.

Meta napotkała znaczne przeszkody w uruchomieniu swoich produktów kryptowalutowych. Komentując odejście Marcusa, dyrektor naczelny Meta, Mark Zuckerberg, skomentował jego post:

„Nie zaszlibyśmy z Diem tak daleko bez twojego przywództwa i jestem wdzięczny, że uczyniłeś Metę miejscem, w którym podejmujemy tak znaczące decyzje”.  

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.