Aktualności
Teraz czytasz
Bitcoin najtańszy od blisko pół roku. Cena spadła do 38 tys. USD
0

Bitcoin najtańszy od blisko pół roku. Cena spadła do 38 tys. USD

utworzył Daniel Kostecki21 stycznia 2022

Cena bitcoina spadła dziś o ponad 8 proc., z ok. 43 tys. poniżej 39 tys. USD, czyli do najniższego poziomu od sierpnia ub.r. Odwrót od ryzykownych aktywów zdaje się dominować od początku roku i może być wspierany perspektywą nieco bardziej rygorystycznej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Na spadki ceny BTC może także wpływać propozycja banku centralnego Rosji dotycząca wprowadzenia zakazu używania i wydobywania jakichkolwiek kryptowalut. Jeśli taki zakaz wszedłby w życie, wówczas Rosja stałaby się drugim po Chinach wielkim krajem z tak rygorystycznym podejściem do kryptowalut.

Spadki widoczne także na giełdach

Według danych Coinmarketcap około 147 mld USD wyparowało z całego rynku kryptowalut w ciągu ostatnich 24 godzin. Jednak wspomniany negatywny sentyment do ryzykownych aktywów zdaje się również dominować na rynku akcji, zwłaszcza na technologicznym indeksie Nasdaq. Jeszcze w listopadzie znajdował się on w rejonie 16750 pkt, aby wczoraj spaść do 14650 pkt. W konsekwencji Nasdaq 100 mógł znaleźć się na poziomie obserwowanym ostatnio trzy miesiące temu. Inwestorzy mogą zacząć się obawiać, czy na Wall Street pojawi się większa korekta bądź też bessa.

Według kontraktów terminowych Rezerwa Federalna może w tym roku podnieść stopy procentowe o 1 pkt proc., do 1-1,25 proc., co również mogło zaważyć na sentymencie do akcji. Pierwsze w tym roku posiedzenie Fed odbędzie się 25-26 stycznia. Wtedy też rynek może dostać odpowiedzi na pytania o cykl podwyżek stóp procentowych w 2022 r.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.