Aktualności
Teraz czytasz
Bitcoin jest własnością. Nowe prawo w Wielkiej Brytanii.
0

Bitcoin jest własnością. Nowe prawo w Wielkiej Brytanii.

utworzył Natalia Bojko19 listopada 2019

Regulacje prawne w kwestiach kryptowalut mają rzesze swoich zwolenników i przeciwników. Zdania na temat normowania ich w kwestiach prawnych są zwykle mocno podzielone, co często prowadzi do porzucenia tego tematu. Nieliczne z państw podejmują próbę regulacji tego rynku, choćby niektórych kwestii w swoich systemach prawnych. Do grona tych krajów zaliczana jest Wielka Brytania, która w ostatnich dniach uznała Bitcoin za własność.


Sprawdź koniecznie: Bitcoin trading – czy to się faktycznie opłaca?


Potencjał w technologii

Państwa, które intensywnie normują kwestie dotyczące kryptowalut (w pozytywny sposób), w dużej mierze stawiają na możliwość adaptacji nie tylko technologii blockchain do swoich systemów. Jest to umowne zielone światło pozwalające na wykorzystanie cyfrowych aktywów do płatności, emisji tokenów przez firmy (jako nowych sposobów na finansowanie działalności – “pseudo akcje”). Jednym słowem UK, wprowadzając w pojęcie prawne Bitcoina, prawa własności, umożliwia jego dalszy rozwój.

Elastyczne prawo

Uznanie Bitcoina za własność miało miejsce dzięki oświadczeniu panelu specjalnego pod przewodnictwem starszego sędziego Sądu Najwyższego Sir Geoffreya Vosa. W swoich wnioskach zawarł tłumaczenie mówiące o tym, że kryptowaluty i tokeny mają wszystkie cechy własności. Wszelkie pozostałe kwestie jak decentralizacja systemu czy swoista niematerialność nie dyskwalifikują cyfrowych aktywów w kwestiach własności.

Co na to świat prawniczy? Odbiór nowego prawa był w zdecydowanej większości przyjęty pozytywnie. Mówi się przede wszystkim o “plastyczności” brytyjskiego prawa i otwarciu go na nowe rozwiązania technologiczne. Niewątpliwie jest to spory krok prawny przychylny dla Bitcoina.

Inteligentne kontrakty

Tokeny, jako nowe formy emisji zastępujące poniekąd klasyczne papiery wartościowe, są już tworzone przez firmy. Dzięki nowemu prawu innowacyjne metody finansowania przedsiębiorstwa będą podlegać siłą rzeczy wszelkim regulacjom związanym z prawem własności.

Obecnie światowy rynek cyfrowych kontraktów intensywnie się rozwija. Pierwsze szacunki odnośnie jego wielkości zakładają, że w 2023 roku kapitalizacja tego rynku ma osiągnąć wartość ok. 300 mld USD. Trochę inne szacunki przedstawia Światowe Forum Ekonomiczne. W ich prognozach do 2027 roku niemalże 10 %  światowego PKB ma być gromadzone i przechowywane w cyfrowych aktywach.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
17%
Heh...
0%
Szok!
33%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).