Aktualności
Teraz czytasz
Bitcoin bije rekord – już ponad 23 000 USD
0

Bitcoin bije rekord – już ponad 23 000 USD

utworzył Michał Sielski17 grudnia 2020

Jeśli w środę 16.12.2020 r. ktoś zastanawiał się czy drożejący w ostatnich dniach Bitcoin przebije barierę 20 tys. USD i na chwilę przestał śledzić notowania, to zaglądając do nich dziś, może się zdziwić. Kolejne opory cenowe – zarówno techniczne, jak i psychologiczne – pękają tu jak bańki mydlane.

Według tych, którzy nie znają lub nie rozumieją technologii blockchain, kryptowaluty miały być bańką, ale spekulacyjną. Ile razy już miała pęknąć i zrównać z ziemią wszystkich, którzy w nie inwestują? Tego nikt nie zliczy. 


GIEŁDY KRYPTOWALUT – ZESTAWIENIE OFERT


Tymczasem fakty są takie, że Bitcoin, czyli pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta, bije właśnie kolejne rekordy cenowe. Już w czwartek 17.12.2020 rano cena przekroczyła 22.200 USD po kilkunastoprocentowym wzroście w ciągu zaledwie dwóch dni, a po południu kurs dotarł nawet do poziomu 23 700 USD. Uważni obserwatorzy kursu BTC mogli się tego spodziewać, bo po ostatnim rekordzie na przełomie listopada i grudnia, cena kryptowaluty weszła w niewielką korektę, a wręcz trend boczny, bo każdy spadek kursu był okazją do dużych zakupów, które powodowały powrót w okolice 18-19 tys. USD. Po kilku dniach wzrostowych i zbliżeniu się do 20 tys. USD można więc było zakładać, że będzie dobrze (dla posiadaczy i entuzjastów kryptowalut). I rzeczywiście – dwie mocne świece wzrostowe w dwóch ostatnich dniach pokazują siłę rynku.

bitcoin 23 000

Wykres Bitcoina (BTC), interwał D1. Źródło: xStation 5, XTB.

Skąd tak duży wzrost Bitcoina?

Analitycy są podzieleni. Część z nich zwraca uwagę na posiedzenie FED, które odbyło się w środę. Po jego zakończeniu i informacjach o tym, że postanowiono utrzymać program skupu aktywów w kwocie 120 mld USD miesięcznie oraz utrzymać stopy procentowe praktycznie na poziomie zera, amerykański dolar zaczął tanieć. A słaby dolar, to zawsze coraz silniejsze kryptowaluty.

” – Ruch ceny powyżej 20 tys. USD zbliżał się wielkimi krokami i właściwie to jestem zdziwiony, że nie miało to miejsce wcześniej. Ostatecznie informacje ze strony Fed zapewniły dodatkowe paliwo do wzrostów, a wybicie psychologicznego oporu 20 tys. USD z pewnością zapewni rozgłos, który z kolei jest wielką szaną na silną końcówkę tego roku”mówi Craig Erlam z Oanda Europe.

Gdzie jest granica wzrostów Bitcoina?

Co ciekawe, Bitcoin coraz częściej jest bardzo dokładnie analizowany na podstawie konkretnych danych. Wcześniej spotykaliśmy się głównie z życzeniowymi wycenami w stylu „sky is the limit”. Teraz profesjonaliści sięgają po narzędzia, które dają konkretne wyceny i wskaźniki. 

Jednym z nich jest stosunek Bitcoina do złota. Mike McGlone z Bloomberg Intelligence wyliczył, że powinien on wynosić 100 punktów, podczas gdy przy obecnej cenie BTC i złota to zaledwie 12 punktów. Nie oznacza to jednak, że Bitcoin będzie cały czas drożał. Będące blisko historycznych maksimów złoto może przecież także tanieć. 

Dyrektor generalny Compound Capital Advisors Charlie Bilello zwraca natomiast uwagę na to, że każdy, kto zainwestował w Bitcoina w 2011 roku, dziś może pochwalić się rekordowym wzrostem w wysokości… 6 271 233 proc.!

Według Bloomberga Bitcoin będzie kosztował 50 tys. USD już w 2021 roku. 

” – Rok 2020 będzie postrzegany jako klucz do wejścia Bitcoina do głównego nurtu rynkowego. Przy makroekonomicznych, technicznych i popytowych wskaźnikach uważamy poziom 50 tys. USD jako opór docelowy, co oznacza około 1 bilion USD kapitalizacji. Cena 10 tys. USD jest natomiast poziomem wsparcia” uważa Mike McGlone.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
17%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.