Literatura
Teraz czytasz
Jak odnieść sukces na rynku? – recenzja książki “ Artyści Rynków ”
0

Jak odnieść sukces na rynku? – recenzja książki “ Artyści Rynków ”

utworzył Natalia Bojko14 kwietnia 2019

Całkiem niedawno na moją półkę trafiła bardzo niepozorna (z wyglądu) książka Michaela McCarthy’ego pt. “Artyści Rynków”. Na pierwszy rzut oka niewielka pod względem objętości, nadrabia treścią już od pierwszego przeczytanego słowa. Jeżeli miałabym określić jednym zdaniem to jest to coś w stylu swoistego odkrycia kulis świata finansów wraz z ukazaniem ośmiu różnych punktów spojrzenia na rynek.

Najpierw podcasty, potem książka

Zanim ukazała się książka, wcześniej wypuszczona została seria podcastów zrealizowana przez Michaela McCarthy’ego. Były one dostępne wyłącznie w wersji angielskiej. Dopiero z czasem postanowiono wypuścić książkę, która byłaby ich tłumaczeniem na język polski. Książka jest więc dość charakterystyczna pod względem samej treści. Nie przeczytamy w niej obszernych wyjaśnień formułek giełdowych czy sposobów na analizę rynku. Sama forma ciągłego prowadzenia wywiadu jest bardzo przystępna w związku z tym sprawnie pochłania się kolejne strony “Artystów Rynku”. Jedyna rzecz, do której można by było kolokwialnie mówiąc przyczepić się do długości przeprowadzanych rozmów. Niektóre faktycznie mogłyby być nieco dłuższe, przez co rozwijałyby znacząco treści ciekawe dla odbiorcy. Oczywiście rozumiem też fakt, że jest to przełożenie podcastów na papier, w związku z tym nieco skondensowana forma wywiadu jest pożądana.

Kulisy sław sceny traderskiej

Jakie wywiady możemy znaleźć? Książka zawiera dokładniej osiem rozmów. Michael McCarthy prowadzi je z Raoul’em Pal’em, Ray’em Barros’em, Lindą Raschke, Peterem Cruddas’em, Jack’iem Schwager’em, Ticky’ im Fullerton’em, Brettem Steenbarger i Grahamem O’Brien’em.

Każdą z rozmów bardzo swobodnie się czyta. Niewątpliwym atutem jest możliwość poznania specyfiki gry wyżej wymienionych osób ze świata finansów, ich podejścia do pracy, motywację, idoli, czy spojrzenie na rynek. Dzięki ich opowieściom można nakreślić w głowie obraz branży, w jakiej pracują na co dzień oraz z czym się to wiąże.

Podsumowanie

Książka “ Artyści Rynków ” w mojej ocenie stanowi ciekawą pozycję przede wszystkim dla początkujących traderów, którzy chcą uzyskać pewien obraz jak funkcjonuje świat finansów na poziomie wielomiliardowych firm zarządzających środkami klientów po indywidualne podejścia ludzi, którzy zarabiali/zarabiają na giełdzie. Dla bardziej doświadczonych graczy będzie to okazja do porównania aspektów psychologii, zarządzania pozycją czy podejścia do samego prowadzenia i zawierania transakcji, konfrontując te informacje ze swoim światem tradingu.

Można wyciągnąć z niej naprawdę wiele cennych lekcji np. dotyczących horyzontu czasowego inwestycji, podejścia do porażek, istoty danych oraz tego, w jaki sposób podejmuje się wielomilionowe inwestycje. Książka ukazuje, że trader to nie tylko człowiek przed wykresem, uzbrojony w żelazne nerwy. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, iż Michael McCarthy prowadził rozmowy w taki sposób, by nie tylko wyciągnąć maksymalną wartość merytoryczną dla czytelnika, ale również pokazać ludzką stronę tradingu. Czytając “Artystów Rynku” (przynajmniej dużą większość wywiadów) możemy poczuć się tak, jakbyśmy rozmawiali z dobrym kumplem na kawie po pracy. Niewątpliwie swobodny styl, w jakim jest opracowane to dzieło, sprzyja potencjalnemu czytelnikowi.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).