Aktualności
Teraz czytasz
75 mln USD kar dla brokerów w Australii i zapowiedź zmniejszenia dźwigni
0

75 mln USD kar dla brokerów w Australii i zapowiedź zmniejszenia dźwigni

utworzył Michał Sielski19 października 2020

Sąd Federalny Australii nakazał AGM Markets Pty Ltd (AGM), OT Markets Pty Ltd (OTM) i Ozifin Tech Pty Ltd (Ozifin) zapłacić łącznie 75 milionów USD kar pieniężnych. Kara jest jednak symboliczna, bo firmy są w likwidacji i nie ma nawet majątku na pokrycie strat ich klientów. To prawdopodobnie tylko przyspieszy ograniczenie dźwigni dla inwestorów indywidualnych w Australii.

AGM musi zapłacić 35 milionów USD kary, a OTM i Ozifin po 20 milionów USD. AGM Markets był brokerem posiadającym licencję ASIC, oferującym handel opcjami binarnymi. Działał przede wszystkim pod marką AlphaBinary w Australii oraz AGM Markets Ltd. na Cyprze, który później zmienił nazwę na Maxigrid Ltd. Próbował też swych sił w Wielkiej Brytanii, ale tam na początku roku zakazano jego działalności.

Trudno jednak spodziewać się, że kara zostanie zapłacona. Wszystkie trzy firmy są albo w upadłości, albo w likwidacji. Nie mają nawet środków na opłacenie swoich wierzycieli.

Ochrona konsumentów – „Decyzja jest nieuchronna”

Sędzia David Beach z Sądu Federalnego Australii, który nałożył karę na AGM, OTM i Ozifin w komentarzu do wyroku napisał m.in., że branża zbyt luźno podchodzi do wykorzystania dźwigni.

Kontrakty CFD mogą służyć uzasadnionym celom inwestycyjnym i zabezpieczającym. Jednak większość klientów detalicznych traci pieniądze, często z powodu nadmiernej dźwigni (…) Co ważne, żaden z klientów pozwanych nie nabywał kontraktów CFD w celach zabezpieczających. Byli źle poinformowanymi spekulantami ” podkreślił David Beach z Sądu Federalnego Australii.

Inwestorów korzystających z dużej dźwigni porównał nawet do heroinistów, zaznaczając że instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i ryzykownymi inwestycjami, a w wyniku takiego zachowania klienci każdego z trzech oskarżonych stracili znaczne kwoty pieniędzy. Łączne straty handlowe klientów wyniosły w przybliżeniu 32 miliony USD. Co więcej, straty klientów w prosty sposób przełożyły się na dochody ukaranych firm.

„- ASIC zbliża się do wydania nowych środków interwencyjnych dla produktów CFD. Ograniczenia maksymalnej dźwigni dla handlowców detalicznych, tak jak to miało miejsce w Wielkiej Brytanii i UE, a także Japonii i USA. Interwencja w pewien sposób przyczyni się do ochrony konsumentów – a decyzja jest nieuchronna” – podkreśla dyrektor wykonawczy ASIC ds. egzekwowania, Sharon Concisom w wywiadzie dla Australian Financial Review.

Jak działali nieuczciwi brokerzy

System działania skazanych firm był bardzo podobny. Już w 2018 roku ASIC ostrzegł inwestorów przed AGM Markets, OTM Markets i Ozifin. 9 listopada 2018 roku ASIC anulowało licencję AGM Markets na australijskie usługi finansowe (AFS) po tym, jak dochodzenie ASIC wykazało, że AGM ignorował kluczowe wymogi dotyczące postępowania. Były dyrektor firmy, Yossi Ashkenazi, został też ukarany zakazem pełnienia funkcji kierowniczych w firmach finansowych przez najbliższe 8 lat. 11 października 2019 roku Sąd federalny Australii nakazał likwidację AGM Markets Pty Ltd, OTM Markets Pty Ltd i Ozifin Tech Pty Ltd. Wyznaczył także likwidatorów.

To właśnie wtedy na światło dzienne wyszły maile i dokumenty, które zostały zabezpieczone we wszystkich trzech firmach. Manadżerowie wprost polecali swoim pracownikom, że mają zdobywać zaufanie swoich klientów, zwłaszcza tych najmniej zorientowanych na rynkach finansowych, zachęcając ich jednocześnie do jak najczęstszych oraz opiewających na jak największe kwoty inwestycji. Każda strata klientów była bowiem zyskiem firmy, a od niego zależały premie wypłacane pracownikom.

Co o tym sądzisz?
Lubię
14%
Interesujące
86%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.