Aktualności
Teraz czytasz
Zysk netto XTB w I kw. o 22 962% w górę. Akcje drożeją o 43%
2

Zysk netto XTB w I kw. o 22 962% w górę. Akcje drożeją o 43%

utworzył Michał Sielski27 kwietnia 2020

W I kwartale 2020 roku XTB zanotowało 176 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 0,8 mln zł zysku rok wcześniej. Bardzo dynamicznie rośnie też liczba klientów. Firma zyskała przede wszystkim dzięki zwiększonej zmienności wynikającej z pandemii koronawirusa.

Doskonały raport za I kwartał 2020 roku zachęcił inwestorów do zakupów akcji polskiego brokera. Na otwarciu kurs XTB rósł aż o 40 proc. I nie może to dziwić, bo zaprezentowane wyniki zaskoczyły chyba nawet największych optymistów. Ogromnie wzrosły bowiem przychody XTB, które w trzech pierwszych miesiącach tego roku 306,7 mln zł (w I kwartale 2019 roku było to 40,9 mln zł).

Udało się też pozyskać  rekordową liczbę klientów. Podpisano umowy z 21 911 osobami, co stanowi przyrost w wysokości 220,2% w stosunku do tego samego kwartału ubiegłego roku.

xtb akcje wykres

Wykres akcji XTB na otwarciu sesji 27 kwietnia 2020 r. Źródło: TradingView.com

Skąd tak duże przychody XTB?

Zaskakująco duży zysk XTB zawdzięcza ogromnym przychodom. Wzrosły one bowiem rok do roku o 650% czyli o 265,8 mln zł. Przed rokiem wynosiły 40,9 mln zł, a w pierwszym kwartale 2020 roku sięgnęły aż 306,7 mln zł. Skąd tak ogromny wzrost?

„Istotnymi czynnikami determinującymi ich poziom były ponadprzeciętna zmienność na rynkach finansowych i towarowych, spowodowana m.in. światową pandemią koronawirusa COVID-19 oraz stale rosnąca baza klientów połączona z ich dużą aktywnością transakcyjną, wyrażoną w liczbie zawartych kontraktów w lotach. W konsekwencji obrót instrumentami pochodnymi wyniósł 784,8 tys. lotów (I kw. 2019: 394,4 tys. lotów) a rentowność na lota uległa zwiększeniu o 276,9%” – czytamy w opublikowanym 26.04.2020 raporcie.

Coraz więcej klientów XTB

Doskonały wynik finansowy XTB to efekt ciągłej pracy brokera w zakresie pozyskiwania nowych klientów. Pod tym względem grupa odnotowała kolejny rekord wynoszący 21 911 wobec 6 843 rok wcześniej.

„To efekt kontynuowania zoptymalizowanej strategii sprzedażowo-marketingowej, sukcesywnego wprowadzania do oferty nowych produktów, takich jak instrumenty CFD oparte na indeksach sektorowych, akcje i ETF-y oraz ekspansji na nowe rynki geograficzne” – podsumowuje zarząd XTB.

Rośnie też liczba aktywnych klientów. Rok do roku było ich o 105,3% więcej i obecnie baza zarejestrowanych użytkowników, którzy pozostają na rynku  jest wyższa o 23 415

Szał na cenach ropy dał zarobić brokerowi

Podczas, gdy spadki cen ropy do nienotowanych w historii poziomów były przyczyną bankructw ogromnych firm oraz indywidualnych inwestorów, XTB najwięcej zarobiło właśnie na surowcach.

Największą pozycję po stronie dochodowej stanowią CFD oparte na towarach. Ich udział w strukturze przychodów na instrumentach finansowych w I kwartale 2020 r. sięgnął 51,2% wobec 6,8% rok wcześniej. Drugą znaczącą grupą są CFD oparte na giełdowych indeksach. Ich udział w strukturze przychodów w I kwartale 2020 r. wyniósł 36,2% (I kw. 2019 r.: 89,3%). Najwięcej osób spekuluje na niemieckim indeksie DAX. Co ciekawe, stosunkowo niewiele XTB zarabia na instrumentach CFD opartych o waluty. W tym przypadku zyski też wzrosły, ale stanowiły 11,1% wszystkich przychodów wobec 1,1% rok wcześniej.

XTB chce dalej rosnąć

Dobre wyniki finansowe nie wpłyną na pewno na samozadowolenie zarządu XTB. Planowana jest bowiem dalsza ekspansja i inwestycje.

„XTB ze swoją silną pozycją rynkową oraz dynamicznie rosnącą bazą klientów coraz śmielej wchodzi na rynki pozaeuropejskie, konsekwentnie realizując strategię zbudowania marki globalnej. W 2020 r. Grupa zamierza zwiększyć penetrację rynków europejskich oraz dalej budować swoją obecność w Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce” – podsumowuje zarząd firmy.

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.