Aktualności
Teraz czytasz
Zwrot na złotym: USD/PLN po 4,86 zł, a EUR/PLN po 4,80 zł
0

Zwrot na złotym: USD/PLN po 4,86 zł, a EUR/PLN po 4,80 zł

utworzył Marcin Kiepas4 października 2022

Dzisiejszy poranek przynosi kontynuację wczorajszego umocnienia złotego do głównych walut. Ruch jest silny. Zwłaszcza w relacji do amerykańskiego dolara i szwajcarskiego franka. Obie waluty nie tylko wróciły poniżej bariery 5 zł, ale też wyraźnie się od niej oddaliły. Dobrze wygląda również euro, które wróciło w okolice 4,80 zł i na razie widmo zbliżenia się do 5 zł zostało odsunięte w czasie.

PLN (wreszcie) odrabia straty

Złoty mocno zyskuje względem dolara, co w znaczniej mierze jest pochodną globalnego osłabienia amerykańskiej waluty, w tym wobec euro. We wtorek rano za dolara trzeba było zapłacić 4,8605 zł, czyli o 5,5 gr mniej niż w poniedziałek na koniec dnia, gdy potaniał on o 4,2 gr i o prawie 20 gr mniej niż w ostatnią środę. Dodatkowo na wykres USD/PLN (H4) została utworzona formacja podwójnego szczytu, która sugeruje dalsze spadki. W tym przełamanie najbliższych wsparć, co otworzyłoby dodatkową przestrzeń do przeceny USD/PLN.

USDPLN H4_04102022

Wykres dzienny USD/PLN. Źródło: Tickmill

Wyraźnie poniżej bariery 5 zł wróciła również szwajcarska waluta. Dziś rano frank taniał o 3,7 gr i kosztował 4,9165 zł, podczas gdy w ubiegłym tygodniu za franka trzeba było już zapłacić ponad 5,13 zł.

Złoty umacnia się także do euro. Kurs EUR/PLN spada o 2,6 gr do 4,8020 zł, już wczoraj wracając poniżej szczytu z lipca (4,8516 zł) i potwierdzając zeszłotygodniowy zwrot z poziomu 4,8933 zł. Na tę chwilę ryzyko wzrostu euro do 5 zł, co jeszcze kilka dni temu wydawało się prawdopodobnym scenariuszem, zostało oddalone przynajmniej o kilka tygodni.  Natomiast w krótkim terminie strefa wsparcia w okolicach 4,78 zł może powstrzymać spadki tej pary.

EURPLN H4_04102022

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

Dlaczego złoty się umacnia?

Obserwowane umocnienie złotego to efekt obserwowanej w pierwszych dniach października poprawy nastrojów na rynkach globalnych, ale przede trwającej już od ubiegłego tygodnia globalnej korekcie notowań dolara. Ten zwrot na dolarze, co automatycznie przekłada się na umocnienie złotego i innych walut rynków wschodzących, doskonale widać na wykresie EUR/USD. Dziś notowania tej pary zbliżają się do 0,99 i są na dobrej drodze do późniejszego zaatakowania parytetu (EUR/USD 1,00), podczas gdy jeszcze tydzień wcześniej euro wyznaczało wieloletnie minima na poziomie 0,9536.

O ile opisane umocnienie złotego napędzają głównie czynniki globalne, to jego zachowanie w kolejnych dniach mocniej będą już determinować wydarzenia krajowe. Jutro będzie to decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych w Polsce (prognozowana jest podwyżka głównej stopy o 25 pb do 7 proc.). W czwartek natomiast zaplanowana na godzinę 15:00 konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego po posiedzeniu Rady.

Obserwując tę kilkudniową silną aprecjację polskiej waluty nie można zapominać, że poza poprawą nastrojów na rynkach finansowych i wzrostową korektą na EUR/USD, wszystkie inne czynniki ryzyka, które ostatnio spychały notowania polskich par w stronę 5 zł, pozostają aktualne. To rosnące ujemne realne stopy procentowe, zmniejszający się dysparytet w poziomie stóp procentowych w Polsce i USA, szalejąca inflacja i hamujący wzrost gospodarczy w Polsce, wojna w Ukrainie, czy brak środków z KPO. Dlatego w średnim i długim terminie dalsza deprecjacja złotego pozostaje głównym scenariuszem. Przynajmniej do czasu zakończenia wojny w Ukrainie (a w efekcie do zakończenia kryzysu energetycznego w Europie), bo to skokowo mogłoby złotego umocnić. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.