Aktualności
Teraz czytasz
Zużycie energii przez Bitcoina pozostanie problemem w 2023 r.
0

Zużycie energii przez Bitcoina pozostanie problemem w 2023 r.

utworzył Simon Peters3 stycznia 2023

Spokojny początek 2023 roku na rynku kryptowalut: zarówno bitcoin jak i ethereum pozostają na stosunkowo równym poziomie od początku roku.

Bitcoin rozpoczął rok 2023 powyżej 16 300 dolarów, a w ciągu ostatnich kilku dni przesunął się nieco wyżej i na ten moment znajduje się w okolicach 16 500 dolarów. Ethereum natomiast rozpoczęło rok w okolicach 1 180 dolarów i obecnie lekko wzrasta w okolice 1 200 dolarów.

Prognozy na nadchodzący rok są oczywiście trudne. Wiele zależy od bieżących perspektyw dla gospodarki światowej oraz od tego, jak sektor kryptowalutowy dostosowuje się do wyzwań, które pojawiły się w zeszłym roku i utrzymają się w obecnym.

Zużycie energii przez Bitcoina pozostanie problemem w 2023 r.

Dane z Digiconomist sugerują, że w 2022 roku bitcoin zużył więcej energii niż Szwecja. Stworzyło to około 90 megaton zanieczyszczeń węglowych, więcej niż cała oszczędność zawdzięczana pojazdom elektrycznym (EV) w tym roku.

Jasne jest, że bitcoin ma problem z energią. Wraz z kilkoma popularnymi kopaczami, którzy upadli z powodu gwałtownie rosnących kosztów energii, pojawia się pytanie, jak najdłużej działająca kryptowaluta na świecie może dostosować się do zmieniającej się ekonomii i polityki zużycia energii, z którą mamy do czynienia.

Digiconomist zwraca uwagę, że czystsza energia zaczyna stanowić większą część sieci bitcoin, przy czym gaz ziemny wzrasta jako część konsumpcji. Ale w ogólnym ujęciu, odnawialne źródła energii spadły jako procent miksu energetycznego od 2020 roku. Z siecią Ethereum, całkowicie przekształconą przez The Merge, działającą teraz z 99 proc. mniejszą ilością energii, wielkim pytaniem dla bitcoina jest to, jak może osiągnąć większą równowagę energetyczną w przyszłości.

Transakcje ethereum wyprzedzają bitcoina

Według danych z Ycharts i Nasdaq, liczba transakcji ethereum znacznie przewyższyła bitcoina w 2022 roku. Podobnie jak wspomniana wcześniej kwestia zużycia energii, wyznacza to ciekawe tło dla nadchodzącego roku dla dwóch największych kryptowalut na świecie.

Ethereum odnotowało 338 proc. więcej transakcji niż bitcoin, z bardziej zmienną aktywnością w porównaniu do bitcoina w ciągu roku. Sugerowałoby to, że sposób, w jaki ludzie dokonują transakcji w Ethereum jest bardziej praktyczny, podczas gdy transakcje w bitcoinie są bardziej celowe i metodyczne.

Przypadki użycia dla obu kryptowalut w tym momencie są bardzo różne. Bitcoin jest oryginalną kryptowalutą i ma zaciekłych obrońców, którzy postrzegają go jako efektywnie alternatywny system monetarny czekający na przyjęcie przez świat. Ethereum natomiast, jest platformą, która stanowi podstawę szerokiego wachlarza różnych projektów i pomysłów finansowych związanych z kryptowalutami, a Ethereum jest kryptowalutą, która napędza te innowacje.

Wielka Brytania daje zagranicznym inwestorom zwolnienie z podatku od kryptowalut

Techniczna zmiana zasad dotyczących zarządzania inwestycjami w Wielkiej Brytanii została wprowadzona w celu uwzględnienia także kryptowalut. Zasady dotyczą funduszy zarządzanych w Wielkiej Brytanii z inwestorami z zagranicy.

Zmiana zasad zwolni tych inwestorów z wszelkich zobowiązań podatkowych w Wielkiej Brytanii. Ten zabieg ma na celu promowanie on-shoringu działań związanych z zarządzaniem inwestycjami kryptowalutowymi w Wielkiej Brytanii i może być postrzegany jako przejaw szerszego wysiłku rządu brytyjskiego w przyciąganiu usług kryptowalutowych do kraju.

Ustawa o usługach i rynkach finansowych jest obecnie na drodze do parlamentu, z potencjalnymi zamaszystymi zmianami w sposobie regulowania kryptowalut w Wielkiej Brytanii. To ustawodawstwo, dalekie od rozprawienia się z kryptowalutami, ma na celu uczynienie Wielkiej Brytanii ośrodkiem dla rynku.

Co o tym sądzisz?
Lubię
10%
Interesujące
90%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.