Aktualności
Teraz czytasz
Złoty osłabił się po zaskakującej decyzji RPP
0

Złoty osłabił się po zaskakującej decyzji RPP

utworzył Marcin Kiepas5 października 2022

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek nie podnosząc stóp procentowych w Polsce, na co złoty zareagował osłabieniem do głównych walut. Później „dobiło” go jeszcze pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i ponowna ucieczka do dolara. O tym co dalej zdecyduje reakcja na jutrzejszą konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Stopy procentowe bez zmian

Po serii 11. kolejnych podwyżek stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła dziś decyzję o ich pozostawieniu bez zmian. W efekcie główna stopa w Polsce została utrzymana na poziomie 6,75 proc. Decyzja ta mocno zaskoczyła analityków. Po wrześniowym wystrzale inflacji do 17,2 proc. z 16,1 proc. rok do roku w sierpniu, większość obstawiała podwyżkę o 25 punktów bazowych do 7 proc.

W komunikacie Rada argumentuje, że na te elementy inflacji na które mają wpływ jej decyzje, trwające rok podwyżki już działają, natomiast dalsze zaostrzanie polityki monetarnej i tak nie miałoby wpływu na szoki zewnętrzne. Rada napisała, że kolejne decyzje będą zależeć od perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Można to uznać za luźną sugestię jeżeli nie końca podwyżek, to przynajmniej bardzo długiej od nich przerwy.

Złoty traci

Niespodzianka zafundowana dziś przez RPP wstrząsnęła rynkiem walutowym. Złoty się osłabił do głównych walut. Te w pierwszej reakcji na decyzję Rady podrożały o 3-4 gr. I tak kurs EUR/PLN podskoczył zaraz po decyzji z  4,7958 zł do 4,8360 zł. Później rodzima waluta oberwała jeszcze rykoszetem na fali silniejszego spadku EUR/USD i pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych.

O godzinie 17:04 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,8302 zł, a USD/PLN wzrósł do 4,9027 zł.

EURPLN, 05.10.2022

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

USDPLN, 05.10.2022

Wykres dzienny USD/PLN. Źródło: Tickmill

Jutro czynniki globalne będą dalej determinować zachowanie złotego, ale głównym impulsem będzie to, co na temat polityki monetarnej powie na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Konferencja zaplanowana jest na godzinę 15:00.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.