Literatura
Teraz czytasz
Tomasz Trela „Giełda. Początek.” [RECENZJA]
0

Tomasz Trela „Giełda. Początek.” [RECENZJA]

utworzył Michał Sielski24 września 2021

Książka o giełdzie dla początkujących? Dla nas, wielkich graczy z niemałym doświadczeniem, którzy już nawet na Forexie odnoszą sukcesy? Eeee, to niech młodzi czytają… Nic bardziej mylnego. Wydana właśnie książka Tomasza Treli to jedna z najlepszych pozycji polskiego autora dla każdego inwestora – nawet tego, który uważa się za doświadczonego spekulanta. Wielu ta książka może jednak rozczarować. Już tłumaczę dlaczego.

Złote rady, gotowe systemy, pozwalające zbić fortunę? Oczywiście, że tego tu nie znajdziecie. No dobrze, zatem może podpowiedzi czego szukać, na co zwracać uwagę? Poniekąd, ale w zasadzie też nie. Będzie za to obietnica, że łatwo nie będzie i nigdy nie będziecie mogli przestać się uczyć. Brzmi obiecująco? Bynajmniej… Ale taka jest właśnie droga do zostania inwestorem, który z tej profesji będzie mógł żyć, i to na dobrym poziomie.

Wiedza jest wszędzie

Trzeba przyznać, że jak na debiutancką książkę, czyta się ją całkiem nieźle. Nie jest przegadana, lekko napisana, a wiedzy, którą można zastosować w codziennym handlu, na pewno w niej nie brakuje. 

Jej atutem jest także aktualność. Mamy w niej odniesienie do ostatnich kryzysów, rozpisane zagrania, które można było podczas nich zrobić (a także te, które wielu zrobiło i zamieniło drobne na górę kasy), a przede wszystkim kiedy i dlaczego. Czas i przyczyna powinny być bowiem głównymi determinantami naszych zagrań. Jak najlepiej je wybrać – znajdziesz tu kilka wskazówek, ale oczywiście każda sytuacja jest nieco inna, więc warto zachować chłodną głowę.

Autor zwraca uwagę na to, że w dzisiejszych czasach za kilka, maksymalnie kilkanaście dolarów możemy mieć dostęp do analiz i opracowań, które przed laty trzeba było wykonywać dniami, albo i tygodniami. Dziś wystarczy kilka kliknięć myszką. Dlaczego więc codziennie nie wyrastają nowe wille nad jeziorem, które budują kolejni milionerzy, zdobywający fortunę na tradingu? Odpowiedź jest do bólu prawdziwa: bo jesteśmy leniwi. Autor nie przebiera w słowach i wprost nazywa wszystkie przywary przeciętnego inwestora. Nie ma się jednak co obrażać, po głębszym namyśle te cechy znajdziemy w każdym z nas.

Przede wszystkim fundamenty

Bardziej doświadczonym inwestorom, którzy stawiają na analizę techniczną, na pewno zaczną zgrzytać zęby, gdy przeczytają, że analiza techniczna do niczego się nie nadaje i jest głupotą z punktu widzenia inwestowania długoterminowego. Nie znajdziemy więc w tej książce wykresów, które święcą triumfy zwłaszcza wśród graczy rynku Forex. 

Można się z tym zgadzać lub nie, ale bez wątpienia znajduje to odzwierciedlenie w wynikach inwestycyjnych autora. Sam zwraca jednak uwagę, że odnosi się to do rynku spółek amerykańskich. Właśnie rynek z Wall Street jest bowiem dla niego odzwierciedleniem „prawdziwej” giełdy, której polska GPW – według autora – nie dorasta nawet do pięt. 

W książce znajdziemy trochę konkretnych przykładów na udowodnienie tej tezy, ale jest ona raczej mentorskim głosem doświadczonego inwestora, a nie wskazaniem w co, kiedy i ile dokładnie zainwestować. Czytając historię osób, które chcą szybko odnosić sukcesy na rynku finansowym, można jednak odnieść wrażenie, że właśnie takiego głosu wielu osobom brakuje.

O autorze

tomasz trelaTomasz Trela od 2011 roku zarządza zagranicznym zamkniętym funduszem inwestycyjnym. Od 2017 roku jest też dyrektorem wykonawczym brytyjskiej firmy doradczej Hudson Hill Associates Ltd., a od 2018 r. polskiej siostrzanej spółki Hudson Hill Trust S.A. Od 2019 roku pełni również funkcję CEO amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Dog Eat Dog Venture Capital LLC.

W ramach funduszu VC prowadzi należącą do niego butikową spółkę consultingową Hudson Hill Associates Ltd. oraz edukacyjną odnogę amerykańskiej firmy doradczej Two Sigma Advisors LLC. 

Działalność edukacyjna jest najbardziej medialną stroną jego zawodowego życia, ale sam przyznaje, że zdecydowaną jego większość poświęca na zarządzanie funduszem inwestycyjnym.

Gdzie kupić

Książka do nabycia w księgarni Maklerska.pl w cenie 89 zł.

Dla wszystkich naszych klubowiczów przygotowaliśmy rabat w wysokości -5% na zakup tej książki. Już niebawem na łamach naszej strony pojawi się recenzja książki oraz konkurs, w którym będzie można wygrać dwa egzemplarze.

Dołącz do Forex Club i skorzystaj z -5% rabatu na zakupy w księgarni Maklerska.pl.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.