Aktualności
Teraz czytasz
To pewne! RPP nie zmieni dziś stóp proc. w Polsce
0

To pewne! RPP nie zmieni dziś stóp proc. w Polsce

utworzył Marcin Kiepas7 grudnia 2022

Wydarzeniem środy na polskim rynku finansowym jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Ostatnie w 2022 roku. Rynek jest pewny tego, że Rada nie zmieni stóp procentowych. Ani dziś, ani przez kolejne kilka miesięcy.

RPP: Wait and see?

Obecnie główna stopa procentowe w Polsce kształtuje się na poziomie 6,75 proc. Ostatnia jej podwyżka miała miejsce we wrześniu br. Po dzisiejszym posiedzeniu RPP, wysokość tej stopy się nie zmieni. Rynek jest przekonany, że Rada zakończyła już cykl podwyżek i teraz będzie utrzymywać nastawienie „wait and see”, obserwując wpływ swoich wcześniejszych decyzji.

To przekonanie o końcu zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce dodatkowo wzrosło po publikacji listopadowych danych o inflacji konsumenckiej. Ta niespodziewanie spadła do 17,4 proc. z 17,9 proc. R/R w październiku, podczas gdy rynek zakładał jej stabilizację na poziomie właśnie z października. To wprawdzie jeszcze nie oznacza końca wzrostu inflacji, bo jej szczyt będzie miał miejsce w pierwszych miesiącach 2023 roku, ale z pewnością będzie on niższy niż dotychczas można tego było oczekiwać. Dodatkowo rośnie przekonanie, że w drugiej połowie przyszłego roku inflacja wyraźnie się obniży. Najniższe od roku ceny ropy na świecie w ten scenariusz idealnie się wpisują.

W opinii większości uczestników rynku Rada obecnie nie tylko będzie czekać na efekty dotychczasowych podwyżek stóp, ale już definitywnie zakończyła cykl. Rynkowy konsensusu zakłada, że główna stopa na poziomie 6,75 proc. zostanie utrzymana do końca 2023 roku, a w I kwartale 2024 roku RPP powoli zacznie łagodzić politykę monetarną, obniżając do końca 2024 roku stopy o łącznie 150 punktów bazowych.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.