Stellar Lumens (XLM) – kontrowersyjny założyciel nie przeszkadza kryptowalucie
Z jednej strony przedsiębiorca stojący za spektakularnym upadkiem pierwszej dużej giełdy kryptowalut na świecie Mt. Gox, z drugiej profesor kryptografii David Mezeries z Uniwersytetu Stanford. Projekt sieci i kryptowaluty Stellar Lumens jest pełen sprzeczności, a mimo to osiąga coraz większe sukcesy.
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym omawiamy najpopularniejsze i najciekawsze kryptowaluty na świecie. Dziś czas na Stellar Lumens, czyli kryptowalutę, która – wbrew pozorom – wcale nie chce rywalizować z Bitcoinem czy innymi, niezliczonymi tokenami, a z… bankowymi systemami rozliczeniowymi i walutami fiat.
Przeczytaj koniecznie: Binance Coin – „palą pieniędzmi” i zarabiają
Składa się na to szereg czynników. Przede wszystkim sieć Stellar jest zdecentralizowana tylko częściowo. W zamian za to ma ogromną przepustowość, pozwalającą na dużą liczbę transakcji przy praktycznie pomijalnych kosztach. Jest to możliwe dzięki platformie opartej na sieci blockchain i własnej kryptowalucie znanej jako Stellar Lumens lub w skrócie Lumen.
Wszystko w jednym i stała inflacja
Stellar to nie tylko sieć i kryptowaluta, ale też platforma, która pozwala na wydawanie własnych tokenów, organizację ICO na projekty kryptowalutowe i nie tylko oraz przede wszystkim giełda DEX, na której można wymieniać kryptowaluty oraz waluty fiat.
Sama kryptowaluta Stellar Lumens już w założeniu jest inflacyjna. Stopę inflacji określono na 1 proc. rocznie. Gdy uruchamiano sieć w połowie 2014 roku na rynku było 100 mln jednostek XLM. Na dzień 21.01.2020 roku jest ich już 20 mld. Docelowo będzie 50 mld.
Kontrowersyjny założyciel Stellar Lumens
Stellar Lumens to pomysł dwóch osób. Pierwsza z nich to programista Jed Caleb, a druga to prawnik Joyce Kim. Tak, to ten sam Jed Caleb, który w 2000 roku założył zdecentralizowaną sieć wymiany plików eDonkey, a 10 lat później giełdę kryptowalut Mt. Gox, której upadek był jednym z najgłośniejszych w historii rynku kryptowalut. Giełda miała bowiem udział w ok. 70 proc. całego światowego rynku kryptowalut i już po sprzedaniu jej przez Jeda Caleba okazało się, że na jej kontach nie ma większości środków klientów. Straty oszacowano na 473 mln USD. Sam Jed Caleb wyszedł jednak z tego bez szwanku i w 2012 roku był współtwórcą platformy Ripple (XRP).
Stellar ma też ambicje, by zaktywizować osoby, które dziś nie mają dostępu do usług bankowych i z nich nie korzystają. Gdy utworzono 100 mln pierwszych jednostek XLM, aż 25 proc. z nich przeznaczono na aktywizację społeczną i ekonomiczną osób, które nie mają nawet konta bankowego.
Problemy techniczne i pomoc profesora
Jed Caleb zdecydował, że Stellar będzie oparty na kodzie platformy Ripple. Już po pół roku od założenia pojawiły się jednak pierwsze problemy. Szwankowała wymiana informacji pomiędzy węzłami, a w krytycznym momencie nastąpił nawet nieplanowany podział bloków. Zdecydowano się więc na opracowanie własnego algorytmu. Stellar Consensus Protocol (SCP) stworzył profesor kryptografii David Mezeries z Uniwersytetu Stanford. Po aktualizacji szybko podniosła się wydajność, a także bezpieczeństwo sieci.
Kryptowaluta Stellar Lumens należy też do najtańszych na rynku. Opłaty są stałe i wynoszą 100 Stroopów (0.00001 XLM) za każdą wykonaną transakcję. Do tego Stellar może przetwarzać 10 razy więcej transakcji w każdej sekundzie niż np. Bitcoin.
Kurs Stellar Lumens (XLM)
Stellar Lumens zajmuje obecnie 10. miejsce pod względem kapitalizacji na rynku kryptowalut. Na dzień 21.01.2020 roku sięga ona 1,265 mld USD, a dzienny obrót przekracza 338 mln USD. Jedna jednostka XLM wyceniana jest na 0,06 USD, a szczyt notowań mieliśmy 04.01.2018 roku, kiedy za XLM płacono 0,93 USD. W obrocie jest obecnie ponad 20 mld z planowanych 50 mld XLM.