Aktualności
Teraz czytasz
Ropa WTI najwyżej od początku roku. Cena przekroczyła 58$ za baryłkę
0

Ropa WTI najwyżej od początku roku. Cena przekroczyła 58$ za baryłkę

utworzył Natalia Bojko16 marca 2019

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach zapowiadanych na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest już wyceniana powyżej 58 USD. Jest to najwyższy poziom od listopada 2018 roku. Biorąc pod uwagę 3 ostatnie sesje, łącznie uzyskała wzrost o ok. 3,9 %.

wti h4

Wykres ropy WTI, interwał H4, źródło: xStation XTB

Międzynarodowa Agencja Energetyczna wskazuje na zwiększone zapotrzebowanie

Ceny ropy windujące je do maksimum, były wspierane przez prognozy IEA. Wskazują one na znaczący deficyt tego surowca w drugim kwartale roku. Według agencji, w pierwszym kwartale może wystąpić niewielka nadwyżka. Nie ma to jednak mieć większego znaczenia na notowania w późniejszym okresie. W kolejnym prawdopodobny jest scenariusz wystąpienia spadku o 0,5 mln baryłek dziennie.

Zobacz koniecznie: Brokerzy oferujący handel na ropie naftowej – Zestawienie

OPEC wsparciem dla dalszych wzrostów ropy

Kraje koalicji OPEC+ odbywają intensywne dyskusje na temat przedstawionej przez Arabię Saudyjska propozycji przedłużenia cięć ropy przez producentów z OPEC. Koncern i jego sojusznicy mają wprowadzić zmiany w życie na przestrzeni II połowy 2019 r. Na bazie umowy z grudnia 2018 r. OPEC+ uzgodnił cięcia w I połowie tego roku. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma najprawdopodobniej zapaść w kwietniu. Spadek zapasów ropy był raczej sporym zaskoczeniem , stąd ciągnie on cenę tego surowca do góry. Jeżeli spojrzymy szerzej na rynek paliw, zwiększenie rezerw nastąpiło tylko w przypadku paliw destylowanych, w tym oleju opałowego.

Brexit a nastroje w światowej gospodarce

Niepewności w światowej gospodarce wczoraj zostały zażegnane wraz z głosowaniem w UK w sprawie wyjścia z UE bez porozumienia. Spekulacje o możliwym przesunięciu w czasie „rozwodu” złagodziły nieco nastroje na rynku. Mimo że Brexit nie ma tak bezpośredniego wpływu na ceny ropy, jak OPEC, napięcia związane z brakiem umowy wywierały negatywny wpływ na światową gospodarkę, budując w niej dodatkowe niepewności i brak poczucia stabilności na rynkach.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuję w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownik Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).