Aktualności
Teraz czytasz
Ropa drożeje wobec groźby napaści Rosji na Ukrainę
0

Ropa drożeje wobec groźby napaści Rosji na Ukrainę

utworzył Daniel Kostecki14 lutego 2022

Kontrakty terminowe na ropę WTI rosną dziś o ponad 1 proc., przekraczając poziom 94 USD za baryłkę. W rezultacie został osiągnięty ponownie najwyższy poziom od ponad siedmiu lat.

Podwyżki cen ropy zaczęły się po tym, gdy Stany Zjednoczone ostrzegły przed mogącą nastąpić lada dzień inwazją Rosji na Ukrainę, potencjalnie wywołując sankcje, które byłyby nakładane na Rosję. Może to wpływać na zakłócenia w dostawie surowców energetycznych.
Dochodzi do tego w otoczeniu, gdy OPEC+ z trudem realizuje swoje cele produkcyjne mimo comiesięcznych obietnic zwiększenia produkcji o 400 tys. baryłek dziennie do marca. Agencja IEA podała, że niedobór produkcji OPEC+ w stosunku do celu wzrósł w styczniu do 900 tys. baryłek dziennie.

Zamiast wzrostu podaży może wyjść spadek

Inwestorzy nadal monitorowali rozwój sytuacji w zakresie możliwego ożywienia porozumienia nuklearnego z 2015 r. w Iranie, ale wysoki rangą irański urzędnik ds. bezpieczeństwa powiedział w poniedziałek, że postęp w rozmowach staje się coraz trudniejszy.

W efekcie na rynek może nie popłynąć irańska ropa, a rosyjskiej też może być mniej, jeśli konflikt się zaostrzy. Tym samym podaż może nawet nie tyle nie wzrosnąć, ile wręcz spaść. To zdaje się prowadzić do nierównowagi popytowo-podażowej, co zdaje się obecnie dyskontować cena ropy na światowych rynkach.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.