Aktualności
Teraz czytasz
Rio De Janeiro zainwestuje 1 proc. skarbu miasta w kryptoaktywa
0

Rio De Janeiro zainwestuje 1 proc. skarbu miasta w kryptoaktywa

utworzył Simon Peters17 stycznia 2022

Ceny kryptowalut ustabilizowały się nieco w zeszłym tygodniu, po pierwszych dwóch tygodniach roku z gwałtownymi spadkami. Bitcoin rozpoczął ubiegły tydzień źle, w pewnym momencie spadł poniżej poziomu 40 000 dolarów na platformie eToro (w zeszły poniedziałek). Ale cena największego na świecie kryptoaktywa ustabilizowała się od tego czasu, kształtując się w czwartek na poziomie powyżej 44 000 dolarów, zanim w weekend ustabilizowała się na poziomie 43 000 dolarów.

Ethereum również miał słaby początek zeszłego tygodnia, spadając poniżej 3000 dolarów  w poniedziałek, najniższego poziomu od końca września 2021 r. Kryptowaluty nieco się jednak poprawiły, osiągając w czwartek poziom około 3300 dolarów i utrzymując się w tym zakresie przez weekend.

Blokowanie infrastruktury wydobywczej trwa

Według dyrektora generalnego Thomasa Templetona, firma płatnicza Block (dawniej Square) buduje systemy dla kopaczy bitcoinów. Firma kierowana przez byłego szefa Twittera, Jacka Dorsey,a również chce wydobyć własny bitcoin. Templeton przedstawił plany kopania w serii tweetów, mówiąc, że firma chce, aby proces wydobycia był bardziej rozproszony i wydajny. Dodał, że kupowanie i utrzymywanie fizycznej infrastruktury dla górnictwa, od platform wiertniczych po zużycie energii, utrudnia ludziom samodzielne wydobywanie.

Chociaż plany są w tej chwili niejasne, nie jest to pierwszy raz, kiedy Block wyraził chęć stworzenia systemów do wydobywania bitcoinów. Dyrektor generalny Dorsey napisał na Twitterze w październiku 2021 r., że firma przygląda się procesowi tworzenia systemów open source dla osób fizycznych i firm do wykorzystania do wydobywania kryptowalut.

Rio de Janeiro alokuje rezerwy do krypto

Burmistrz jednego z największych miast Brazylii zapowiedział, że zacznie przechowywać rezerwy w kryptowalutach. Burmistrz Eduardo Paes powiedział w czwartek, że rząd lokalny zainwestuje 1 proc. skarbu miasta  w kryptoaktywa.

Miasto zamierza również oferować zniżki podatnikom, jeśli płacą oni swoje podatki w bitcoinach. Sekretarz finansów, Pedro Paulo, ogłosił, że miasto zaoferuje 10 proc. zniżki na niektóre podatki w przypadku zapłaty w bitcoinach.

Ogłoszenie nastąpiło podczas Rio Innovation Week, w którym uczestniczył również inny entuzjasta kryptowalut, burmistrz Miami, Francis Suarez. Paes zamierza przekształcić miasto w centrum innowacji kryptowalutowych, wraz z innymi niezapowiedzianymi innowacjami podatkowymi, aby zachęcić sektor krypto do dalszego napływu do regionu.

Komisja Lordów prowadzi rozmowy w sprawie CBDC w Wielkiej Brytanii, w tym czasie szwajcarski test kończy się sukcesem

Komisja parów w brytyjskiej Izbie Lordów odrzuciła ideę brytyjskiej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Komisja Spraw Gospodarczych przyjrzała się CBDC i stwierdziła, że ​​chociaż istnieją pewne korzyści, spowoduje to poważne problemy ze stabilnością finansową. Komitet stwierdził również, że ma obawy dotyczące prywatności użytkowników.

Przewodniczący komisji, Lord Forsyth z Drumlean, powiedział:

„Zebraliśmy dowody od różnych świadków i żaden z nich nie był w stanie podać nam przekonującego powodu, dlaczego Wielka Brytania potrzebowałaby cyfrowej waluty banku centralnego. Koncepcja wydaje się wiązać z dużym ryzykiem wobec bardzo małych zysków. Doszliśmy do wniosku, że pomysł stanowi raczej potencjalny problem niż rozwiązanie”.

Raport pojawia się jednak w czasie, gdy inne kraje już próbują CBDC, a niektóre z nich odnoszą nawet sukcesy na tym polu.

Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił w czwartek, że przeprowadził udany test, w którym rozliczył transakcje z pięcioma bankami komercyjnymi za pomocą CBDC.

Proces obejmował główne banki inwestycyjne,  w tym Credit Suisse, Citigroup, Goldman Sachs, Hypothekarbank Lenzburg i UBS. Proces wykazał wykonanie natychmiastowych płatności w wysokości od 100 000 do 5 milionów franków szwajcarskich.

Szwajcaria jest jednym z najbardziej zaawansowanych narodów pod względem CBDC, a „Projekt Helvetia”, jak wiadomo, jest bliski przetarcia drogi do w pełni funkcjonalnej waluty cyfrowej dla narodu alpejskiego.

Benoit Coeuré, szef Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), który brał udział w badaniu, skomentował: „Potwierdziliśmy, że innowacje można wykorzystać, aby zachować najlepsze elementy obecnego systemu finansowego, w tym rozliczenia w pieniądzu banku centralnego, a także potencjalnie zyskując dodatkowe korzyści”.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.