Aktualności
Teraz czytasz
RBA zaczeka z cięciem stóp, AUDUSD może odbić
0

RBA zaczeka z cięciem stóp, AUDUSD może odbić

utworzył Marcin Kiepas31 stycznia 2020

Kurs AUDUSD wrócił do jesiennych dołków, ściągany w dół przez strach przed epidemią koronawirusa. Odłożenie przez RBA na później cięcia stóp procentowych w Australii, może stanowić dobry pretekst do odbicia. W przeciwnym razie kurs szybko znajdzie się poniżej 0,66.

Obniżka stóp? Jeszcze nie teraz

We wtorek 4 lutego Bank Rezerw Australii (RBA) najprawdopodobniej nie zdecyduje się na zmianę stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na poziomie 0,75 proc., takie wnioski płyną z najnowszej ankiety agencji Reutera. Ich obniżka jest oczekiwana natomiast w późniejszym okresie.

Pożary w Australii, ale też wcześniejsze rozczarowujące dane makroekonomiczne (np. indeksy PMI dla przemysłu i usług poniżej bariery 50 pkt.), zwiększyły oczekiwania na cięcie stóp procentowych przez RBA, co negatywnie odbijało się na notowaniach AUD/USD. Podobnie jak strach przed spowolnieniem gospodarczym w Chinach (jako efekt epidemii koronawirusa), który to kraj jest jednym z największym partnerów handlowych Australii.

Był okres, że rynek terminowy wyceniał cięcie stóp w lutym. Jednakże ostatnie lepsze od prognoz dane z australijskiego rynku pracy za miesiąc grudzień (bezrobocie nieoczekiwanie spadło do 5,1 proc. z 5,2 proc., a zatrudnienie wzrosło o 28,9 tys.), a także wyższa od prognoz inflacja CPI w ostatnim kwartale ub.r. (1,8 proc. wobec prognozowanych 1,7 proc. R/R), pokrzyżowały te plany, powodując przesunięcie oczekiwań na cięcie stóp procentowych.

Aktualnie rynek terminowy wycenia na około 60 procent szanse na cięcie stóp procentowych w Australii na kwietniowym posiedzeniu.

Podobne twierdzą ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera. Większość z nich oczekuje, że do obniżki kosztu pieniądza o 25 pb dojdzie właśnie na kwietniowym posiedzeniu. Następnie pozostaną one stabilne do końca roku. A na początku 2021 roku zostaną obniżone o kolejne 25 pb, co sprowadzi główną stopę do poziomu 0,25 proc.

Wtorkowe posiedzenie RBA jest niezwykle istotne z punktu widzenia notowań AUD/USD. Na fali ostatnich obaw o epidemię koronawirusa kurs spadł w rejon strefy wsparcia 0,6671-0,6688, jaką tworzą jesienne dołki. Zważywszy na ogromne już wyprzedanie (RSI 22,29) to szanse na odbicie w górę są spore. Przynajmniej te oceniane przez pryzmat analizy technicznej. Jeżeli spojrzymy natomiast na dolara australijskiego przez pryzmat fundamentów, to dla AUD/USD wciąż kluczowe pozostaną doniesienia z Chin oraz właśnie posiedzenie RBA.

AUDUSD Daily_31012020

Wykres AUDUSD, interwał D1. Źródło: MT4 Tickmill.

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.