Akcje
Teraz czytasz
Pracuj.pl wchodzi na giełdę – co trzeba wiedzieć przed debiutem? [Poradnik]
0

Pracuj.pl wchodzi na giełdę – co trzeba wiedzieć przed debiutem? [Poradnik]

utworzył Forex Club7 grudnia 2021

Pracuj.pl zadebiutuje na polskiej giełdzie już 9 grudnia 2021 roku. Oferta publiczna obejmie 22.380.626 istniejących akcji, stanowiących 32,86 proc. kapitału zakładowego, a cena maksymalna została ustalona na 82 zł za akcję. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup udziałów w tej spółce?

Praktycznie każda osoba, która szuka w Polsce pracy biurowej przez internet korzystała ze strony pracuj.pl. Grupa Pracuj jest jedną z największych platform do poszukiwania pracy oraz pracowników w Europie Środkowo – Wschodniej. Firma oferuje również oprogramowanie sprzedawane w formie SaaS, które ma wspomagać proces rekrutacyjny w firmach (eRecruiter). Głównymi rynkami dla spółki są Polska oraz Ukraina. Grupa Pracuj ma nieco rozbudowaną strukturę korporacyjną. Poniżej przedstawiono w uproszczony sposób strukturę spółki:

01 Pracuj struktura

Źródło: Prospekt emisyjny spółki.

W dalszej części artykułu przybliżymy:

 • Historię spółki,
 • Kadrę zarządzającą spółki,
 • Ofertę IPO,
 • Czym zajmuje się Pracuj.pl,
 • Wyniki finansowe,
 • konkurencja.

Historia spółki

Początki Grupy Pracuj sięgają 2000 roku, kiedy powstała spółka Commuication Partners. Wtedy powstała również pierwsza wersja strony Pracuj.pl. W marcu 2001 roku w firmę zainwestował fundusz eKatalyst. Początki firmy były bardzo trudne, klientami było kilkadziesiąt największych firm w Polsce, które były otwarte na szukanie pracowników przez internet. Spółka wykorzystała trudne otoczenie makroekoomiczne (pęknięcie banki dotcom) do przejęć. W kwietniu 2002 roku przejęła Jobaid.pl. Od 2003 roku coraz więcej firm przekonywało się do skorzystania z publikowania ofert pracy przez internet. Wraz ze wzrostem adaptacji rynkowej, nastąpił gwałtowny wzrost skali działania. W listopadzie 2003 roku firma została uznana za jedną z najszybciej rozwijających się firm z branży IT w Europie Środkowo – Wschodniej, według rankingu FAST50 Deloitte. 

Dynamiczny rozwój firmy został dostrzeżony również przez wielkie fundusze. W 2006 roku wśród akcjonariuszy pojawił się Tiger Global, który specjalizuje się w szukaniu perspektywicznych spółek na całym świecie. Podczas tego roku spółka rozpoczęła ekspansję zagraniczną. Przejęta została firma Robota International, która była właścicielem ukraińskiego serwisu rekrutacyjnego – Robota.ua. W 2008 roku firma miała już 700 000 unikalnych użytkowników oraz 15 000 ofert pracy. Zaczął działać efekt koła zamachowego. Im więcej było ofert pracy, tym więcej pojawiało się użytkowników poszukujących pracy. Kiedy liczba użytkowników rosła, firmom łatwiej było znaleźć nowego pracownika. W 2014 roku ze strony pracuj.pl korzystało już 3 miliony unikalnych użytkowników oraz było aktywnych 22 tysiące ofert pracy. 

Dwa lata później (2016 rok) przychody firmy przekroczyły 200 milionów złotych. W tym samym roku Grupa Pracuj wykupiła udziały od Tiger Global. Rok później w spółkę Pracuj zainwestował fundusz inwestycyjny TCV. Warto wspomnieć, że  fundusz inwestował w takie firmy jak Facebook, Netflix czy Spotify. Fundusz TCV po raz pierwszy zainwestował w spółkę z Polski. W 2019 roku Grupa Pracuj podjęła próbę zdywersyfikowania swojej działalności. W efekcie, założony został fundusz Pracuj Ventures, który koncentruje się na inwestowaniu w start-upy, które zajmują się technologiami, które przyczyniają się do wzrostu efektywności HR oraz procesu kształcenia. Obecnie firma rozwinęła dwa owe koncepty – theprotocol.it oraz Dtyg.pl.

Zarząd spółki

Na dzień przygotowania prospektu, Zarząd składa się z 3 osób, które są powoływane na pięcioletnie kadencje. Nie dziwi więc, że obecni członkowie Zarządu pracują ponad 5 lat. Każdy z tych członków rozpoczął już drugą kadencję. 

02 Pracuj zarzad

Źródło: Prospekt emisyjny

Przemysław Gacek – obecnie pełni rolę Prezesa Zarządu. Przemysław Gacek rozpoczął karierę zawodową w 1997 roku, jako praktykant w Procter & Gamble. W latach 1999 – 2000 był uczestnikiem Programu Praktyk Menadżerskich w PwC. W 2000 roku był jednym ze współzałożycieli Pracuj. Przemysław Gacek w latach 1993 – 1999 studiował na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał na nim tytuł magistra International Public Affairs. 

Rafał Nachyra – od 2005 roku pracuje w Grupie Pracuj. Początkowo pracował jako Kierownik ds. Kluczowych Klientów. Potem w latach 2006 – 2008 pełnił rolę Managera Sprzedaży. W latach 2008 – 2013 pełnił rolę Dyrektora Sprzedaży. Od 2013 roku pełni funkcję Dyrektora Operacyjnego w Grupie Pracuj. Warto wspomnieć, że w latach 1996 – 2001 studiował na Politechnice Warszawskiej, którą ukończył z tytułem magistra.

Gracjan Fiedorowicz – w Grupie Pracuj jest zatrudniony od 2007 roku. Pełni funkcję Dyrektora Finansowego w spółce. Odpowiada m.in. za strategię finansową, raportowanie oraz kwestie podatkowe. Przed pracą w spółce, Gracjan Fiedorowicz w latach 2002-2007 pracował w PricewaterhouseCoopers (PwC) gdzie odpowiadał za badania sprawozdań finansowych spółek. W latach 1995 – 2000 studiował w SGH (Szkole Głównej Handlowej), gdzie uzyskał tytuł magistra.

Oferta IPO

Według danych zawartych w prospekcie emisyjnym, dotychczasowi akcjonariusze zamierzają sprzedać 20% akcji spółki. Jeśli potencjalnych kupujących będzie więcej, możliwe będzie zwiększenie liczby oferowanych akcji do 32,86% spółki. Wartość oferty będzie wynosić od 1,1 mld zł do 1,8 mld zł. Wśród sprzedających najwięcej akcji będzie sprzedawał fundusz TCV, który na razie posiadał 26,66% akcji Grupy Pracuj. Na część oferty składają się pakiety akcji należące do współzałożycieli spółki. Jednak po ofercie, nadal Przemysław Gacek (prezes Grupy) będzie posiadał nie mniej niż 53% udziałów w Grupie Pracuj. 

04 pracuj pl akcjonariat

Źródło: prezentacja spółki

Działalność operacyjna Grupy Pracuj.pl

Firma Pracuj.pl jest wiodącą platformą technologiczną, która działa na rynku rekrutacyjnym. Platforma rekrutacyjna pomaga w dwojaki sposób. 

Po pierwsze, rozwiązania spółki mają ułatwić działom HR firm znalezienie nowych pracowników, którzy spełniają wymagania pracodawców. Dzięki korzystania z oferty Pracuj przedsiębiorstwa mogą bardzo szybko publikować, aktualizować oferty pracy, dostarczając użytkownikom (potencjalnym pracownikom) istotnych informacji dotyczących stanowiska, zakresu obowiązków czy zarobków. 

Po drugie, strony internetowe pracuj.pl oraz robota.ua mają na celu oferowanie użytkownikom łatwej drogi do zmiany pracy. Użytkownicy mogą w łatwy sposób wyszukać interesujące ich oferty pracy. Zarówno te  firmy dotyczące branży (np. IT, finanse), sposobu pracy (zdalnie, stacjonarnie) czy miejsca pracy (np. Warszawa, Gdańsk, Kraków itp.). Dodatkowo użytkownicy Pracuj.pl mogą dostawać spersonalizowane powiadomienia na swojego maila dotyczące potencjalnych interesujących ofert pracy.

Głównym źródłem przychodów (86,6%) Grupy Pracuj są opłaty za umieszczenie oferty pracy przez pracodawców czy agencje rekrutacyjne. W skład tej grupy przychodów wchodzą również usługi dodatkowe związane z ofertami pracy (tzw. value-added services). W dalszej części opisane zostaną działalności operacyjne w Polsce oraz Ukrainie.

Działalność w Polsce

Grupa Pracuj większość swoich przychodów generuje na rynku polskim. Według danych raportowanych przez spółkę, Grupa Pracuj wygenerowała w 2020 roku około 265 mln zł, czyli 88,5% przychodów grupy. Oferta spółki na rynku polskim obejmuje:

 • Serwis rekrutacyjny pod marką pracuj.pl wraz ze specjalistycznymi sektorami branżowymi np. it.pracuj.pl.
 • Usługi dodatkowe takie jak: „Strefa Pracuj”, wirtualne targi pracy, „Rekrutacja 360”.
 • Platforma ATS sprzedawana na bazie SaaS pop nazwą eRecruiter.
 • Dodatkowe serwisy rekrutacyjne: Dryg.pl, theprotocol.it.

Serwis Pracuj.pl

Strona internetowa Pracuj.pl jest największym portalem rekrutacyjnym w Polsce. Serwis koncentruje się głównie na ofertach pracy biurowej (tzw. segment white collar). Według badania Gemius, z portalu korzysta miesięcznie 3,1 miliona użytkowników. Za pośrednictwem Pracuj.pl obsłużono 35 000 klientów i zrealizowano ponad 310 000 projektów rekrutacyjnych.

Usługi dla pracowników

Pracuj.pl koncentruje się na ułatwieniu „ścieżki kandydata” od momentu poszukiwania pracy do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Poprzez stronę internetową użytkownicy mogą aplikować na stanowiska pracy bez przesyłania życiorysu (poprzez swój profil) czy sprawdzanie statusu swojej aplikacji. Dzięki temu wzrasta tzw. user experience, co powoduje, że użytkownikom jest bardzo łatwo korzystać z portalu. Dzięki temu wielu pracowników zaczyna poszukiwanie pracy na stronie pracuj.pl. Wraz ze zmianami w zachowaniu użytkowników w internecie wprowadzono aplikację mobilną oraz wersję mobilną strony internetowej. Jednocześnie użytkownicy mogą korzystać z funkcji dodatkowych, jak np. raporty płacowe, kalkulatory wynagrodzeń, porady czy kreator CV.

Usługi dla pracodawców

Jest to główne źródło przychodów firmy. Pracodawcy płacą za umieszczanie ogłoszeń o pracę w serwisie Pracuj.pl. Firmy mogą zamieszczać ogłoszenie o pracę na okres 30 dni. Podczas, kiedy ogłoszenie o pracę jest aktualne, firmy mogą wykupić usługi dodatkowe, które mają podnieść atrakcyjność ogłoszenia. Są to m.in.:

  • Odświeżenie,
  • Wyróżnienie logotypem,
  • Super Oferta,
  • Pozycjonowanie.

Odświeżanie – jest to funkcja, która pozwala zaktualizować datę ogłoszenia o pracę. W efekcie, ogłoszenie znajduje się wyżej w wynikach wyszukiwania. 

Wyróżnienie logotypem – pozwala wyróżnić ogłoszenie o pracę logotypem przedsiębiorstwa.

Super Oferta – pozwala na wyróżnienie oferty o pracę specjalnym oznaczeniem „Super Oferta”.

Pozycjonowanie – ta funkcjonalność została wprowadzona w I kwartale 2021 roku. Pozwala to na częstsze pokazywanie ogłoszenia na pracę w wynikach wyszukiwania. 

Kolejną ofertą Grupy Pracuj dla pracodawców są targi pracy JOBICON. Jest to wydarzenie typu one-stop-shop, gdzie pracodawca może zaprezentować swoją markę oraz oferty pracy swoim kandydatom. Jednocześnie na JOBICON organizowane są video chaty, warsztaty, webinary czy spotkania z celebrytami. Targi pracy odbywają się dwa razy do roku (na wionę i jesienią).

Pracodawcy mogą również zamieścić (za opłatą) swoje profile biznesowe na stronie Pracuj.pl. W profilu pracodawcy znajduje się opis działalności, aktualne oferty pracy, opisanie procesu rekrutacji czy dane kontaktowe.

Bardzo istotnym rozwiązaniem oferowanym przez Grupę Pracuj w Polsce jest platforma eRecruiter. Wspomniana platforma oferowana jest w modelu SaaS. eRecruiter generował w polce 25,3 milionów złotych, co oznaczało 8% przychodów spółki. Według danych przygotowanych przez spółkę około 75% wszystkich rekrutacji jest wspierana przez eRecruiter. Dzięki funkcjonalności platformy kandydaci mogą bezpiecznie aplikować za pośrednictwem formularzy zgłoszeniowych. Z kolei eRecruiter zapewnia pracodawcom możliwość wstępnej, automatycznej selekcji kandydatów (np. odrzuca kandydatów, którzy oczekują zbyt dużego wynagrodzenia). Pracodawcy mogą także w łatwy sposób porządkować, filtrować i edytować bazę kandydatów. Co więcej eRecruiter pozwala pracodawcom zweryfikować skąd spływają CV kandydatów. W efekcie, pracodawcy wiedzą które kanały są najbardziej efektywne w „ściąganiu potencjalnych kandydatów”.

Działalność na Ukrainie

Podstawowa działalność firmy na Ukrainie jest prowadzona pod marką robota.ua. Grupa Pracuj nabyła prawa do ukraińskiego serwisu rekrutacyjnego w 2006 roku. Można powiedzieć, że robota.ua jest odpowiednikiem polskiego pracuj.pl. Według danych zaprezentowanych przez spółkę, około 75,1% przychodów pochodzi z opłat za umieszczanie ofert pracy na stronie otrzymywanych od przedsiębiorstw i agencji rekrutacyjnych. Pozostałe przychody były generowane z udostępniania przedsiębiorstwom baz danych zawierających życiorysy kandydatów oraz z usług dodatkowych (budowanie wizerunku, reklama internetowa).

Serwis posiada około 150 pracowników, którzy starają się zaoferować usługi przedsiębiorstwom (bezpośrednio oraz telesprzedaż). Najważniejszymi klientami są duże przedsiębiorstwa, do których należało 55% ofert pracy publikowanych na ukraińskiej platformie w 2020 roku. Jednocześnie duże przedsiębiorstwa generowały około 70% przychodów robota.ua. Według danych Grupy Pracuj serwis rabota.ua posiadał do końca III kwartału 2021 63 tysiące aktywnych klientów (przedsiębiorstwa i agencje rekrutacyjne). 

Podobnie jak w przypadku pracuj.pl na ukraińskim serwisie działa efekt koła zamachowego. Im więcej jest ofert pracy, tym więcej aktywnych użytkowników. Napływ nowych użytkowników zwiększa szansę na znalezienie kompetentnego pracownika przez przedsiębiorstwa. W efekcie, zachęca to nowe firmy (Małe i Średnie) do poszukiwania pracowników online. Według danych firmy w 2020 roku na serwisie robota.ua miała średnio 3,7 miliona unikalnych użytkowników miesięcznie. Warto wspomnieć, że 9 lat wcześniej liczba unikalnych życiorysów wynosiła zaledwie 0,47 mln. 

Działalność Pracuj Ventures

05 Pracuj Noga

Maciej Noga, źródło: grupapracuj.pl

Grupa Pracuj jest komandytariuszem alternatywnej spółki inwestycyjnej (ASI) – Pracuj Ventures. Zarządzający tym funduszem, którzy zarządzają ważnymi stanowiskami są Paweł Leks (jeden ze współzałożycieli Grupy Pracuj), Maciej Noga (współzałożyciel Pracuj) oraz Mykola Mykhaylow. Jest to istotne, ponieważ zarząd Grupy Pracuj nie może bezpośrednio wywierać wpływu na politykę inwestycyjną ASI. 

Grupa Pracuj nie ma swojego bezpośredniego przedstawiciela w kluczowym personelu kierowniczym Pracuj Ventures. Decyzje inwestycyjne podejmują członkowie komitetu inwestycyjnego. Warto wspomnieć, że istotne działania operacyjne w Pracuj Ventures pełni Przemysław Gacek, który działa jako inwestor ASI, a nie z powodu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Grupy Pracuj.

Pracuj Ventures inwestuje w start-upy z branży technologicznej, które działają w branży HR (Human Resources), edukacyjnej oraz rozwojowej. Takie start-upy często działają jako firmy z HR Tech. Mogą to być min. systemy do zarządzania kapitałem ludzkim (HCM), automatyzacja procesów HR (np. chatboty). Innymi przykładami są np. dostawcy narzędzi do zarządzania edukacją pracowników, platformy benefitowe czy software do analizy i planowania rozwoju talentów.

Z reguły fundusz wspiera obiecujące firmy kwotami od 0,5 mln zł do 2 mln zł. Najczęściej działalności start-upów są komplementarne do rozwiązań Grupy. Spółka Pracuj niekiedy dokonuje przejęcia obiecującej firmy. W latach 2019 – 2021 fundusz przeanalizował łącznie 410 potencjalnych inwestycji i zainwestował w 7 przedsiębiorstw. Docelowo Pracuj Ventures planuje zaangażowanie środków w 9-11 start-upów.

Obecnie w portfolio Pracuj Ventures znajdują się m.in.:

 • Wandlee –automatyzacja sprzedaży, marketingu, rekrutacji, obsługi klienta za pomocą wirtualnego asystenta typu czatbot,
 • Worksmile – platforma wellbeingowa, która łączy benefity dla pracowników z elementami wellbeing,
 • Inhire.io – platforma rekrutacyjna, która skupia się na rynku IT,
 • Gymsteer – platforma do zarządzania klubami fitness,
 • Gamfi – narzędzia oferujące motywacje dla pracowników (m.in. grywalizacja),
 • Sherlock Waste – platforma, dzięki której pracownicy mogą zgłaszać problemy w miejscu pracy,
 • Kadromierz – narzędzie do tworzenia harmonogramów pracy online.

Klienci 

Przez cały okres funkcjonowania Grupy Pracuj, głównym celem było pozyskanie dużych i średnich krajowych (polskich, ukraińskich) oraz międzynarodowych przedsiębiorstw. Kolejnym istotnym źródłem klientów są agencje rekrutacyjne, które wciąż widzą okazję w publikowaniu ofert pracy na portalu pracuj.pl oraz robota.ua. Spółka obecnie stara się mocniej penetrować rynek MŚP (małe i średnie przedsiębiorstw). Obecnie Grupa Pracuj stara się także zwiększyć aktywność wśród mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających poniżej 10 pracowników). Warto wspomnieć, że przychody firmy są bardzo zdywersyfikowane. Według prospektu żaden klient nie generował powyżej 1% przychodów.

W 2020 roku liczba zamieszczonych ofert pracy w serwisie pracuj.pl przekroczyła 310 tysięcy. Dominują oferty wśród agencji rekrutacyjnych, firm z sektora finansowego, IT oraz handlu detalicznego. Dominują oferty pracy dla tzw. białych kołnierzyków. Poniżej znajduje się zestawienie branż, których udział w ofertach pracy przekroczył 1%:

06 Pracuj Pl

Źródło: Prospekt emisyjny Grupy Pracuj

Sprzedaż i marketing

Firma swoje zasoby sprzedażowe i marketingowe przeznacza na zwiększanie rozpoznawalności marki zarówno u pracobiorców, jak i pracodawców. Mimo, że dużo ruchu na stronach Grupy Pracuj jest organiczne, to nadal firma stara się wydawać środki marketingowe w celu zwiększenia ruchu na platformach grupy. Jednym z narzędzi są np. real time bidding (automatyczne wykupowanie miejsc reklamowych w Internecie np. na stronach internetowych). Oprócz wykupowania banerów reklamowych w internecie, portale pracuj.pl oraz robota.ua prowadzą kampanie reklamowe w tradycyjnych mediach czy przygotowując poradniki, treści edukacyjne czy podcasty. 

W przypadku pracodawców stosuje się działania marketingowe, które mają zbudować u klientów markę „eksperta na rynku rekrutacji”. Grupa Pracuj rozwija projekty edukacyjne takie jak „Wyzwania HR” czy „Akademia Inspiracji”. Firma rozwija także ofertę content marketingu, który ma podnieść świadomość w działach HR firm. 

Polityka dywidendowa firmy

Działalność firmy jest bardzo dochodowa. Wynika to z tego, że spółka zdobyła taką skalę działalności, że nie musi konkurować o zlecenia od klientów (przedsiębiorców) ceną. Grupa Pracuj znaczną część zysków wypłaca inwestorom w formie dywidendy. W 2018 roku firma wygenerowała 117,7 mln zł zysku netto i w 2019 roku przeznaczyła na dywidendę 47,9 mln złotych. Rok później Grupa Pracuj wypłaciła 61,8 mln zł w formie dywidendy. 

28 czerwca 2021 roku Walne Zgromadzenie Wspólników podjęło decyzję o przeznaczeniu całego zysku netto za 2020 rok (72,2 mln zł) w formie dywidendy. Dodatkowo uznano, że wypłacone zostanie kolejne 38 mln zł z kapitału rezerwowego (zysków z lat poprzednich). W 2021 roku Grupa Pracuj wypłaci 103,7 mln zł w formie dywidendy. Na dzień prospektu wypłacono już 79,8 mln zł.

W prospekcie emisyjnym spółka podała, że w perspektywie średnioterminowej zamierza wypłacać nie mniej niż 50% zysku netto za rok obrotowy. Spółka zastrzega jednak, że jeśli bieżące potrzeby inwestycyjne będą większe, to dywidenda może zostać czasowo zmniejszona. 

Czynniki ryzyka

Warto pamiętać, że polski rynek rekrutacyjny jest bardzo konkurencyjny. Bariery wejścia na rynek są bardzo niskie. Istnieje wiele portali rekrutacyjnych, które starają się „podgryźć” pozycję pracuj.pl. Wśród konkurentów można podać OLX, Infopraca, Praca.pl, Just Join IT. Oprócz tego, zagrożeniem są także serwisy społecznościowe, jak LinkedIn czy Facebook. Jedną z fos jakie posiada Grupa Pracuj jest bardzo duża rozpoznawalność, która powoduje, że duża część ruchu na strony pozyskiwana jest organiczne. Aby nie stracić swojej pozycji, Pracuj przeznacza duże środki marketingowe na utrzymanie rozpoznawalności marki.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest pogorszenie sytuacji makroekonomicznej w Polsce oraz na Ukrainie. Jeśli PKB spada to, sytuacja na rynku pracy staje się trudniejsza, ponieważ firmy ograniczają nowe rekrutacje. Im trudniejsza jest sytuacja na rynku pracy, tym mniej nowych ofert pracy. Powoduje to spadek przychodów generowanych z publikacji nowych ofert pracy oraz usług dodatkowych.

Dane finansowe 

Grupa Pracuj posiada bardzo rentowny biznes. Dodatkowo firma nie musi ponosić dużych nakładów inwestycyjnych (CAPEX). Wysoka zyskowność oraz ostrożna polityka finansowa spowodowała, że firma nie posiada zadłużenia. Warto zauważyć, że wraz ze zwiększaniem skali działania, wzrasta marża operacyjna. W efekcie, widać dźwignię operacyjną w tym modelu działalności. Poniżej podsumowanie wyników finansowych spółki Pracuj:

mln PLN 2018 2019 2020 9M 2020 9M 2021
Przychody 327,2 367,5 299,3 214,7 343,8
Zysk operacyjny 127,1 159,9 136,1 98,3 175,8
Marża operacyjna +38,8% +43,5% +45,5% +45,8% 51,1%
Zysk netto 117,7 128,4 106,9 75,1 212,6

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z prospektu

Powodem wzrostu przychodów było odbudowanie popytu na pracę po spowolnieniu wynikającym po COVID-19. 

Grupa Pracuj jest maszynką do produkowania gotówki. Wysokie przepływy operacyjne oraz niski CAPEX spowodowały wysokie wolne przepływy gotówki (FCF). W latach 2018 – 2021 spółka spłaciła prawie 180 milionów złotych. Dzięki temu spółka nie posiada obecnie zadłużenia odsetkowego.

mln PLN 2018 2019 2020 9M 2020 9M 2021
Zysk netto 117,7 128,4 106,9 75,1 212,6
OCF* 149,2 151,0 124,5 82,0 153,5
CAPEX** 6,3 7,2 2,3 1,9 5,9
FCF*** 142,9 143,8 122,2 80,1 147,6
Dywidenda 1,2 47,9 61,8 61,8 82,9
Spłata pożyczki 70,0 80,0 0 0 29,2

* przepływy operacyjne, ** wydatki inwestycyjne, *** wolne przepływy gotówki

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z prospektu

Konkurencja i spółki porównawcze

Spółka nie działa w próżni. Posiada liczną konkurencję zarówno na polskim, jak i ukraińskim rynku. Część konkurencji ma niewielki potencjał do wywarcia presji na Grupę Pracuj. Jednak istnieje zasobna kapitałowo potencjalna konkurencja, do której można zaliczyć OLX (należy do notowanego w Amsterdamie Prosusa), Facebook (potencjalny konkurent), LinkedIn (Microsoft). Pośrednią potencjalną konkurencją są także platformy związane z GigEconomy, jak Upwork oraz Fiverr. 

Warto również zaznaczyć, że jest notowana na giełdzie platforma rekrutacyjna działająca na rynku rosyjskim oraz byłych krajów dawnego ZSRR. Jest to spółka Headhunter. Na światowych giełdach notowane są także spółki działające na rynku amerykańskim i japońskim Recruit Holdings, czy chińskim 51Jobs.com. 

Headhunter

Jest to największa platforma rekrutacyjna w Rosji. Spółka jest liderem również na takich rynkach jak Kazachstan, Białoruś oraz Uzbekistan. Headhunter działa również na rynku azerbejdżańskim oraz kirgiskim. Dawniej firma działała również na Ukrainie, ale na skutek konfliktu politycznego między Rosją, a Ukrainą wycofała się z tego rynku. Według danych przygotowanych przez SimilarWeb jest to czwarta najbardziej popularna strona internetowa związana z rynkiem pracy (za indeed, jooble, glassdoor).

mln RUB 2017 2018 2019 2020
Przychody 4 734 6 118 7 789 8 282
Zysk operacyjny 1 385 2 099 2 805 2 840
Marża operacyjna 29,3% 34,3% 36,0% 34,3%
Zysk netto 401,5 949,3 1 448 1 749

Źródło: opracowanie własne

Recruit Holdings

Jest to spółka notowana w Japonii. Około połowa przychodów pochodzi z rynku japońskiego, kolejnym istotnym rynkiem są Stany Zjednoczone, które odpowiadają za 21% przychodów. Firma działa w bardzo wielu rynkach. Jest właścicielem takich stron internetowych jak Indeed (kupiona w 2012 roku), która jest platformą rekrutacyjną, czy Glassdoor (kupiony w 2018 roku). Glassdoor jest stroną, w której obecni oraz byli pracownicy dzielą się spostrzeżeniami na temat kultury organizacyjnej czy o procesie rekrutacji. Oprócz tego Recruit posiada wiele różnych stron internetowych jak np. Zexy (segment ślubny), Study Sapuri (platforma edukacyjna), Hot Pepper Gourmet (segment gastronomiczny). Firma zatrudnia około 47 000 pracowników.

mld JPY 2018 FY 2019 FY 2020 FY 2021 FY
Przychody 2 173,4 2 310,8 2 399,5 2 269,3
Zysk operacyjny 191,8 223,1 206,0 162,8
Marża operacyjna 8,8% 9,7% 8,6% 7,2%
Zysk netto 401,5 949,3 1 448 1 749

Źródło: opracowanie własne

51 Jobs 

Jest to chińska firma, która została założona w 1998 roku. W 2020 roku 58% przychodów spółka generowała z platform rekrutacyjnych, z kolei pozostała część była generowana z pozostałych usług dla działów HR. Spółka zadebiutowała w 2004 roku na Nasdaq. Zebrane środki pozwoliły na zwiększenie skali biznesu. W 2016 roku liczba zarejestrowanych klientów przekroczyła 100 milionów. W 2020 roku liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 171 milionów. Flagową usługą firmy jest strona 51job.com, która jest jedną z najpopularniejszych platform rekrutacyjnych w Chinach. Oprócz tego firma posiada także stronę lagou.com, która specjalizuje się w rekrutowaniu pracowników do branży IT.

mln CNY 2017 2018 2019 2020
Przychody 2 849 3 740 4 000 3 689
Zysk operacyjny 870,8 1 150 1 206 867,1
Marża operacyjna 30,6% 30,7% 30,1% 23,5%
Zysk netto 371,9 1 252 532,3 1 097

Źródło: opracowanie własne

OLX

Jest to jedna z największych firm na świecie działająca w modelu classifieds. Głównym źródłem przychodów jest platforma OLX, gdzie znajdują się lokalne oferty sprzedaży rzeczy oraz oferty pracy. Dodatkowo w skład grupy OLX wchodzą również takie strony jak Avito, AutoTrader, Otodom, Otomoto, 321Sprzedane! czy Autovit.ro. W 2019 roku przychody OLX wyniosły 1,3 mld€. Obecnie OLX wchodzi w skład grupy Prosus. 

Gdzie kupić akcje Pracuj.pl

Grupa Pracuj.pl ma zadebiutować na giełdzie 9 grudnia 2021 r.. Poniżej przedstawiamy zestawienie ofert wybranych brokerów Forex oferujących obszerną ofertę akcyjną, w tym dla spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Broker xtb 2 Saxo Bank tms logo
Kraj Polska Dania Polska
Akcje w ofercie ok. 2300 – akcje
ok. 1800 – CFD na akcje
16 giełd
19 000 – akcje
8 800 – CFD na akcje
37 giełd
ok. 1 800 – akcje + CFD na akcje
5 giełd
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł)
2 000 EUR 0 zł
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
MetaTrader 5

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Podsumowanie

Spółka obecnie jest wyceniana na około 5,5 miliarda złotych. Grupa Pracuj jest liderem na rynku polskim oraz ma czołową pozycję na ukraińskim rynku. Spółka ma bardzo dochodowy biznes. Grupa Pracuj w ostatnich latach generowała marżę operacyjną na poziomie 40%-50% oraz generuje bardzo wysokie wolne przepływy pieniężne. Spółka nie ma zadłużenia i zapowiada, że zamierza regularnie wypłacać dywidendę.

Konkurencja na rynku jest bardzo duża, a bariery wejścia są bardzo niskie. Pracuj.pl było jednym z pionierów na rynku platform rekrutacyjnych, pozwoliło to mieć lepszą pozycję startową. Ale to dzięki efektywności operacyjnej Grupa Pracuj zawdzięcza zajęcie pierwszego miejsca na rynku. Dzięki temu zaczęło działać koło zamachowe. Im więcej było użytkowników odwiedzających stronę internetową w poszukiwaniu pracy, tym łatwiej było pozyskać płacących klientów (duże i średnie przedsiębiorstwa). Im więcej ofert pracy, tym więcej pojawia się nowych użytkowników, którzy chcą znaleźć pracę. Na razie spółka nie jest mocno obecna na rynku krajów CEE. Jest to konieczne, ponieważ szansę na dynamiczny wzrost na rynku polskim i ukraińskim są ograniczone.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
0%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Forex Club
Forex Club jest jednym z największych i najstarszych polskich portali o tematyce inwestycyjnej - forex i narzędzi wykorzystywanych w tradingu. To autorski projekt zapoczątkowany w 2008 roku i rozpoznawalna marka ukierunkowana na rynek walutowy.