Aktualności
Teraz czytasz
Polacy kupują akcje amerykańskich gigantów… przez Revolut
0

Polacy kupują akcje amerykańskich gigantów… przez Revolut

utworzył Michał Sielski28 stycznia 2020

Mimo, że klienci Revolut akcjami amerykańskich spółek mogą obracać dopiero od sześciu miesięcy, w Polsce już zrobili 15 mln USD obrotu. Najchętniej kupowane są papiery wartościowe najbardziej znanych w naszym kraju spółek: Apple, Tesli i Microsoftu. Wdrożenie możliwości zakupu zbiegło się z kilkumiesięczną hossą amerykańskich giełd, na której można było sporo zarobić.


Przeczytaj koniecznie: Revolut rozbudowuje ofertę inwestycyjną. 350 nowych spółek giełdowych.


W piątek akcje amerykańskich spółek zaczęły tanieć ze względu na niepokoje związane z rozprzestrzenianiem się w Chinach nowego wirusa. Inwestorzy obawiają się, że może on sparaliżować gospodarkę nie tylko Państwa Środka, stąd sprzedaż akcji i spadek ich cen. Z drugiej strony można powiedzieć, że kolejny szczyt notowań, jaki miał miejsce w południe polskiego czasu, to doskonała okazja do realizacji zysków. A te były w ostatnich miesiącach pokaźne, bo wszystkie amerykańskie indeksy były w silnym trendzie wzrostowym – na przekór wielu analitykom, którzy co tydzień zapowiadali, że recesja stoi u bram i duże spadki już niebawem.

Hossa na amerykańskiej giełdzie zbiegła się z możliwością handlu amerykańskimi akcjami za pośrednictwem platformy. O planach, które weszły w życie w sierpniu 2019 roku, pisaliśmy w tym artykule.

5 tys. klientów, 15 mln USD obrotu

Poprzez Revolut można inwestować w akcje 450 amerykańskich spółek, które są notowane na giełdach NYSE oraz NASDAQ. W Polsce Revolut ma ponad 900 tys. i 5 tys. z nich zdążyło już skorzystać z nowych możliwości. Więcej inwestorów giełdowych za pomocą tej aplikacji jest tylko w Wielkiej Brytanii.

Firma udostępniła właśnie dane dotyczące szczegółów inwestycji. Statystyki wskazują, że wśród naszych rodaków największym zainteresowaniem cieszą się akcje Apple. Tuż za producentem m.in. komputerów i telefonów jest kolejna firma, która wyznacza trendy w branży – tym razem motoryzacyjnej – czyli Tesla. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Microsoft, a za nim są AMD, Amazon oraz Google.

tesla akcje

Wykres akcji Tesla, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Sporym zainteresowaniem cieszą inni giganci. Wśród akcji, jakimi najchętniej obracają klienci firmy Revolut są między innymi: Facebook, Goldman Sachs, Alibaba, Toyota oraz notowany na giełdzie fundusz Berkshire Hathaway, którym zarządza legendarny Warren Buffett.

„Aplikacja umożliwia lokowanie części oszczędności w waluty tradycyjne, cyfrowe i akcje notowane na amerykańskiej giełdzie. Od sierpnia bezprowizyjny handel akcjami przetestowało już blisko 150 tys. klientów, w tym 5 tys. nad Wisłą. Polska jest na drugim miejscu (po Wielkiej Brytanii) pod względem liczby inwestorów, transakcji i obrotów. 5 tys. inwestorów wykonało w tym czasie 40 tys. transakcji, osiągając ponad 15 mln USD obrotu”informuje Revolut.

sp500 revolut

Wykres indeksu US500 (CFD na S&P 500), interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Można ryzykować lub chronić kapitał

Inwestycje w akcje amerykańskich spółek mogą oczywiście przynieść ponadprzeciętne zyski, ale hossa nie trwa wiecznie i w 2020 roku można spodziewać się trudniejszych czasów. Revolut chce być na to przygotowany.

„Jeśli rok 2020 byłby pod znakiem rosnących cen i spowolnienia na rynku, to tym bardziej chcemy wyposażyć klientów indywidualnych i firmy w narzędzia do cięcia kosztów i lepszej kontroli wydatków. Dla osób testujących naszą platformę inwestycyjną przygotowujemy nowe produkty, które mogą okazać się przydatne w razie dekoniunktury”podkreśla Karol Sadaj, country manager w Revolut.

Jakie to produkty? Przede wszystkim oprocentowanie przechowywanych w Revolut środków. Do tej pory można było trzymać je w tzw. sejfach. Problem w tym, że pieniądze nie były oprocentowane. Klienci z Wielkiej Brytanii, którzy mają pakiet Premium, mogą już lokować środki na oprocentowanym w wysokości 1,35 proc. koncie. Kwestią czasu jest więc uruchomienie podobnej oferty także w Polsce.

SPRAWDŹ REVOLUT

Co o tym sądzisz?
Lubię
53%
Interesujące
40%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
7%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.