Aktualności
Teraz czytasz
Po zamieszaniu z NFP czas na zamieszanie z inflacją CPI w USA
0

Po zamieszaniu z NFP czas na zamieszanie z inflacją CPI w USA

utworzył Daniel Kostecki13 lutego 2023

W piątek Bureau of Labor Statistics opublikowało swoje roczne rewizje indeksu cen konsumpcyjnych za grudzień, z niektórymi rewizjami sięgającymi 2018 roku. Rewizje te pojawiły się tuż przed styczniowym CPI, który zostanie opublikowany we wtorek.

Rewizja danych o inflacji

To, co faktycznie zostało zrewidowane, to dostosowania sezonowe, a tym samym sezonowo dostosowane odczyty CPI miesiąc do miesiąca, o których wszyscy mówią jako o miarach bieżącej inflacji.

Korekty dla grudniowych odczytów miesiąc do miesiąca były wszystkie na plus, w tym: Ogólny wskaźnik CPI (CPI-U), stary -0,1%; nowy +0,1%. W związku z tym „Core CPI” (bez żywności i energii), stare +0,3%; nowe +0,4″, „Services CPI”, stare: +0,6%; nowy +0,7%. Dodatkowo w górę zrewidowano odczyty za październik i listopad, odbierając nieco ze scenariusza „dezinflacji”. Indeksy zostały też zrewidowane dla niektórych miesięcy sięgających 2018 roku, niektóre miesiące w górę, niektóre w dół, ale za październik, listopad i grudzień wszystkie zostały zrewidowane w górę. Pod względem wielkości, niekoniecznie kierunku, grudniowe rewizje były zgodne z rewizjami w poprzednich latach, powiedział BLS.

Chcemy więc przyjrzeć się dwóm najważniejszym korektom, jeśli chodzi o ocenę tego, jak głęboko inflacja przeniknęła do całej gospodarki i jaki może być jej kierunek. Wskaźnik CPI dla usług został skorygowany do poziomu +0,7% za grudzień z listopada (pierwotnie 0,6%), a także został zrewidowany w górę za listopad i październik. CPI bazowy również został zrewidowany w górę za październik, listopad i grudzień, pokazując znacznie mniejszą „dezinflację” w październiku i listopadzie oraz przyspieszenie inflacji w grudniu. Rewizje usunęły również część skoków w latach 2022 i 2021.

Jednak nie było tak dobrze

Dezinflacja oznacza inflację, ale raczej łagodzącą niż pogarszającą się. Te rewizje za ostatnie trzy miesiące pokazują, że dezinflacja w październiku i listopadzie była mniejsza, niż podawano, a w grudniu nastąpiło zwiększenie inflacji.

W celu poprawy dokładności i użyteczności Wskaźnika Cen Konsumpcyjnych (CPI), BLS zaplanował aktualizację wag wydatków na bazie rocznej przy użyciu informacji z jednego roku kalendarzowego. Różni się to od wcześniejszej metody, która aktualizowała wagi przy użyciu danych o wydatkach co dwa lata. Amerykański indeks CPI za styczeń 2023 r. zostanie obliczony przy użyciu danych o wydatkach konsumentów z 2021 r.

W konsekwencji dane te jeszcze bardziej mogą przykuwać uwagę inwestorów, a zaskoczenie podobne do NFP, nie byłoby niczym zaskakującym.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.