Near Protocol (NEAR) – kryptowaluta pracowników Google i Microsoft
Jeśli za powstanie nowej kryptowaluty biorą się byli pracownicy takich gigantów, jak Microsoft i Google, można być pewnym, że skończy się to sukcesem. I tak jest właśnie w przypadku Near Protocol – blockchainu i kryptowaluty, które pozwalają na tworzenie inteligentnych kontraktów.
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym analizujemy i opisujemy największe, najwyżej wyceniane, najciekawsze, najbardziej rozwojowe, zaawansowane, a także najbardziej kontrowersyjne projekty kryptowalutowe na całym świecie. Dziś czas na Near Protocol – prosty i przejrzysty dla deweloperów projekt, pozwalający tworzyć smart kontrakty.
Wielkie nazwiska z wielkich firm
Near Protocol jest projektem młodym. Jego początki sięgają 2018 roku. To wtedy w inkubatorze startupów Y Combinator poznali się Alexander Skidanov i Illia Polosukhin. Warto zaznaczyć, że nie jest to jeden z wielu inkubatorów startupów, którym czasem coś się uda, a raczej zdecydowany lider branży. To tu rosły w siłę dzisiejsze giganty, jak: AirBnb, Dropbox czy Stripe oraz czołowe projekty branży kryptowalut: Coinbase, Opensea i Dharma.
Sami twórcy projektu też nie są osobami przypadkowymi. Alexander Skidanov to były dyrektor techniczny projektu MemSQL w Microsofcie, a Illia Polosukhin zajmował się badaniami w Google.
Nikogo nie może więc dziwić, że z takiego połączenia powstał projekt, który szybko okazał się wielkim sukcesem. Twórcy zaczynali we dwóch, zespół szybko rozrósł się do 10 osób, a dziś nad rozwojem programowania na stałe pracuje już ponad 50 programistów. Wszystko dzięki temu, że już na początku projekt uzyskał zewnętrzne projektowanie od wielu firm, które widziały w nim spory potencjał. Finansowanie zapewniły m.in: Coinbase Ventures, a16z Andreessen Horowitz MetaStable Capital i Pantera Capital. Dziś na blockchainie Near Protocol pojawiają się coraz większe projekty z branży kryptowalut: Chainlink, Aave czy 1inch.
Jak działa Near Protocol
Near Protocol jest platformą blockchain, która umożliwia stawianie na niej inteligentnych kontraktów. Jej największą zaletą – nie tylko według twórców, ale przede wszystkim użytkowników – jest przejrzystość kodu i prostota implementacji własnych rozwiązań. Nie bez znaczenia jest możliwość bezproblemowej współpracy z blockchainem Ethereum. Near Protocol nie rzuca więc rękawicy gigantom, a chce niejako ogrzać się w ich cieple i wspólnie budować społeczność blockchain oraz swój własny sukces. Dzięki temu skalowalność projektu jest imponująca, bo blockchain Near Protocol może przetworzyć ponad 100 tysięcy transakcji na sekundę.
Kryptowaluta Near Protocol
Dla ułatwienia obsługi systemu powstała też oczywiście kryptowaluta. W NEAR pokrywane są opłaty za używanie sieci. Ciekawostką jest fakt, że tokeny wykorzystane do płacenia za transakcje są niszczone.
Przy pierwszej transzy zapisów dla klientów instytucjonalnych, którzy wspierali projekt w jego powstaniu, za tokeny na giełdzie Coinlist trzeba było zapłacić 29 centów, w drugiej transzy już 34 centy, a w trzeciej 40 centów za 1 token.
Notowania Near
Na dzień 21 stycznia 2021 roku kryptowalutą Near można handlować na 18 giełdach kryptowalut z całego świata. Za każdy token trzeba zapłacić 2,27 USD, a w obrocie jest już 174 876 443 jednostek z docelowego 1 mld (roczna inflacja planowana jest na 5%), co przekłada się na kapitalizację niemal 400 mln USD i dobowe obroty ponad 76 mln USD. Kryptowaluta Near notowana jest od 15 grudnia 2020 roku, a najwyższą cenę w historii osiągnęła w minionym tygodniu – 17 stycznia 2021 roku płacono za nią 2,75 USD.