Akcje
Teraz czytasz
Najlepsze spółki dywidendowe w 2020 roku [Ranking]
0

Najlepsze spółki dywidendowe w 2020 roku [Ranking]

utworzył Alicja Nowak11 września 2020

2020 rok powoli zbliża się ku końcowi, jednak nie jest jeszcze za późno, by kupić spółki giełdowe z myślą o dywidendzie. Jakie są najlepsze spółki akcyjne, wypłacające dywidendę w IV kwartale 2020 roku?

Dobór spółek dywidendowych

Jakie czynniki wziąć pod uwagę wybierając dywidendowe spółki? W dawnych czasach, główną motywacją do zakupu akcji giełdowych, była właśnie dywidenda. Kupowano akcje z myślą o dywidendzie, czyli udziale w zyskach przedsiębiorstwa. Obecnie akcje kupuje się raczej z myślą o wzroście ich kursu i zarabianiu na różnicy ceny kupna i sprzedaży. Dywidenda dla wielu jest miłym dodatkiem, jednak są inwestorzy dla których stopa dywidendy jest decydującym czynnikiem podejmowania decyzji o zakupie akcji.

Wysokość dywidendy

Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście wysokość wypłacanej dywidendy. Przeciętna wysokość dywidendy na spółkach amerykańskich i europejskich wynosi obecnie około 2%.

Payout ratio czyli wskaźnik wypłaty

Poza wysokością dywidendy ważnym wskaźnikiem jest tzw. payout ratio, czyli stosunek wypłacanej dywidendy do zysków przedsiębiorstwa.

Ex-dividend day, czyli dzień dywidendy

Ważną informacją poza dniem wypłacenia dywidendy (dzień wypłaty dywidendy) jest ex-dividend day. Jest to data, do której należy trzymać akcje, żeby mieć prawo do dywidendy. Jeśli zatem dniem wypłacenia dywidendy jest 1 października 2020 roku, ale ex-dividend day to 11 września 2020, oznacza to, że akcje możemy sprzedać już 11 września 2020 i wciąż otrzymamy dywidendę 1 października 2020. Możemy też je trzymać oczywiście dłużej.

Jeśli zaś kupimy akcje po ex-dividend day, czyli w naszym przypadku po 11 września 2020, nie będziemy mieli prawa do najbliższej dywidendy. Musimy je posiadać przed dniem ex-dividend day.


finmax akcje


5 najlepszych spółek wypłacających dywidendę w IVQ 2020

Bristol-Myers Squibb [BMY]

  • Stopa dywidendy: 3%
  • Wskaźnik wypłaty: 207%
  • Dzień dywidendy (ex-dividend day): 1 października 2020
  • Dzień wypłaty dywidendy: 2 listopada 2020

Amerykański gigant farmaceutyczny z kapitalizacją rynkową ponad 130 mld dolarów. Firma wypłaca dywidendę kwartalnie. Koncern opracował i sprzedaje leki na choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzycę i reumatyczne. Sama sprzedaż przeciwnowotworowego leku Opdivo przynosi firmie 10 mld dolarów rocznie. Analitycy spodziewają się wzrostu przychodów firmy o 15% przez kolejne 5 lat.

British American Tobacco [BTI]

  • Stopa dywidendy: 7.5%
  • Wskaźnik wypłaty: 62%
  • Dzień dywidendy (ex-dividend day): 1 października 2020
  • Dzień wypłaty dywidendy: 17 listopada 2020

Lider rynkowy w branży tytoniu, o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 80 miliardów dolarów. Wypłaca dywidendę kwartalnie, przeznaczając na dywidendy ok. 60% zysków. Pozostałe zyski spółka inwestuje w rozwój. Flagowe marki spółki to Camel, Lucky Strike, Dunhill, Pall Mall, e-papierosy Vuse.

Altria Group [MO]

  • Stopa dywidendy: 7.45%
  • Wskaźnik wypłaty: 79%
  • Dzień dywidendy (ex-dividend day): 14 września 2020
  • Dzień wypłaty dywidendy: 9 listopada 2020

Kolejny gigant tytoniowy, wcześniej występujący pod nazwą Philip Morris. Jest jednym z największych na świecie producentów tytoniu i wyrobów tytoniowych. Kapitalizacja rynkowa Altria Group wynosi obecnie 80 miliardów dolarów. Na wypłaty dywidendy firma przeznacza blisko 80% zysków.

Canadian Imperial Bank of Commerce [CM]

  • Stopa dywidendy: 5.25%
  • Wskaźnik wypłaty: 60%
  • Dzień dywidendy (ex-dividend day): 25 września 2020
  • Dzień wypłaty dywidendy: 28 listopada 2020

Jeden z pięciu największych banków Kanady, obecnie cieszy się kapitalizacją rynkową 45 miliardów dolarów. Firma wypłaca dywidendę kwartalnie przeznaczając 60% zysków na ten cel.

Bank of Nova Scotia [BNS]

  • Stopa dywidendy: 6.16%
  • Wskaźnik wypłaty: 68%
  • Dzień dywidendy (ex-dividend day): 5 października 2020
  • Dzień wypłaty dywidendy: 28 listopada 2020

Drugi kanadyjski bank w naszym zestawieniu, cieszący się kapitalizacją rynkową 66 miliardów dolarów oraz bardzo długą historią działania. Został założony 188 lat temu. Bank wypłaca dywidendy kwartalnie, wskaźnik wypłaty wynosi 68% zysków.

Dywidendowi Arystokraci S&P 500

Pisząc o najlepszych spółkach wypłacających dywidendę, nie sposób nie wspomnieć o indeksie Dividend Aristocrats S&P 500, składających się obecnie z 66 spółek, które od co najmniej 25 lat wypłacają rok do roku dywidendę swoim inwestorom.

W indeks można inwestować za pomocą ETFów:

[NOBL] The ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF

  • Emitent: ProShares
  • Opłaty roczne: 0.35%

Fundusz kupuje akcje spółek z indeksu S&P Dividend Aristocrats. Udział poszczególnych spółek w funduszu jest równomierny i niezależny od kapitalizacji. NOBL jest bardzo popularny i zarządza aktywami inwestorów o wartości 6 miliardów dolarów. Dzienne spready wynoszą zaledwie 0.02%, a wypłacana dywidenda wynosi 2.12%.

Co o tym sądzisz?
Lubię
5%
Interesujące
95%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Alicja Nowak
Aktywna traderka na rachunku indywidualnym Forex od 2014 roku, żywo zainteresowana tematyką gospodarki, biznesu i rynków kapitałowych. Od ponad 10 lat blisko związana ze światem IT i nowych technologii, programistka, entuzjastka marketingu internetowego. Miłośniczka spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zieleni lub ćwicząc jogę.