Aktualności
Teraz czytasz
Najbardziej zyskowne ETF pierwszego półrocza 2020
0

Najbardziej zyskowne ETF pierwszego półrocza 2020

utworzył Alicja Nowak10 lipca 2020

Najbardziej zyskowne ETF pierwszego półrocza 2020 – RANKING

Za nami pierwsza połowa roku 2020, obfitująca w zaskakujące wydarzenia wstrząsające rynkami i globalną gospodarką. Pandemia koronawirusa, szalejące bezrobocie i bezprecedensowe zamknięcie większości gospodarek świata. Mimo tego są branże, które zanotowały duże zyski w pierwszym półroczu 2020 r. Poniżej się im dokładniej przyjrzymy. Czy druga połowa roku będzie dla nich równie korzystna?

Mimo drastycznych środków podjętych w celu ograniczenia skutków pandemii Covid-19, czyli zamrożenia gospodarek, indeks S&P 500 spadł zaledwie -3,1% wobec poziomów z początku roku. Z kolei najmocniej wydarzenia tego roku odczuły sektory energetyczny i finansowy.

Najbardziej stratne sektory w roku 2020

Energy Select Sector SPDR (XLE) zanotował roczną stratę 35,3%.

etf xle 2020

Financials Select Sector SPDR (XLF) z kolei zanurkował -22,7%.

etf xlf 2020

Najbardziej zyskowne ETF i sektory 2020 roku

Najbardziej zyskowne ETF okazały się te oparte o sektory technologii, dóbr luksusowych i komunikacji. Poniżej lista 20 ETF-ów, które mogą pochwalić się najlepszymi wynikami w minionym półroczu:

Symbol ETF Roczna stopa zwrotu (%)
ARKG ARK Genomic Revolution ETF 71.93
CLIX ProShares Long Online/Short Stores ETF 66.51
ARKW ARK Next Generation Internet ETF 61.09
WCLD WinsdomTree Cloud Computing Fund 58.83
ARKK ARK Innovation ETF 57.52
ONLN ProShares Online Retail ETF 54.99
OGIG O’Shares Global INternet Giants ETF 53.34
HERO Global X Video Games & Esports ETF 47.89
IBUY Amplify Online Retail ETF 46.97
FDNI First Trust Dow Jones International Internet ETF 45.73
FNGS MicroSectors FANG+ ETN 44.20
ESPO VanEck Vectors Video Gaming & eSports ETF 41.95
ARKF ARK Fintech Innovation ETF 41.80
CLOU Global X Cloud Computing ETF 41.55
KURE KraneShares MSCI All China Health Care Index ETF 41.02
EMQQ Emerging Markets Internet & Ecommerce ETF 40.14
NERD Roundhill BITKRAFT Esports & Digital Entertainment ETF 38.90
IPO Renaissance IPO ETF 37.83
CHIH Global X MSCI China Health Care ETF 35.58
ZROZ PIMCO 25+ Year Zero Coupon US Treasury Index ETF 32.39

Usługi w chmurze oraz e-commerce

Firmy oferujące usługi w chmurze jak Zoom, SalesForce i Dropbox od lat dynamicznie rosną na powiększającym się rynku na takie usługi. Gospodarczy lockdown i boom na świadczenie pracy zdalnej tylko napędziły tryby tej pędzącej już maszyny. W związku z tym fundusz WisdomTree Cloud Computing Fund (WCLD) zanotował 58,8% zysku w ujęciu rocznym.

etf wcld 2020

Innym funduszem zorientowanym na usługi w chmurze jest Global X Cloud Computing ETF (CLOU) notujący 41.55% zysku.

Poza branżą uslug przetwarzania i przechowywania danych w chmurze, branżą która doświadczyła przyśpieszenia mającego już wcześniej dynamicznego wzrostu jest e-commerce.

ETFy skupiające firmy z tego sektora to The ProShares Long Online/Short Stores ETF (CLIX) notujący na moment obecny 66.51% zysku, ProShares Online Retail ETF (ONLN) – 54.99% oraz Amplify Online Retail ETF (IBUY) cieszący się na moment obecny (początek lipca 2020) 46.97% zysku.

Szczególnie ciekawym funduszem jest CLIX, który składa się z pozycji długich (na wzrosty) na sklepach online oraz pozycji krótkich (na spadki) na sklepach stacjonarnych. Cały fundusz powstał z założeniem, że tradycyjne sklepy stacjonarne będą się zamykać pod wpływem przenoszenia się klientów do sfery online. Ten fundusz w wyniku gospodarczego lockdownu poradził sobie wyjątkowo dobrze ponieważ zyskiwał zarówno na stratach zamkniętych sklepów stacjonarnych jak i na zwiększonych obrotach sklepów online.

etf clix 2020

ONLN i IBUY są tradycyjnymi funduszami zorientowanymi na wzrosty branży e-commerce (bez shortowania sklepów stacjonarnych) jednak oba również zanotowały pokaźny zysk w okolicach 50%.

Technologia, internet, rozrywka

Giganci technologiczni również podtrzymli tempo rozwoju mimo kryzysu, O’Shares Global Internet Giants ETF (OGIG) składający się z topowych światowych firm technologicznych (Amazon, Alphabet, Alibaba, Facebook, Microsoft, Tencent) zanotował póki co 53.34% zysku w porównaniu do poprzedniego roku.

Doskonale poradziły sobie również firmy dostarczające gry w formie online. Wszak gdy odeszły wszystkie rozrywki poza domem nie pozostało nam nic innego jak zatopić się w świecie gier i seriali w domowym zaciszu. W związku z tym widzimy Global X Video Games & Esports ETF (HERO) z 47,89% zysku, VanEck Vectors Video Gaming and eSports ETF (ESPO) 41,95% zysku, a Roundhill BITKRAFT Esports & Digital Entertainment ETF (NERD) 38,90%.


Brokerzy oferujący ETF

Broker xtb 2 Saxo Bank Admiral Markets etf
Kraj Polska Dania Wielka Brytania
Ilość ETF w ofercie 194 – ETF
112 – CFD na ETF
3000 – ETF
675 – CFD na ETF
397 – CFD na ETF
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł)
2 000 USD 5 zł
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
MetaTrader 5

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.


Zyskowne ETF a nowa gwiazda – genomika

Nie tylko internet i spółki technologiczne notują gigantyczne zyski. Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu objęła branża biologiczna, a konkretnie jej gałąź zwana genomiką. Fundusz ARK Genomic Revolution ETF (ARKG) na moment obecny notuje 71,93% zysku w stosunku do roku poprzedniego.

etf arkg 2020

W skład funduszu wchodzi większość wielkich firm biotechnologicznych, głównie ze Stanów Zjednoczonych oraz Francji.

Tak nadzwyczajnie dobry wynik tego sektora może się wiązać z nadziejami pokładanymi przez inwestorów w wynalezienie przez którąś z wielkich firm biotechnologicznych skutecznej szczepionki na covid-19, co niewątpliwie przełożyłoby się na gigantyczne zyski tego przedsiębiorstwa.

Co o tym sądzisz?
Lubię
63%
Interesujące
38%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Alicja Nowak
Aktywna traderka na rachunku indywidualnym Forex od 2014 roku, żywo zainteresowana tematyką gospodarki, biznesu i rynków kapitałowych. Od ponad 10 lat blisko związana ze światem IT i nowych technologii, programistka, entuzjastka marketingu internetowego. Miłośniczka spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zieleni lub ćwicząc jogę.