Aktualności
Teraz czytasz
Mocny złoty. Rynek gra pod dużą podwyżkę stóp
0

Mocny złoty. Rynek gra pod dużą podwyżkę stóp

utworzył Marcin Kiepas8 marca 2022

Poprawa nastrojów na rynkach i oczekiwanie na dużą podwyżkę stóp procentowych w Polsce mocno wspiera dziś złotego. Kurs EUR/PLN, który jeszcze wczoraj atakował barierę 10 zł, dziś jest prawie 11 gr niżej.

Złotówka odrabia, rynek czeka na decyzję ws. stóp

We wtorek złoty mocno zyskuje do głównych walut, odrabiając ostatnie bardzo duże straty. Pomaga mu poprawa nastrojów na rynkach globalnych, po tym jak nieco zelżały obawy przed negatywnymi gospodarczymi konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę. Przede wszystkim jednak złotego wspierają oczekiwania na dzisiejszą duża podwyżkę stóp procentowych przez Radę polityki Pieniężnej (RPP).

W południe euro, które wczoraj dobiło do 5 zł, kosztowało 4,8913 zł. Przed południem wspólna waluta była wyceniona jeszcze niżej, bo kurs EUR/PLN spadł do 4,8657 zł i był niższy niż w piątek na zamknięciu. 

EURPLN Daily_blog_08032022

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

Złoty równie mocno zyskiwał do dolara i szwajcarskiego franka. Kurs USD/PLN spadł do 4,916 zł z poziomów powyżej 4,60 zł wczoraj. Notowania CHF/PLN spadły do 4,8425 zł. 

Złoty, podobnie jak węgierski forint i czeska korona, umacnia się dziś na fali poprawy nastrojów na rynkach finansowych. Jednak już za sam fakt, że jego aprecjacja jest silniejsza niż obu wspomnianych walut, odpowiada oczekiwanie na wyniki trwającego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Te zostaną opublikowane w drugiej połowie dnia. 

Oczekuje się podwyżki stóp nawet o 100 pb

Rynek wierzy, że poniedziałkowy skok notowań EUR/PLN do 5 zł, będzie dla RPP jak przysłowiowa płachta na byka. Oczekuje się, że Rada mocno podniesie stopy procentowe, żeby przede wszystkim wesprzeć złotego i w krótkim terminie zastopować dalszy wzrost inflacji w Polsce. 

Podwyżka może sięgnąć nawet 100 punktów bazowych (główna stopa wówczas wzrosłaby do 3,75 proc.), czyli będzie ona dwukrotnie wyższa niż zakładał to do niedawna oficjalny rynkowy konsensus (+50 punktów bazowych). Taki lub większy ruch, zwłaszcza wsparty zapowiedzią kolejnych podwyżek, z pewnością dalej umocni złotego. Podwyżka o 50 pb, wobec tak dużych rynkowych oczekiwań i silnej wyprzedzającej aprecjacji złotego, zostałby natomiast negatywnie odebrana przez rynek.

Decyzja RPP nie jest jedynym ważnym krajowym wydarzeniem, które będzie absorbowało uwagę rynku walutowego w tym tygodniu. Drugim takim wydarzeniem jest zaplanowana na środę konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. 

Cały czas jednak kluczowym czynnikiem dla notowań polskiej waluty pozostają doniesienia z Ukrainy. Szczególnie te optymistyczne. Pojawienie się szans na zakończenie walk i normalizację sytuacji może doprowadzić nawet do skokowego umocnienia złotego, szybko sprowadzając notowania w okolicę 4,60 zł. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.