Aktualności
Teraz czytasz
Mocne euro zaczęło przeszkadzać ECB [Komentarz rynkowy]
0

Mocne euro zaczęło przeszkadzać ECB [Komentarz rynkowy]

utworzył Marcin Kiepas11 grudnia 2020

Szefowa ECB zapowiedziała, że bank będzie uważnie przyglądał się kursowi walutowemu. To w przyszłości może ograniczyć aprecjację euro w relacji do dolara.

Wyniki grudniowego posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Tak jak oczekiwano, bank nie zmienił stóp procentowych w Strefie Euro, pozostawiając stopę refinansową na poziomie 0 proc., ale dolał benzyny do ogniska zwiększając programy wsparcia. ECB zwiększył wartość programu zakupów aktywów na czas pandemii (PEPP) o 500 mld euro do 1,85 bln euro, jednocześnie wydłużając go o 9 miesięcy do marca 2022 roku. Wydłużył również o rok do czerwca 2022 roku program pożyczek TLTRO.

Mając na uwadze mniejszy negatywny wpływ drugiej fali pandemii na europejską gospodarkę, bank skorygował prognozy spadku dynamiki PKB w tym roku, oczekując niższej recesji (-7,3 proc. wobec -8 proc. prognozowanych wcześniej), ale to automatycznie wymusiło korektę w dół oczekiwanego odbicia gospodarczego w roku 2021 (3,9 proc. vs. 5 proc.). W górę natomiast powędrowała prognoza na rok 2022 (4,2 proc. vs. 3,2 proc.).

Bez zmian po posiedzeniu ECB

Wobec braku znaczących zaskoczeń zarówno jeżeli chodzi o stopy procentowe, jaki rozszerzenie i wydłużenie programu wsparcia, czy też korektę prognoz makroekonomicznych, uwagę przyciągnęło coś innego. Mianowicie fakt, że Europejskiemu Bankowi Centralnemu zaczęło przeszkadzać coraz mocniejsze euro. Christine Lagarde, szefowa banku, na konferencji prasowej po posiedzeniu wielokrotnie o tym wspominała. Mówiła, że bank uważnie przygląda się aprecjacji euro, że będzie monitorował sytuację na rynku walutowym. I w sumie nic dziwnego. Jeszcze w maju kurs EUR/USD kształtował się na poziomie 1,08, podczas gdy w grudniu wyznaczył 2,5-letnie maksimum na 1,2177. To musi mieć negatywne przełożenie na wyniki europejskiego eksportu i dodatkowo jest jednym z powodów deflacji.

Wykres dzienny EURUSD, 11.12.2020

Wykres dzienny EUR/USD. Źródło: Tickmill

Kurs EUR/USD nie zareagował bezpośrednio na słowa Lagarde. Jednak to wyrażone zaniepokojenie jest jednym z czynników, które każą przyhamować z wszelkimi szalonymi prognozami dla EUR/USD na rok 2021. Za jakiś czas bowiem nastawienie banku centralnego może być jednym z głównych czynników hamujących zwyżkę tej pary. Stąd też tym bardziej maksima z 2018 roku (1,2555), wyrastają na poziom docelowy dla obecnego trendu wzrostowego.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
86%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
14%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.