Literatura
Teraz czytasz
Mistrzowie rynków finansowych – o tych, którzy zarabiają na rynku [RECENZJA]
0

Mistrzowie rynków finansowych – o tych, którzy zarabiają na rynku [RECENZJA]

utworzył Michał Sielski28 lipca 2022

O części z nich słyszał każdy, ale niektórzy nie są szeroko znani nawet w wąskim gronie ekspertów od finansów. Łączy ich jedno: bez problemów zarabiają miliony dolarów co roku, niektórzy już od kilkudziesięciu lat – i to niezależnie od gospodarczej koniunktury. Jak to się robi? Rozmówcy Jacka D. Schwagera nie mają wielu tajemnic i chętnie dzielą się swoimi strategiami. Będziesz umiał wykorzystać je w praktyce?

Jack D. Schwager wydał kolejną książkę („Mistrzowie Rynków Finansowych”), którą przeczytać można w dwa wieczory i na pewno będzie to ciekawie spędzony czas. Autor bestsellera „Market Wizards” („Czarodzieje rynku”) pisze książki, które tak dobrze się czyta, bo poprzedza je wręcz tytaniczną pracą. 

Tym razem przeprowadził wywiady z najlepszymi – jego zdaniem – traderami z każdego rynku. Rozmawiał zarówno z grającymi na giełdach akcji, traderami opcji, spekulantami z rynków forex, indeksów, a nawet inwestorami, którzy skupiają się na kupowaniu jednostek funduszy inwestycyjnych i zarabiają na tym ogromne pieniądze. 

Książkę Mistrzowie Rynków Finansowych czyta się tak dobrze również ze względu na podejście autora. Nie udaje mądrzejszego niż jest, nie opowiada o zarobionych przez siebie milionach i genialnych posunięciach, które zrobiły z niego bogacza. Nie, Jack D. Schwager nie ma oporów przed przyznaniem, że pracuje na etat, a wszystkie wolne środki wydał na budowę domu swoich marzeń. 

Ekran z notowaniami nawet w toalecie

Nie udaje cudotwórcy, ale za takich – bez wątpienia! – można uznać większość jego rozmówców. Autor przyznaje bowiem wprost, że materiał jest mocno wyselekcjonowany, bo z niektórych rozmów niewiele wyszło. Jeśli ktoś chciał być tajemniczy, odpowiadał wymijająco, to po prostu nie znalazł się w książce. 

Dzięki temu dowiemy się np. kto miał najwięcej ekranów wyświetlających rynki na żywo w każdym pomieszczeniu firmy i domu, a nawet w toalecie na wysokości wzroku. Przeczytamy dlaczego strata 18 mln USD może być uznana za sukces i zastanowimy się czy myślelibyśmy tak samo, wiedząc że chwilę wcześniej ta sama pozycja na rachunku straszyła stratą 90 mln USD.

55% zysku rocznie, nieprzerwana seria zarabiania przez 136 miesięcy

Są też oczywiście krzepiące informacje. Choćby opowieść o traderze, którzy pomylił się w zleceniu na opcje. Dzięki temu inni mogli zarobić na nim miliony. Ale nie każdy się skusił. Jeden z rozmówców wycofał nawet niemal wszystkie zlecenia i poinformował o tym tradera. Finansiści z Goldman Sachs nie byli tak rycerscy. Drogi tego pechowca z przedstawicielami Goldman Sachs przecinały się potem przez wiele lat. Kto na tym więcej stracił? Dowiecie się z książki 🙂 

Podobnie jak tego, że czasem o losach transakcji decyduje zaledwie jedno słowo polityka. I 10 mln USD znika z rachunku w 10 sekund… Dla wielu osób ciekawe będą też początki najlepszych traderów świata, z których ok. połowa nie miała wcześniej nic wspólnego z finansami czy matematyką. Jak choćby oficer marynarki na atomowym okręcie podwodnym, który może pochwalić się 136 miesiącami z rzędu, w których osiągnął zysk. Średnio 55% rocznie.

Jack D. Schwager – o autorze

jack d. schwagerUrodził się 27 czerwca 1948 roku w Antwerpii w Belgii, ale wychował się w USA, gdzie do dziś mieszka. Ukończył licencjat ekonomii Brooklyn College oraz magisterkę ekonomii na Brown University. 

Uznawany jest za eksperta przede wszystkim od kontraktów terminowych i funduszy hedgingowych. Założył m.in. platformę Fund Seeder (FundSeeder.com), która służyła do wyszukiwania talentów finansowych i kojarzeniu ich z firmami z branży. W CV ma również stanowisko partnera w firmie inwestycyjnej Fortune Group w latach 2001-2010, gdzie zajmował się funduszami hedgingowymi. Przez 22 lata pracował jako dyrektora ds. kontraktów terminowych dla wielu firm z Wall Street, ostatnio Prudential Securities.

Na rynku wydawniczym najbardziej znany jest z serii książek z wywiadami z największymi gwiazdami świata giełdy: „Stock Market Wizards”, „Hedge Fund Market Wizards” i „The Little Book of Market Wizards”. Spore poruszanie wywołała też książka „Market Sense and Nonsense”, która była swoistym kompendium błędnych strategii inwestycyjnych.

Regularnie bierze też udział w wykładach na temat błędów inwestycyjnych, ale także seminariach specjalistycznych i szkoleń dla zarządzających funduszami hedgingowymi czy kontami inwestycyjnymi.

Mistrzowie rynków finansowych – Gdzie kupić

Książka do nabycia w księgarni Maklerska.pl w cenie 89 zł.

Dla wszystkich naszych klubowiczów przygotowaliśmy rabat w wysokości -5% na zakup tej książki. Już niebawem na łamach naszej strony pojawi się recenzja książki oraz konkurs, w którym będzie można wygrać dwa egzemplarze.

Dołącz do Forex Club i skorzystaj z -5% rabatu na zakupy w księgarni Maklerska.pl.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.