Aktualności
Teraz czytasz
Loty odwoływane, cena ropy spada
0

Loty odwoływane, cena ropy spada

utworzył Daniel Kostecki27 grudnia 2021

Bardzo szybkie zmiany w rozkładach i odwoływanie połączeń lotniczych mogły doprowadzić do spadku cen ropy naftowej. W niedzielę minął już trzeci dzień, gdy linie lotnicze z całego świata odwołują loty. W samych Stanach Zjednoczonych w świąteczny weekend odwołano ich ponad dwa tysiące. Linie lotnicze podają, że głównym powodem jest szybkie rozprzestrzenianie się wariantu omikron, którym zarażają się członkowie załogi.

Chiny ogłosiły najwyższy dzienny wzrost lokalnych przypadków zakażeń koronawirusem od 21 miesięcy. W mieście Xian liczba infekcji wzrosła ponad dwukrotnie. Informacje o kłopotach lotniczej branży oraz szybkim rozprzestrzenianiu się omikronu mogły się przyczynić do spadków cen ropy WTI, w poniedziałek rano odnotowaliśmy ok. 73,5 USD za baryłkę.

4 stycznia ważna decyzja na rynku ropy

Z drugiej strony ceny surowca wydają się wciąż na tyle wysokie, że państwa rozpoczynają skoordynowane uwalnianie strategicznych rezerw, aby powstrzymać wzrost cen. Do swoich głębokich zapasów sięgnęły już Japonia z Koreą Południową ogłaszającą uwolnienie w styczniu 3,17 mln baryłek.

Rynki czekają na kolejne spotkanie OPEC+, które odbędzie się 4 stycznia. Grupa ma wówczas zdecydować, czy kontynuować planowany wzrost produkcji o 400 tys. baryłek dziennie w lutym.

Omikron napędza wzrost cen złota?

Ceny złota utrzymywały się w poniedziałek powyżej 1800 dolarów za uncję. Dolar i rentowność amerykańskich obligacji skarbowych nie zyskały na wartości pomimo dobrych danych gospodarczych z USA i utrzymującej się inflacji. Gospodarka USA rozwijała się w trzecim kwartale w tempie 2,3 proc., wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 2,1 proc., jak podał Departament Handlu. Preferowany przez Rezerwę Federalną inflacyjny indeks PCE w listopadzie wzrósł o 5,7 proc., osiągając najwyższy poziom od 1982 r. i wzmacniając oczekiwania, że podwyższona inflacja prawdopodobnie się utrzyma.

Złoto, które w inwestorskim świecie stanowi zabezpieczenie przed inflacją i niepewnością rynkową, może drożeć wraz z liczbą zakażeń omikronem. W USA liczba nowych dziennych przypadków nowej mutacji już przewyższa dane ze szczytu fali związanej z mutacją delta.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.