Początkujący
Teraz czytasz
Linie trendu – 3 techniki ułatwiające rozegranie
0

Linie trendu – 3 techniki ułatwiające rozegranie

utworzył Paweł Adamczyk13 kwietnia 2020

Każdy trader, nawet ten początkujący, wie czym są linie trendu. Mogą one stanowić świetne narzędzie, o ile oczywiście poprawnie je wykorzystujemy. W tym artykule przedstawimy 3 techniki, które ułatwią posługiwanie się liniami trendu. 

Krótkie przypomnienie zanim zaczniemy:

Potwierdzona linia trendu, zawsze powinna zawierać przynajmniej 3 punkty styku z ceną. Zawsze można oczywiście połączyć dowolne dwa losowe punkty na wykresie, ale warto pamiętać, że im więcej punktów, tym linia jest bardziej potwierdzona. Nigdy nie należy również przy rysowaniu, przecinać korpusów świec. Przecinanie knotów jest dopuszczalne.

Technika #1: Wybicie i retest linii trendu

Technika ta jest dość powszechnie stosowana przez wielu traderów. Chodzi o to, że po zidentyfikowaniu aktywnej linii trendu czekamy, aż cena ją przełamie. Czasami cena ucieka i nie ogląda się za siebie. Jeśli jednak wróci do linii trendu, ponowny test może być często rozegrany jako setup o wysokim prawdopodobieństwie. Timing dla transakcji można wykonać na niższym interwale czasowym lub bezpośrednio w tym samym przedziale w którym dana linia została określona. W przypadku tej techniki linia trendu działa zarówno jako swego rodzaju „wyzwalacz” wejścia, jak i pomaga umieszczać zlecenia zabezpieczające. Stop Loss jest zazwyczaj umieszczany po przeciwnej stronie i linia działa jako poziom zabezpieczający między ceną wejścia, a stopem. Im więcej mamy punktów styku, tym lepiej linia trendu nadaje się do zastosowania techniki wybicia i retestu.

Poziom agresywności tradera decyduje również o tym, jak wcześnie następuje wejście w transakcję. Agresywny i bardziej skłonny do ryzyka trader może wejść w transakcję, gdy tylko cena dotknie linii trendu. Bardziej konserwatywny może poczekać, aż cena odsunie się od linii i wykaże oznaki momentum w kierunku transakcji. Nie ma tutaj dobrego ani złego podejścia, czas wejścia (timing) powinien zawsze zależeć od indywidualnych preferencji.

linia trendu przyklad

Wybicie i retest. Wykres GBP/USD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Technika #2: Flaga z linii trendu

Podczas gdy technikę z wybiciem i retestem można uznać za klasyczny handel na odwrócenie, lub wczesne podążanie za trendem, o tyle technikę flagi można sklasyfikować jako regularne śledzenie trendu. W tradingu bazującym na flagach szukamy ustalonego trendu, a następnie czekamy na konsolidację, bądź też cofnięcie. Jeśli potrafimy określić cofnięcie z linią trendu, to może pojawić się okazja do rozegrania takiej flagi, gdy cena przekroczy linię i wznowi ruch w kierunku docelowego trendu. W niektórych przypadkach, możemy również uzyskać dodatkowy wgląd w zachowanie uczestników rynku. W naszym przykładzie podczas gdy początkowa tendencja spadkowa była silna, a cena szybko osuwała się w krótkim terminie(1), to w trakcie tworzenia flagi zainteresowanie zakupami można uznać co najwyżej za niewielkie(2). Porównanie intensywności trendu może pomóc w zrozumieniu prawdopodobieństwa przełamania linii trendu. W tym przykładzie trend spadkowy był znacznie silniejszy niż bycza formacja, co oznaczało większe prawdopodobieństwo kontynuacji spadków.

wybicie trendu

Flaga z linii trendu. Wykres USD/MXN, interwał H4. Źródło: xStation 5 XTB

Technika #3: Obicie od linii trendu

Odbicia od linii trendu również stanowią podejście, w którym podążamy stricte za trendem. W przeciwieństwie do flagi, linia trendu nie jest wykorzystywana tutaj do określania czasu wejścia w transakcję, lecz do identyfikowania scenariuszy, w których działa ona jako wsparcie lub opór. Przy tego typu technikach, trader może być wyjątkowo konserwatywny i umieścić stop loss całkowicie pod linią trendu lub zastosować zlecenie zabezpieczające pod poziomem oporu. Ponownie nie ma jednego dobrego, lub złego podejścia. Wszystko zależy od tego, jaki apetyt na ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować.

Odbicia mogą być również stosowane w podejściu wielointerwałowym, a po nakreśleniu linii trendu długoterminowego, trader może następnie zejść do niższych ram czasowych i tam szukać okazji do wejścia w transakcję, stosując inne koncepcje techniczne. Korzystanie z takiego podejścia może pomóc niektórym wcześniej wejść w transakcję, a także znaleźć scenariusze o wyższym stosunku zysku do ryzyka. Można jednak handlować na odbicie od linii trendu bezpośrednio z wyższych ram czasowych, jeśli pojawi się np. korzystna formacja świecowa.

audusd trend

Odbicie od linii trendu. Wykres AUD/USD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

audusd h4

Okazja do wejścia z niższego interwału. Wykres AUD/USD, interwał H4. Źródło: xStation 5 XTB

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.