Kurs funta mocno zyskuje. Nadzieja na umowę ws. Brexitu
Kurs funta do dolara dopiero co osiągnął minima, ale w czwartek doszło do spotkania premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Panowie nie ustalili żadnych konkretów, ale wydali wspólne oświadczenie, że widzą szanse na podpisanie umowy Brexitowej. To wystarczyło, by kurs funta wystrzelił. W czwartek 10.10.2019 po godz. 20:00 funt wzmacniał się do dolara amerykańskiego o 1,9 proc.
Spotkanie premierów Wielkiej Brytanii oraz Irlandii miało dać odpowiedź na to czy tzw. twardy Brexit, czyli wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej bez umowy, to jedyne rozwiązanie. W wydanym wspólnie przez szefów rządu oświadczeniu czytamy, że nie, wszystko się jeszcze może zdarzyć, ale próżno szukać w nim konkretów.
Termin Brexitu coraz bliżej
Ostateczny termin Brexitu mija za trzy tygodnie. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powtarza cały czas, że nie będzie już wnosił o jego przedłużenie i jego kraj opuści UE z końcem października. Tymczasem porozumienia z Unią Europejską nie ma i patrząc na komunikaty wysyłane przez obie strony, trudno spodziewać się, żeby było do niego bliżej niż w ostatnich dniach.
Po czwartkowym spotkaniu premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii, które odbyło się w Londynie, mogliśmy jednak przeczytać, że są szanse na porozumienie w sprawie Brexitu.
„Premier i taoiseach (czyli szef rządu Irlandii – przyp. red.) odbyli szczegółową i konkretną rozmowę. Wciąż wierzą, że umowa jest w interesie każdego. Zgodzili się, że widzą drogę do możliwego porozumienia” – czytamy w opublikowanym po zakończeniu rozmów oświadczeniu.
Pozytywne przesłanie bez szczegółów
Mimo tego, brytyjskie media podchodzą do tego tekstu bardzo powściągliwie. Komentatorzy zwracają uwagę, że nie poznaliśmy żadnych konkretów prowadzonych rozmów, ani kierunku, w którym miałyby podążać. Wiemy jedynie, że szefowie rządów będą kontynuować rozmowy między sobą.
To może jednak nie wystarczyć. Jeśli bowiem nie zmienią propozycji przedstawionej Unii Europejskiej, na niewiele się one zdadzą. Wielka Brytania chce bowiem, by na granicy Irlandii z Irlandią Północną były kontrole celne niektórych towarów, ale nie zamierza inwestować w żadną infrastrukturę, która mogłaby to umożliwić. Unia Europejska uznaje natomiast taką „kontrolę” za fikcję prawną i zdecydowanie odrzuca propozycję w takim kształcie. Innej – przynajmniej na razie – nikt nie przedstawił.
Porozumienie w sprawie Brexitu za tydzień?
Najbliższy szczyt Unii Europejskiej odbędzie się w dniach 17-18.10.2019. To na nim może zostać podpisane porozumienie, ale nic – oprócz czwartkowego oświadczenia – nie wskazuje na to, by negocjacje zbliżały się do finału. Kością niezgody jest przede wszystkim status Irlandii Północnej. Szef brytyjskiego rządu przekonuje, że powinna ona być częścią unii celnej. Dla UE jest to nie do zaakceptowania. W tej sprawie nie doszło do żadnego zmiękczenia stanowiska negocjacyjnego Wielkiej Brytanii. Wciąż wspiera je również premier Irlandii Leo Varadkar.
„Stanowisko Unii Europejskiej i Irlandii nie zmieniło się. Backstop jest integralną częścią układu o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii” – podkreśla premier Irlandii Leo Varadkar.
Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 31 października 2019 roku. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johsnon cały czas twierdzi, że dojdzie do tego niezależnie od tego czy rozmowy z europejską wspólnotą zakończą się porozumieniem. Nie ma jednak wsparcia w brytyjskim parlamencie. Zarówno jego przedstawiciele, jak i większość ekonomistów twierdzą bowiem, że twardy Brexit wpędzi gospodarkę Wielkiej Brytanii w recesję.
Nadzieja na rozmowy, nadzieja dla rynku
Tak niekonkretne oświadczenie wystarczyło jednak, by rynek zareagował entuzjastycznie. Funt zaczął dynamicznie wzmacniać się w stosunku do dolara i w czwartek po godz. 20 rósł o ponad 1,88 proc. Udało się też wyraźnie przebić techniczną i psychologiczną barierę w okolicach 1.24. Patrząc technicznie, jej pokonanie otwiera drogę do dalszych wzrostów, ale w przypadku tej pary dużo ważniejszy będzie dalszy rozwój rozmów w sprawie porozumienia lub ich zaniechanie.

Wykres GBP/USD, interwał M30. Źródło: xStation 5 XTB