Aktualności
Teraz czytasz
Brexit : Premier Wielkiej Brytanii nie chce zmiany terminu
0

Brexit : Premier Wielkiej Brytanii nie chce zmiany terminu

utworzył Michał Sielski7 października 2019

Wszystko wskazuje na to, że na koniec października Wielka Brytania opuści wspólnotę europejską. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w niedzielę po raz kolejny podkreślił, że UE oraz Brytyjczycy stoją przed ostatnią szansą na porozumienie. Jeśli nie zostanie ono osiągnięte, sprawdzi się najbardziej czarny scenariusz – Wielka Brytania opuści UE bez umowy.

O ostatniej szansie na porozumienie Boris Johnson mówił w niedzielę podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Treść rozmowy ujawnił urząd samego premiera Wielkiej Brytanii. Szef rządu podkreślał, że Unia Europejska nie ma się co łudzić, że wśród jej członków po 31.10.2019 będą jeszcze Brytyjczycy. Wcześniej to samo usłyszał premier Portugalii Antonio Costa. Wszystko wskazuje więc na to, że kolejnego odroczenia wyjścia z UE nie będzie. Brytyjczycy mają jednak nadzieję na porozumienie, które uchroni ich przed tzw. twardym Brexitem.

Brytyjczycy: Unia Europejska też musi chcieć kompromisu

„To jest szansa uzyskania porozumienia, porozumienia popieranego przez parlamentarzystów i uwzględniającego kompromisy wszystkich stron. Zjednoczone Królestwo wyszło z dużą, ważną ofertą, ale nadszedł czas, aby Komisja (UE) również wykazała wolę kompromisu. Jeśli to nie nastąpi, Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia” – stwierdził przedstawiciel brytyjskiego rządu, cytowany przez agencję Reutersa.

Pod koniec tego tygodnia mamy poznać konkretne propozycje i dowiemy się czy jest szansa na jakiekolwiek negocjacje. Do tej pory rozmowy szły bowiem bardzo opornie. Do 19 października tego roku porozumienie powinno być zawarte, a jeśli tak się nie stanie, ustawa zobowiązuje premiera Johnsona do wystąpienia o przedłużenie terminu wyjścia z UE. Premier podkreśla jednak, że z wnioskiem o opóźnienie nie wystąpi. Jest tak pewny porozumienia, czy zamierza złamać ustawę? Tego na razie nie wyjaśnił, ale jeśli jest to element negocjacji, to trzeba przyznać, że bardzo brawurowy.

Zmiany dla traderów po „twardym” Brexicie

Eksperci są przekonani, że po „twardym” Brexicie czekają nas znacznie większe problemy, niż pamiętany jeszcze przez wielu “problem roku 2000”, który miał spowodować awarie wielu systemów komputerowych. Wedy skończyło się tylko na strachu, obecnie może być dużo więcej realnego zamieszania.

Jakie problemy mogą pojawić dla traderów? Niezbędne może być zamykanie kontraktów terminowych, które zostaną otwarte w Unii Europejskiej, ale ich rozliczenie będzie musiało nastąpić w kraju, który będzie już poza wspólnotą. Problemy pojawią się z dostępem do giełd, wymianą informacji czy nawet korzystanie z usług brytyjskich domów maklerskich.

Więcej o ew. konsekwencjach Brexit-u dla traderów pisaliśmy tutaj.

Brexit bez umowy to kłopot dla mieszkańców

Dużo większe zamieszanie może dotknąć Brytyjczyków – i nie tylko – w codziennym życiu na wyspie. W dokumencie, który został sporządzony dla rządu, możemy przeczytać, że wystąpienie ze wspólnoty europejskiej spowoduje duże kłopoty dla gospodarki, która zauważalnie zwolni. Będą kłopoty z dostępem nie tylko do niektórych artykułów (np. spożywczych), ale również leków. Pojawią się kłopoty na rynku pracy, PKB spadnie i może nawet rozpocząć się nie tylko spowolnienie gospodarcze, ale wręcz kryzys.

Jeszcze niedawno wszystko wskazywało na to, że brytyjski rząd zrobi wszystko, by do tego nie dopuścić, ale obecnie nikt nie jest już tego taki pewien. Brytyjczycy negocjują bardzo twardo i nawet u europejskich liderów będących przeciwko Brexitowi kończy się cierpliwość. A to utrudnia negocjacje, które już kilka tygodni utknęły w martwym punkcie. Jeśli w tym tygodniu nie zostaną sfinalizowane z sukcesem, możemy spodziewać się ciekawych czasów na rynkach walutowych i nerwowych ruchów indeksów giełdowych.

Tymczasem, na ostatnie doniesienia funt reaguje dość umiarkowanie. Notowania po weekendzie otworzyły się niewielką luką z niekorzyścią dla funta, ale kurs GBP/USD zachowuje się stabilnie i traci na dzisiejszej sesji niespełna -0,3%.

gbpusd

Wykres GBP/USD, interwał M30. Źródło: xStation 5 XTB

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.