Aktualności
Teraz czytasz
Kryptowaluty z królową Elżbietą II – powstają nowe, spekulacyjne projekty crypto i NFT
0

Kryptowaluty z królową Elżbietą II – powstają nowe, spekulacyjne projekty crypto i NFT

utworzył Michał Sielski11 września 2022

Mówi się, że śmierć to często nowy początek. Dla społeczności kryptowalut na pewno. Już pierwszego dnia po śmierci królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II, która odbiła się echem na całym świecie, powstały pierwsze kryptowaluty i NFT. Spekulacyjne tokeny bardzo szybko zaczęły drożeć.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 r. Miała 96 lat, a przez ostatnie 70 lat i 214 dni nosiła brytyjską koronę. Mimo braku realnej władzy w kraju, była symbolem Wielkiej Brytanii, a także jedną z najbardziej rozpoznawanych osób na świecie. Doniesienia z życia rodziny królewskiej śledzono z zapartym tchem nie tylko w Londynie, ale i w miastach i wsiach innych krajów. O następcach tronu, wnukach czy mezaliansach w królewskiej rodzinie plotkowano w sklepach i biurach od Europy po Afrykę.

Zmarła królowa Elżbieta II? Tworzymy nową kryptowalutę 

Nic dziwnego, że wystarczyło kilka godzin od oficjalnego komunikatu o jej śmierci, by zaczęły powstawać inspirowane jej postacią kryptowaluty. I to nie jedna, czy dwie. Tokeny zaczęły rosnąć jak grzyby po deszczu.

Istnieją już więc tokeny i kolekcje NFT, które skupiają się na grze na uczuciach: Rip Queen Elizabeth, Elizabeth II, God Save The Queen; ale też takie, które już samą nazwą dają do zrozumienia, że mają być przede wszystkim spekulacyjną wydmuszką: Queen Elizabeth Inu, Queen Inu II, Queen Doge czy Queen Grow. Nie podejmujemy się natomiast wyjaśnienia co dokładnie miał na myśli twórca uruchomionego w tym samym czasie projektu „London Bridge Is Down”

NFT Queen Elizabeth Inu drożeje o 11 200%

Niektóre od razu chwyciły. Token God Save the Queen wzrósł o 1500% już w pierwszych 24 godzinach. Jeszcze bardziej wzrosła cena kolekcji NFT Queen Elizabeth Inu. Wystarczył jeden dzień, by jej cena poszybowała o 11 200%.

Nie obyło się też bez wpadek. Powstała m.in. kolekcja NFT Queen Elizabeth 69 Years, co jest oczywistym błędem, bo królowa Elżbieta II nosiła koronę pełne 70 lat, a nawet niemal 71. 

Nie ma świętości na rynku kryptowalut?

Nie wszystkim spodobała się jednak reakcja rynku technologii blockchain na smutne, a nawet dramatyczne wydarzenie dla wielu Brytyjczyków. Krytyka płynie nawet z samego środowiska NFT i kryptowalut. 

ThreadGuy, znany influencer technologii NFT, napisał na Twitterze, że „każdy, kto próbuje zarobić na śmierci królowej Elżbiety II, zasługuje na piekło”.

https://twitter.com/notthreadguy/status/1567949312469917698?ref_src=twsrc%5Etfw

Nie brakuje też opinii, że w tworzeniu „wydarzeniowych” NFT i kryptowalut nie ma nic złego, ale tylko w przypadku, gdy skupiają się one na pozytywnych przesłaniach.

Duże zmiany w Wielkiej Brytanii po śmierci królowej

Elżbieta II przez lata zyskała bowiem wielu sympatyków. Od dziesięcioleci opowiadała się za jednością brytyjskich narodów. Unikała negatywnych wypowiedzi oraz ocen nawet w chwilach, gdy nie powstrzymywali się przed nimi najbardziej powściągliwi komentatorzy i politycy. Od polityki stroniła zresztą, jak tylko mogła, co przysporzyło jej jeszcze więcej fanów. Przez dziesięciolecia oceniana była bezsprzecznie pozytywnie. 

Śmierć królowej Elżbiety II to jednak wyrwa nie tylko w sercach Brytyjczyków i jej sympatyków na całym świecie. W najbliższym czasie Wielka Brytania będzie musiała nie tylko koronować nowego króla, którym zostanie Karol, syn Elżbiety II (po nim koronę przejmie jego syn Wiliam). Wizerunek królowej jest na wszystkich monetach i banknotach. Teraz znajdzie się na nim Karol III. Brytyjski bank centralny szacuje, że wycofywanie monet i banknotów i zastępowanie ich nowymi zajmie nawet kilka lat. 

Szybciej powinno pójść ze zmianą hymnu narodowego, który zaczyna się od słów:

„Boże, chroń naszą miłościwą królową! Niech długo żyje nasza dostojna królowa! Boże, chroń królową!”

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.