Aktualności
Teraz czytasz
Kolejna uczelnia w USA wprowadza przedmiot o technologii blockchain i Bitconie
0

Kolejna uczelnia w USA wprowadza przedmiot o technologii blockchain i Bitconie

utworzył Michał Sielski17 stycznia 2023

Texas Agricultural and Mechanical University dołącza do takich tuzów, jak Harvard University oraz Oxford Univerity i rozpoczyna nauczanie studentów o technologii blockchain i świecie kryptowalut. I to nie w ramach ciekawostki czy zajęć pozalekcyjnych. Studenci mają uczyć się kryptografii, która przyda się w praktycznym zastosowaniu w technologii blockchain.

Texas A&M University, czyli A&M, jest kolejnym uniwersytetem w USA, którego władze zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest i najprawdopodobniej przez wiele najbliższych lat jeszcze będzie technologia blockchain. Siódma pod względem liczby studentów uczelnia w USA i zdecydowanie największa w Teksasie co roku szczyci się 40-50 tys. absolwentów. Przede wszystkim w zakresie nauk ścisłych, wojskowych, ale też medycznych i biologicznych. Uczelnia należy do czołówki w całych Stanach Zjednoczonych, a o jej absolwentów biją się najlepsi pracodawcy, z największymi firmami na czele.

Profesor Korok Ray: łatwo nie było, ale zaczynamy

„Ojcem” nowego przedmiotu na uczelni jest profesor Korok Ray. Nauka zacznie się 17 stycznia 2023 roku, czyli od semestru wiosennego. O blockchainie i Bitconie dowiedzą się przede wszystkim studenci College of Engineering i Mays Business School. Zaczną od podstaw działania Bitcoina i innych kryptowalut, ale potem będą się uczyć programowania. Wykłady i ćwiczenia będzie prowadził profesor nadzwyczajny Korok Ray, który pochwalił się tym na Twitterze. Nie omieszkał dodać, że przekonanie uczelnianej komisji programowej wcale nie było łatwe.

Kryptowaluty na uczelniach wyższych w USA

Texas Agricultural and Mechanical University nie jest pierwszą uczelnią, która uruchamia przyszłościowy kierunek dotyczący technologii Blockchain i Bitcoina. Wcześniej zrobiło to już osiem innych szkół wyższych. Kolejne chcą iść w ich ślady, już opracowując szczegółowe wytyczne, albo nawet programy kształcenia. W zależności od swojej specjalizacji, skupiają się na technicznych, albo np. prawnych aspektach świata kryptowalut. Praktycznie w każdej szkole wyższej może bowiem powstać zgodny z profilem uczelni kierunek, który będzie nawiązywał do coraz mocniej rozpychających się w świecie kryptowalut i technologii blockchain.

– Mamy na celu uczenie przyszłych prawników o sposobach rozwiązywania potencjalnych problemów, które mogą spotkać w swojej pracy. Do kryptografii odnoszą się wręcz niezliczone przepisy, a problemy, z którymi firmy kryptograficzne mogą się spotkać na całym świecie są złożone i skomplikowane prawnie, a przede wszystkim bardzo niespecyficzne w naszej branży – podkreśla adiunkt Thomas Hook z University of Boston Law School.

Dlatego na tej uczelni prowadzi się dla studentów m.in. kurs „Crypto Regulation”. Przyszli prawnicy dowiadują się tam jakie przepisy mają zastosowanie w firmach zajmujących się technologią blockchain, poznają szybko zmieniające się regulacje prawne, ale też cały rynek kryptowalut, oferowane na nim usługi oraz możliwości. Muszą bowiem wiedzieć na czym polegają poszczególne produkty, czym jest stakowanie kryptowalut, czym ich wydobywanie oraz jak odbywa się handel na zdecentralizowanych giełdach kryptowalut. Uczą się też o NFT, DeFi i innych aspektach szybko rozwijającego się rynku kryptowalut.

Uczelnie w USA mające w programie przedmioty o technologii blockchain i kryptowalutach:

  • Harvard University,
  • Oxford University,
  • Massachusetts Institute of Technology,
  • University of Boston Law School,
  • University of Boston Law School,
  • National University of Singapore,
  • Cornell University,
  • University of California Berkeley.
Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.