Literatura
Teraz czytasz
Jason Zweig „Twój mózg, Twoje pieniądze” [RECENZJA]
0

Jason Zweig „Twój mózg, Twoje pieniądze” [RECENZJA]

utworzył Michał Sielski11 lutego 2022

Uważasz się za świadomego inwestora, bo zdajesz sobie sprawę z tego, że popełniasz błędy? A może jesteś nawet krok dalej i wiesz, że twój własny umysł szykuje pułapki, w które łatwo wpaść, gdy się o nich nie wie? To nie ma znaczenia – gdy przeczytasz książkę Jasona Zweiga „Twój mózg, twoje pieniądze”, zdasz sobie sprawę z tego, co powinien wiedzieć każdy inwestor: jak wiele jeszcze nie wiesz. I nie o rynku, wycenie aktywów, analizie trendów czy danych makroekonomicznych, ale o sobie samym.

Już od pierwszych zdań książki Jasona Zweiga wiadomo, że będzie to ekscytująca podróż w nieznane i to podróż niezwykle przyjemna. Autor operuje słowem w lekki sposób, nie stroniąc od autoironii. Właśnie dlatego nawet skomplikowane procesy opisane są lekko i przystępnie. 

W książce nie brakuje też konkretnych przykładów, które pokazują jak łatwo dajemy się nabrać, myśląc, że odpowiedzi na łatwe pytania możemy udzielić bez namysłu. Zwłaszcza, gdy są naprawdę banalne, jak choćby to: batonik i guma do żucia kosztują w sumie 1,10 USD, przy czym batonik kosztuje 1 USD więcej niż guma. Ile kosztuje guma? 0,10 USD, zgadza się? Nieprawda… Wystarczy to bowiem chwilę przemyśleć. Skoro guma do żucia kosztuje 10 centów, a batonik jest od niej o 1 USD droższy, to batonik powinien kosztować 1,10 USD. W takim przypadku suma wyniosłaby więc 1,20 USD (1,10 USD za batonik + 0,10 USD za gumę do żucia). Wniosek jest banalny (przynajmniej teraz): guma do żucia kosztuje 5 centów, a batonik 1,05 USD, co daje sumę 1,10 USD i odpowiada prostej matematyce, która wskazuje, że batonik jest od niej o 1 dolara droższy. 

Proste, prawda? Tylko dlaczego wcześniej praktycznie wszyscy udzielają błędnej odpowiedzi i są do tego przekonani, że jest ona trafna? Na to właśnie pytanie odpowiada w książce Jason Zweig.

Mózg do myślenia, ale też zrozumienia

Obiecuję, nie będzie już więcej spoilerów :). Reszta w książce, ale zapewniam, że praktycznie każdy z przykładów otwiera oczy, a czasem wręcz zawstydza. Nie są to jednak geekowe gierki, a oparte na twardych dowodach wnioski, wynikające z konkretnych eksperymentów. Także tych, którym autor sam się poddał. 

Obnaża przy tym rzekome przewagi wybranych z imienia i nazwiska zarządzających, analizując wyniki prowadzonych przez nich funduszy, które w wielu przypadkach okazują się… przypadkowe. Trudno w to czasem uwierzyć, ale równie trudno spierać się z matematyką…

Można za to spierać się z samym sobą, do czego namawia autor. A także do tego, by każdą inwestycję przemyśleć nie raz lecz dwa razy przed jej rozpoczęciem oraz dwa razy przed jej zakończeniem. Wtedy jest szansa, że unikniemy największych błędów. Bo co do tego, że niemal każdy proces inwestycyjny jest obarczony jest całym szeregiem małych pomyłek, nikt po przeczytaniu tej książki nie będzie miał wątpliwości. Łatwiej będzie za to znaleźć przyczynę błędów w samym sobie i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość.

O autorze

jason zweigJason Zweig jest wieloletnim dziennikarzem magazynu „Money”. Publikuje też dla takich tuz, jak „Time” czy CNN. Jest redaktorem najnowszego wydania książki Benjamina Grahama „Inteligentny Inwestor”, klasycznej pozycji dla każdego inwestora, którą legendarny Warren Buffett określa mianem „zdecydowanie najlepszej książki o inwestowaniu, jaka kiedykolwiek powstała”. Przed wejściem w skład zespołu redakcyjnego „Money” Jason Zweig zajmował się tematyką funduszy inwestycyjnych w „Forbesie”. 

Gdzie kupić

Książka do nabycia w księgarni Maklerska.pl w cenie 84 zł.

Dla wszystkich naszych klubowiczów przygotowaliśmy rabat w wysokości -5% na zakup tej książki. Już niebawem na łamach naszej strony pojawi się recenzja książki oraz konkurs, w którym będzie można wygrać dwa egzemplarze.

Dołącz do Forex Club i skorzystaj z -5% rabatu na zakupy w księgarni Maklerska.pl.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.