Aktualności
Teraz czytasz
Inflacja wysoka, ale dolar w odwrocie
0

Inflacja wysoka, ale dolar w odwrocie

utworzył Daniel Kostecki13 stycznia 2022

Inflacja w USA wyniosła w grudniu 7 proc. i była największa od czerwca 1982 r., wynika z danych, które poznaliśmy wczoraj. Po ich publikacji dolar amerykański zdaje się tracić na wartości.

Kurs głównej pary walutowej EUR/USD z impetem pokonał w środę potencjalny poziom oporu przy 1,1380 USD i dość szybko zdaje się rosnąć w stronę 1,1450. W rezultacie euro w relacji do dolara wydaje się najdroższe od dwóch miesięcy. Taki kurs wymiany był obserwowany ostatnio w pierwszej połowie listopada 2021 r.

Może to również oznaczać wybicie z konsolidacji trwającej na tym rynku od początku grudnia. Słabość amerykańskiej waluty, w relacji do innych głównych walut, może być najbardziej widoczna względem funta brytyjskiego. Kurs GBP/USD wydaje się rosnąć nieprzerwanie od czterech tygodni, docierając do poziomów z końca października 2021 r.

Możliwa większa korekta notowań USD?

Warto także zwrócić uwagę na pozycjonowanie na kontraktach na indeks dolara amerykańskiego. Według raportu COT publikowanego przez komisję CFTC liczba pozycji długich netto na kontrakcie na indeks USD wzrosła w ubiegłym tygodniu do 39 tys. z 31 tys. w połowie grudnia.

W tym samym czasie cena indeksu nie wzrosła i zdawała się oscylować przy poziomie 97 pkt. Może to oznaczać, że mimo wzrostu pozycji długich netto, kupujący nie byli w stanie podnieść rynku, co może z kolei prowadzić do ich rozczarowania. Jeśli tak, to w przypadku zamykania długich pozycji mogłoby dojść do większej korekty w notowaniach kontraktów na indeks dolara.

Fed: USA gotowe na wyższe stopy

Wydaje się więc, że na rynku dolara może dochodzić do realizacji scenariusza, kupuj plotki, sprzedawaj fakty. Inflacja w USA została potwierdzona na poziomie 7 proc., a nieco wcześniej Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, rozwiał oczekiwania na bardziej jastrzębie podejście Fed do polityki finansowej podczas zeznań w Kongresie na początku tego tygodnia, przyznając, że gospodarka USA jest gotowa na wyższe stopy procentowe i zacieśnienie ilościowe w celu walki z inflacją. Dodał, że decydenci wciąż dyskutują o podejściu do redukcji bilansu Fed, co może zająć do czterech spotkań, aby dojść do takiej decyzji.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.