Aktualności
Teraz czytasz
Indeksy giełdowe budują dobre nastroje na początku roku. WIG20 nadrabia.
0

Indeksy giełdowe budują dobre nastroje na początku roku. WIG20 nadrabia.

utworzył Natalia Bojko2 stycznia 2020

Pierwsza sesja giełdowa w tym roku emanuje optymizmem. Europejskie indeksy giełdowe rozpoczęły dobrze 2020 rok. Entuzjastyczne nastroje na rynku z pewnością są po części spowodowane świeżością, jaka napłynęła wraz z nowym rokiem, ale i pozytywnymi wieściami ze światowej polityki kończącymi 2019 r.

Niemiecki indeks z bankami na czele

Europejskie rynki akcyjne zyskiwały dziś głównie dzięki dobrej sesji azjatyckiej. Pozytywne nastroje wynikały głównie z wieści o cięciu stopy rezerw obowiązkowych przez PBOC. Zdecydowanym wygranym sesji były banki – Deutsche Bank oraz Commerzbank. Środowisko niskich stóp procentowych nie jest zbyt pozytywne dla spółek z sektora finansowego, w związku z tym biorąc pod uwagę ostatnią dekadę, branża mogła radzić sobie nieco gorzej.

dax 30

Wykres DE 30 (DAX 30), interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Indeks przekroczył dziś psychologiczny poziom 13330 punktów. DE30 porusza się praktycznie od sierpnia w stabilnym trendzie wzrostowym. W 2019 roku problem z przekroczeniem poziomy 13274,3 pkt trwał od 7 listopada praktycznie do końca grudnia. Na razie nic nie wskazuje na to, by indeks miał nagle raptownie zawrócić. Pomimo nadal słabych danych płynących z niemieckiej gospodarki (głównie sektora przemysłowego) DE30 wybija się na coraz to nowe szczyty. W związku z tym w 2020 roku spowolnienie gospodarcze nie powinno mocno uderzyć w dobrą passę trzydziestu najlepszych spółek, ale nie powinniśmy też oczekiwać natychmiastowej poprawy. Światowa geopolityka powinna wspierać poprawę w niemieckim przemyśle, natomiast nie jest to jedynym czynnikiem, który wprowadzi ożywienie u naszych zachodnich sąsiadów. W związku z tym pomimo noworocznego optymizmu, powinniśmy podejść dość ostrożnie do wizji dalszych wzrostów.

Dobra sesja azjatycka

Niewątpliwie dobra nastroje wschodnich sesji udzieliły się europejskim giełdom. Już na początku nowego roku Ludowy Bank Chin zdecydował się na kolejną obniżkę stopy rezerw obowiązkowych. Zmniejszono je o dokładnie 50 punktów bazowych. Decyzja ma wejść po 6 stycznia bieżącego roku. Biorąc pod uwagę rok 2019 obecna obniżka jest już 8 w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dzięki niej uwolnione zostaną środki wielkości 100 mld dolarów, a chińskie indeksy giełdowe odnotowały dziś ok. 1% wzrosty.

chiny giełda

Wykres CHNComp (Hang Seng), interwał H4. Źródło: xStation 5 XTB

Biorąc pod uwagę publikacje PMI z gospodarki chińskiej, sytuacja nie wygląda źle. PMI przemysłowy wypadł na poziomie 51,5 pkt, co nie jest słabym bądź zatrważającym wynikiem. Praktycznie od połowy 2019 roku możemy obserwować wzrosty na tym wskaźniku. Wraz z poprawą PMI dla przemysłu wzrósł również wskaźnik nowych zamówień oraz produkcji.

Poprawa jest wynikiem pozytywnych wieści dotyczących porozumienia handlowego. Podpisanie pierwszej fazy ugody ma nastąpić 15 stycznia. Deklaracje obu stron są pozytywne w związku z tym rynek zawarcie porozumienia traktuje poważnie. Uspokaja to niepewności, jakie dotąd panowały w “tle” sesji głównie azjatyckich i szybko sprowadzały na ziemie entuzjastyczne obicia tych rynków jeszcze w 2019 roku. Pomimo lekkich zgrzytów dotyczących terminów zawarcia ugody (władze Chin chciały jak najszybciej je podpisać) światowe giełdy mogły z ulgą zacząć 2020 rok.

WIG20 przykuwa uwagę

Początek roku na polskiej giełdzie napawa optymizmem. WIG20 był zdecydowanym wygranym i liderem dzisiejszej, europejskiej sesji. Jego silne wzrosty wyglądają tak, jakby już od początku nowego roku chciały nadrabiać straty z ubiegłego. Na fali globalnego optymizmu mniej więcej na 1,5 h przed zamknięciem sesji zwyżkował o prawie 2%.

Głównym paliwem do wzrostów były akcje JSW. Spółka zyskiwała dziś blisko 10% Biorąc pod uwagę ostatnie dni, będzie to czwarta z rzędu sesja bez żadnych spadków na indeksie WIG20.

wig 20 wykres

Wykres WIG20, interwał H4. Źródło: xStation 5 XTB

Techniczna sytuacja na polskim indeksie dwudziestu najlepszych spółek wygląda całkiem nieźle. Wzrostowy sygnał płynący ze średnich (EMA 10, 40) dokładnie z dnia 17 grudnia, nie pozwolił zejść notowaniom poniżej średniej ceny z ostatnich 10 cen zamknięcia. Biorąc pod uwagę istotny poziom wsparcia ulokowany w granicach 2175,9 pkt w najbliższym czasie powinniśmy oczekiwać korekty w tych okolicach.

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).