Gospodarka pędzi, stopy procentowe będą rosły
Furtka do kolejnych podwyżek stóp procentowych jest szeroko otwarta. Jeszcze szerzej niż dotychczas. Na to wskazują najnowsze dane z polskiej gospodarki. Sytuacja jest więcej niż oczywista. Stopy procentowe w Polsce najprawdopodobniej wzrosną jeszcze mocniej niż rynek to teraz zakłada. Rada Polityki Pieniężnej nie będzie bowiem miała wyjścia i będzie musiała je mocno podnieść. Takie wnioski płyną z opublikowanej dziś paczki danych z polskiej gospodarki.
Wynagrodzenia również rosną
W marcu wynagrodzenia w firmach podskoczyły aż o 7,2% w stosunku do lutego. W stosunku do marca 2021 roku wzrosły one o 12,4%, co jest najwyższą dynamiką od marca 2008 roku. Dodatkowo przeciętne wynagrodzenie brutto wystrzeliło do ponad 6665 zł, pokonując szczyt z grudnia i wyznaczając nowy historyczny rekord.
Jeżeli to wszystko zestawimy z inflacją w Polsce na poziomie 11% R/R to z tego obrazka wyłania się spirala cenowo-płacowa. Szczególnie, że gospodarka pędzi jak szalona. W marcu produkcja przemysłowa wzrosła o 17,3% R/R, znacznie przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 11,9%. To oznacza, że wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł ponad 7% R/R. Już kolejny kwartał.
RPP nie ma wyjścia
Rada Polityki Pieniężnej, jeżeli tylko nie chce wyhodować sobie jeszcze wyższej inflacji, która pozostanie w Polsce na dłużej, a finalnie i tak doprowadzi do załamania gospodarczego, to musi reagować. Obecny poziom stóp procentowych (główna stopa na poziomie 4,50%) nie jest w stanie zbić inflacji. Realna stopa procentowa w Polsce kształtuje się na poziomie -6,5%, a książkowo powinna być to wartość dodatnia. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że jeszcze w tym roku stopy w Polsce mogą zostać podwyższone jeszcze o łącznie 200 pb. Potwierdzają to zresztą ostatnie wypowiedzi nowych członków RPP.
Kurs EUR/PLN nie zareagował na dane z polskiej gospodarki, lekko reagując tylko na wahania EUR/USD i pozostając od trzech tygodni w konsolidacji. Układ sił na wykresie dziennym EUR/PLN sugeruje, że wybicie z konsolidacji może być górą.

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill
Dziś oprócz danych o płacach i produkcji przemysłowej w Polsce, GUS opublikował jeszcze dane o marcowej inflacji producenckiej (wzrost z 15,9% do 20% R/R) i zatrudnieniu w firmach (2,4% R/R), a także kwietniowy raport o koniunkturze konsumenckiej. GUS poinformował także, że w marcu ceny skupu podstawowych produktów rolnych podskoczyły o 15,9% w stosunku do lutego.