Aktualności
Teraz czytasz
Widmo obniżek stóp procentowych przez FED wisi nad EUR/USD
0

Widmo obniżek stóp procentowych przez FED wisi nad EUR/USD

utworzył Marcin Kiepas22 czerwca 2019

James Bullard, prezes oddziału Fed z St. Louis, uważa, że stopy procentowe w USA należało obciąć już na czerwcowym posiedzeniu. To właśnie on jako jedyny głosował za taką opcją, podczas gdy dziewięciu pozostałych decydentów opowiedziało się za utrzymaniem stóp na obecnym poziomie, co oznacza pozostawienie stopy funduszy federalnych w przedziale 2,25-2,50 proc..


Przeczytaj: FED – jedna z najbardziej wpływowych instytucji świata


FED obniży stopy procentowe?

W opinii Bullarda „wskaźniki inflacji znacznie spadły od końca zeszłego roku i obecnie znajdują się o 40 do 50 punktów bazowych poniżej celu inflacyjnego FOMC na poziomie 2 proc.”, dlatego cięcie stóp już teraz uchroniłoby przed dalszym spowolnieniem inflacji, a jednocześnie uchroniło gospodarkę przed hamowaniem wzrostu gospodarczego.

Zdanie Bullarda jest dla rynków teraz o tyle ważne, że traktują go jako swego rodzaju wskaźnik wyprzedzający dla przyszłych decyzji całego Fedu. W tej sytuacji nie dziwi, że rynek obecnie czeka na serię obniżek stóp procentowych w USA. Najbardziej przekonującym do tego powodem są ostanie projekcje zmian stóp. Wprawdzie konsensus wciąż zakłada utrzymanie do końca roku stóp na obecnych poziomach, ale jest to konsensus zbudowany na niewielkiej przewadze. Zaledwie jednego głosu. Z „kropek” wynika, że aż 7 decydentów widzi dwie obniżki stów w tym roku, a jeden zakłada cięcie o 25 pb. Rynek wniosku, że spadek inflacji, co zresztą prognozuje sam Fed, lub kilka gorszych raportów makroekonomicznych, szybko przekona 1-2 decydentów do obniżek i staną się one faktem. Nie zaskakuje więc, że cięcie oczekiwane jest na posiedzeniu w dniach 30-31 lipca br. To zaś rozpocznie cykl, który powinien sprowadzić stopy przynajmniej do 1,50-1,75 proc.

Oczekiwanie na obniżki stóp procentowych tworzyć będzie presję podażową na dolara, wypychając kurs EUR/USD na coraz wyższe poziomy. I to pomimo tego, że jeszcze przed posiedzeniem Fed rynkowe oczekiwania co do skali cięć kosztu pieniądza wydawały się przesadzone. Potencjalny cel EUR/USD na wakacje to 1,1448 (maksimum z marca). Dlaczego nie wyżej? Nie należy zapominać, że ryzyko luzowania polityki monetarnej wisi też nad wspólną walutą, co z pewnością będzie ograniczać skalę wzrostów.

eurusd

Wykres EUR/USD, interwał dzienny. Źródło: MetaTrader 4 Tickmill

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.