Aktualności
Teraz czytasz
Dziś wieczorem mogą zadrżeć kursy walut, złota i kryptowalut
0

Dziś wieczorem mogą zadrżeć kursy walut, złota i kryptowalut

utworzył Daniel Kostecki26 stycznia 2022

Rezerwa Federalna ogłosi dziś decyzje w sprawie podwyżki stóp procentowych i wygaszenia skupu aktywów. Może to wpłynąć na notowania dolara, złota, indeksów giełdowych czy nawet kryptowalut.

Spoglądając na rynek kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych, które są notowane na giełdzie CME, prawdopodobieństwo zmian stóp procentowych jest dziś znikome i wynosi zaledwie kilka procent.

Pierwsza podwyżka w marcu. Co z kolejnymi?

Brak zmian stóp jest szacowany z kolei z prawdopodobieństwem 94,4 proc. Dlatego kluczowa wydaje się decyzja o tym, jak szybko będzie ograniczany program skupu aktywów oraz jak Fed zapatruje się na ewentualne dalsze podwyżki w 2022 r.

Wycena pierwszej podwyżki w marcu sięga prawdopodobieństwa 93 proc., z czego 88 proc. to szanse na podwyżkę o 25 pkt bazowych, a 5 proc. to prawdopodobieństwo podwyżki o 50 pkt. To właśnie tutaj może w najbliższym czasie toczyć się kluczowa rozgrywka. Jaka będzie skala marcowej podwyżki – takich wskazówek mogą dziś szukać inwestorzy.

Fed z misją tonowania nastrojów

Fed ogłosi dziś swoją decyzję w atmosferze podwyższonego ryzyka. Spoglądając na indeks VIX, czyli tzw. indeks strachu mierzony miesięczną zmiennością z opcji na indeks S&P 500, widzimy, że znajduje się on przy 30 pkt. To poziom relatywnie wysoki, ostatni raz obserwowany w lutym 2021 r.

Wydaje się, że w ostatnim czasie głównym zadaniem Fed jest uspokajanie rynków, a nie wprowadzanie jeszcze większych zaskoczeń. Dlatego też jastrzębia postawa Rezerwy Federalnej może być dziś nieuzasadniona, zamiast niej mógłby się pojawić bardziej gołębi ton.

Decyzję Rezerwy Federalnej poznamy dziś o godz. 20, pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa jej szefa Jerome’a Powella.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.