Aktualności
Teraz czytasz
Dolar powyżej 5 zł. Na rynku walutowym robi się nerwowo
0

Dolar powyżej 5 zł. Na rynku walutowym robi się nerwowo

utworzył Marcin Kiepas28 września 2022

Pierwszy raz w historii za dolara trzeba zapłacić więcej niż 5 zł. Szwajcarski frank już wcześniej przełamał tę barierę, a euro zdaje się wybierać w tym samym kierunku, ale póki co jeszcze stopuje je opór w okolicy 4,80 zł.

Dolar po 5 zł, euro po 4,80 zł

Środowy poranek przynosi kontynuację osłabienia złotego. O godzinie 09:54 za dolara trzeba było zapłacić 5,0181 zł wobec 4,9867 zł we wtorek na koniec dnia i wobec dzisiejszego maksimum na 5,0349 zł. Euro kosztowało 4,7960 zł, a szwajcarski frank 5,0540 zł. 

USDPLN Daily_fx_aaa_28092022

Wykres dzienny USD/PLN. Źródło: Tickmill

Obawy przed globalną recesją, strach przed pogłębieniem kryzysu energetycznego w Europie po wczorajszym „wycieku” z gazociągu Nord Stream, szalejąca inflacja, dołujący kurs EUR/USD, ale również krajowe tematy jak wciąż wysokie ujemne realne stopy procentowe w Polsce, hamująca gospodarka, brak koordynacji polityki monetarnej i fiskalnej, praktyczna rezygnacja z pieniędzy z KPO, czy nawet ostatnie doniesienia medialne o dużej rekonstrukcji polskiego rządu z wymianą premiera włącznie, ciążą obecnie polskiej walucie. Najbliższe dni mogą pod tym względem być bardzo nerwowe. Należy się liczyć z dużą zmiennością na polskich parach. Również dlatego, że dodatkowe emocje będą wywoływać publikowane w drugiej połowie tygodnia dane o wrześniowej inflacji w Europie (w tym dane z Polski), a także geopolityka (na piątek zaplanowane jest wystąpienie Putina).

Sytuacja techniczna na wykresach

Ostatnie wzrosty USD/PLN, które dziś zaprowadziły tę parę powyżej 5 zł, nie są dużym zaskoczeniem, po tym jak 21 września wykres dzienny tej pary wybił się górą z formacji trójkąta, jednocześnie przełamując lokalny szczyt z sierpnia i naruszając szczyt z lipca. Zaskakuje tylko to, że strona podażowa nie broniła psychologicznego wsparcia na poziomie 5 zł. Jest to też sygnał, że zwyżka notowań USD/PLN może być kontynuowana.

Gdzie jest szczyt dla USD/PLN? Ostatni przykład z załamaniem brytyjskiego funta każe być ostrożnym w prognozowaniu takiego potencjalnego szczytu notowań. Nie jest wykluczone, że będzie on wyznaczony znacząco powyżej obecnych poziomów. Szczególnie, że niepokojąco zaczyna wyglądać sytuacja na wykresie EUR/PLN.

EURPLN Daily_fx_aaa_28092022

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

Para EUR/PLN, po wczorajszym przełamaniu oporów tworzonych przez linie łączące ostatnie maksima, teraz atakuje strefę oporu z górnym ograniczeniem na poziomie 4,80 zł. Wybicie wyżej otworzyłoby drogę do mocniejszego ruchu w górę. Minimum o 5 gr, ale w praktyce nawet o 10-15 gr. To automatycznie by oznaczało dalszą przecenę złotego do innych głównych walut i dolara w okolicach 5,15 zł.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.