Aktualności
Teraz czytasz
Cztery spółki warte obserwacji w miarę, jak światowy turniej tenisowy nabiera rozpędu
0

Cztery spółki warte obserwacji w miarę, jak światowy turniej tenisowy nabiera rozpędu

utworzył Saxo Bank25 stycznia 2023

Australian Open to pierwszy z czterech turniejów wielkoszlemowych (French Open, Wimbledon i US Open) w tym roku, rozpoczynający światowe rozgrywki. Dla 24 sponsorów tego wydarzenia jest to pierwsza szansa na wyniesienie swojej marki i firmy na nowe wyżyny, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, iż w tenisie panuje gorąca atmosfera po ubiegłorocznym finale kobiet, którego transmisja telewizyjna przyciągnęła rekordową liczbę widzów.

Australian Open a sponsorzy

W przypadku inwestorów warto poświęcić nieco czasu jednym z największych sponsorów tego turnieju notowanych na giełdzie. Mimo iż Australian Open kończy się 29 stycznia, najmocniej zaangażowane spółki liczą, że ich zyski i wyniki znacząco wzrosną ze względu na powtórki telewizyjne, wzmianki w mediach i zdjęcia w Internecie. Warto więc obserwować niektóre z tych spółek, aby sprawdzić, w jaki sposób potencjalnie na tym skorzystają, w szczególności przed publikacją wyników kwartalnych, półrocznych i rocznych.

Niektóre podmioty ujawniły, że Australian Open wpłynął na ich wyniki finansowe, inne nie. W związku z tym analizujemy, na co być może warto zwrócić uwagę. Wiemy jednak, że inwestorzy mogą oczekiwać od spółek sponsorujących wzrostu zysków i wyników w 2023 r., w szczególności biorąc pod uwagę, że uczestniczą one w pierwszej światowej rundzie turniejów tenisowych od czasu covidowych lockdownów.

Oto kilka spółek, które warto obserwować podczas tegorocznego światowego turnieju tenisowego:

Kia (000270)

Jest głównym partnerem Australian Open, trudno jest zatem przegapić branding tej spółki zarówno na korcie, jak i w postaci reklam emitowanych podczas meczów tenisowych. Kia podobno podpisała z Tennis Australia umowę o wartości 107 mln USD, przedłużając swoje dwudziestodwuletnie partnerstwo do 2028 r. To najdroższa umowa sponsoringu sportowego w historii Australii. Umowa obejmuje środki pieniężne o wartości około 21,5 mln USD rocznie, jak również udostępnienie 130 samochodów marki Kia zawodnikom i członkom organizacji na potrzeby transportu z lotniska do Melbourne Park i innych lokalizacji. Dziesięć z tych pojazdów jest elektrycznych.

Inwestorzy mogą jednak zadać sobie pytanie: jak to wpłynie na rozwój firmy Kia? Cóż, może to zwiększyć sprzedaż, jednak najuważniej obserwowany będzie wzrost zysków i przepływów pieniężnych. Powszechnie przewiduje się, że ogólny wzrost zysków i wyniku finansowego będzie zbliżony do wartości z 2022 r. Wynika to z faktu, iż – jak już wspomnieliśmy – uważamy, że rynki będą przede wszystkim faworyzować spółki metalurgiczne, być może nawet bardziej, niż producentów samochodów elektrycznych, a ceny m.in. miedzi, aluminium i litu wydają się być wspierane w sposób zapewniający dalszy wzrost.

Ralph Lauren (RL)

Jest oficjalną marką odzieżową Australian Open, co oznacza, że ubiera wszystkich przedstawicieli organizacji obecnych na korcie, jak również dzieci od podawania piłek, sędziów liniowych, sędziów i kadrę zarządzającą. Szacuje się, że Ralph Lauren zapłacił za sponsoring w 2023 r. 6-7 mln USD. Ralph Lauren oczekuje, że fakt, iż Australian Open dociera codziennie do 900 mln gospodarstw domowych w ponad 215 krajach i obszarach świata, pomoże ugruntować tę markę wśród fanów tenisa, a także wpisze się w ciągłe dążenie tej marki do kreowania „sportowej elegancji”.

Zadajmy sobie pytanie: ilu konsumentów skłoni to do wyjścia z domu w celu zakupu odzieży marki Ralph Lauren w 2023 r., kiedy stopy procentowe idą w górę? Problem w tym, że większość przychodów z działalności RL pochodzi z Ameryki i Europy – a oba te regiony zmagają się ze wzrostem stóp procentowych. Z drugiej strony, 21% przychodów RL generowana jest w Azji, a zatem biorąc pod uwagę przewidywania, że gospodarka Chin zapewni bodźce fiskalne podczas ponownego otwarcia gospodarki na świat, sprzedaż produktów RL w Azji może wzrosnąć. W 2023 r. powszechnie zakłada się, że Ralph Lauren zaraportuje wzrost zysków o 16% i wzrost wyniku finansowego brutto o 65%. Problemem jest presja wyższych stóp procentowych i płac na bilans spółki, jednak na korzyść RL działa fakt, iż ceny bawełny poszły w dół o 25% w porównaniu z maksimum z sierpnia. Zobaczymy więc, jak bardzo spadną ich koszty.

Mastercard (MA)

Jest oficjalnym partnerem płatniczym Australian Open 2023 i sponsoruje ten turniej już 17 rok. Oznaczenia Mastercard znajdują się na kortach i w całym obiekcie, podobnie jak oznaczenia sponsora głównego – marki Kia. Mastercard obsługuje również kasy w sklepach detalicznych na terenie obiektu, a także prowadzi tam działania w zakresie aktywacji klientów.

Nie wiadomo, ile pieniędzy przeszło z rąk do rąk w ramach tego partnerstwa, jednak biorąc pod uwagę rosnące stopy procentowe przewiduje się, że 2023 r. będzie bardziej korzystny dla dochodów i przychodów Mastercard. W opinii konsensusu w 2023 r. oczekuje się wzrostu zysków o ponad 60%.

Nine Entertainment (NEC)

Jest partnerem transmisyjnym Australian Open (AO) i transmituje to wydarzenie. Nine pozostanie nim do 2029 r. Notowana na giełdzie australijska spółka zarabia na AO 85 mln USD rocznie, a wartość umowy obowiązującej do 2029 r. wynosi podobno ponad 425 mln USD.

W 2023 r. Nine zasadniczo generuje 53% swoich całkowitych przychodów z transmisji. Po powrocie dolarów z reklamy od zakończenia pandemii przewiduje się, że w 2023 r. wynik finansowy tej spółki wzrośnie aż o 82%. Jeśli jednak australijski bank centralny – Reserve Bank of Australia – zacznie obniżać stopy procentowe jeszcze w tym roku, jak się powszechnie oczekuje, wynik finansowy Nine może jedynie lekko wzrosnąć.

Autor: Jessica Amir, specjalistka ds. strategii rynku, Saxo Bank

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Saxo Bank
Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, oferujący dostęp do ponad 40 tysięcy instrumentów. Grupa Saxo zapewnia dywersyfikację geograficzną i ochronę depozytów w 100% do kwoty 100 000 EUR, zapewnianą przez Duński Fundusz Gwarancyjny.