Aktualności
Teraz czytasz
Czar dezinflacji pryska – presja na EBC się nasila
0

Czar dezinflacji pryska – presja na EBC się nasila

utworzył Daniel Kostecki28 lutego 2023

Europejskie akcje zdają się spadać dziś, po wczorajszej całkiem udanej sesji, a odczyty inflacji wydają się temu nie sprzyjać. Najgorzej po publikacji na giełdzie radziły sobie sektory nieruchomości, użyteczności publicznej i dóbr konsumenckich. Inwestorzy zapoznali się ze świeżymi danymi dotyczącymi inflacji CPI w Hiszpanii i Francji, które pokazały, że w lutym inflacja w obu krajach przyspieszyła drugi miesiąc z rzędu.

Dane te były również wyższe, niż oczekiwano, co świadczy o tym, że presja inflacyjna pozostaje zakorzeniona w gospodarce i stanowi kolejny dowód na to, że EBC będzie musiał nadal podnosić stopy procentowe, aby opanować inflację.

Roczna inflacja w Hiszpanii wyniosła 6,1% w lutym, przewyższając zeszłomiesięczny wynik 5,9%, podał urząd statystyczny we wtorek w swoim wstępnym raporcie. Odczyt był powyżej oczekiwań rynku. W ujęciu miesięcznym wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 1%.

Największy wpływ na wzrost miał wzrost cen energii elektrycznej, a następnie wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych. Tymczasem dane dotyczące CPI z wyłączeniem żywności i energii w lutym skoczyły o 7,7% rok do roku i wzrosły o 0,7% w porównaniu do stycznia.

Francuski indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w lutym o 6,2%, wynika z opublikowanego we wtorek wstępnego raportu krajowego urzędu statystycznego INSEE. Liczba ta jest wyższa od styczniowej rocznej stopy inflacji wynoszącej 6%.

Oczekuje się, że wzrost wskaźnika inflacji nastąpi w wyniku przyspieszenia cen żywności (14,5 wobec 13,3% w styczniu) i cen usług (2,9 wobec 2,6%). W ujęciu miesięcznym zaobserwowano wzrost cen konsumpcyjnych o 0,9%, natomiast zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych skoczył o 7,2% rok do roku i o 1% miesiąc do miesiąca. W metodologii HICP inflacja we Francji osiągnęła nowy szczyt.

Co może zrobić EBC?

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde powiedziała w wywiadzie dla Financial Times, że ma wszelkie powody, by wierzyć, że bank centralny podniesie stopy o 50 punktów bazowych na kolejnym posiedzeniu w marcu.

Lagarde zaznaczyła, że EBC będzie podnosił stopy więcej, jeśli będzie to konieczne, a po marcu będzie polegał na danych przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp. Zarząd jest również gotowy zrobić wszystko, co jest potrzebne, aby przywrócić inflację do celu 2%.

Według rynku stopy procentowej 3-miesięczne oprocentowanie euro za 9 miesięcy może wzrosnąć do 3,91 proc. z obecnego poziomu około 3 proc. Oznaczać to może nie tylko podwyżkę o 50 punktów w marcu, ale także dalszą kontynuację cyklu.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.