Zaawansowani
Teraz czytasz
Cykl Kondratiewa – co czeka nas w nadchodzących latach?
0

Cykl Kondratiewa – co czeka nas w nadchodzących latach?

utworzył Jim Poniat25 listopada 2019

Czy ekonomia porusza się przewidywalnymi falami, cyklami, czy też formacjami? Jest wielu ekonomistów, którzy wierzą, że ekonomia jest przewidywalna i że czas do zakończenia tej dekady będzie piekłem na ziemi dla ekonomii amerykańskiej, a co za tym idzie dla globalnej gospodarki. Nie zapominajmy iż wielu ekonomistom udało się wielokrotnie przewidzieć okresy kryzysów, recesji czy też upadków giełd.

Oczywiście, żadna z teorii opisanych poniżej nie jest perfekcyjna, ale interesujące jest to, że gospodarka amerykańska znowu wchodzi w bardzo ostry zakręt.


Przeczytaj koniecznie: Teoria fal Goodmana jako alternatywa dla teorii fal Elliota


Cykl Kondratiewa zwiastuje piekło na ziemi?

Jedną z najbardziej znanych teorii cykli ekonomicznych jest tzw. „fala Kondratiewa”. Została stworzona przez rosyjskiego ekonomistę Nikolajewa Kondratiewa. Tak jak można przeczytać na Wikipedii ta ekonomiczna teoria doprowadziła do osobistej tragedii Kontratiewa. Teoria kapitalistycznego, samo-korekcyjnego cyklu była na owe czasy niebezpiecznie nieakceptowalna przez komunistycznych zwierzchników, co w rezultacie doprowadziło do tragedii Kondratiewa.

Radziecki ekonomista Nikołaj Kondratiew był pierwszym, który opublikował swoje https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_Kondratiewaobserwacje na ten temat w książce “Główne Cykle w Ekonomii” (1925). Dwóch Holenderskich ekonomistów – Jacob van Gelderen oraz Samuel de Wolff – już wcześniej argumentowało istnienie takie samego cyklu w 1913 roku. Idea Kondratiewa nie znalazła uznania w sowieckim rządzie. Kondratiew został zesłany do gułagu i rozstrzelany w 1938 roku.

 W 1939 Joseph Schumpeter zasugerował, aby ten cykl nazwać “Falą Kondratiewa” dla uznania jego zasług. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie cyklem Kondratiewa.

Czym jest cykl Kondratiewa

Oto skrót artykułu napisanego przez Christopher Quigley wyjaśniającego jak ta teoria działa.

Cykl Kondratiewa

Analizy Kondratiewa wyjaśniają jak międzynarodowy kapitalizm przechodzi przez wiele „wielkich depresji”, które są normalną samo-korekcyjną częścią międzynarodowego handlowego systemu kredytowego. Długi cykl biznesowy skrupulatnie został zdefiniowany i nazwany „Cyklem Kondratiewa” lub „Falą K”.

The Fala K posiada cykl 60 letni (+/- kilka lat) z wewnętrznymi fazami, które czasem są definiowane jako pory roku: wiosna, lato, jesień i zima:

  • Faza Wiosny: wzrost współczynników produkcji, pozytywny czas ekonomii, rosnąca inflacja
  • Lato: arogancki szczyt wojny, następujące zadłużenie społeczeństwa, dwucyfrowa inflacja
  • Jesień: finansowa naprawa inflacji prowadzi do eksplozji kredytów, co w rezultacie tworzy fałszywe podłoże prosperity, która kończy się spekulacyjną bańką.
  • Zima: finansowe nadwyżki wypracowane przez masowe odrzucenie zadłużenia, deflacja cen towarów i ekonomiczna depresja. Panika i obraz ekonomicznej zagłady.

Coraz częściej ekonomiści akceptują doskonałą pracę Nikolaja Kondratiewa. Co raz to więcej ukazuje się raportów, artykułów, prac naukowych czy też książek opisujących cykliczny fenomen.

Bardzo wpływowy esej napisany przez profesora W. Thompsona z uniwersytetu w stanie Indiana, wskazuje iż fala K miała wpływ na światowe technologiczne odkrycia już od roku 900. W swojej pracy dyplomowej twierdzi, że „nowoczesny” rozwój gospodarczy rozpoczął się w 930AD w prowincji Sung w Chinach. Wysuwa hipotezę iż od tego czasu było 18 Fal K ze średnią długością 60 lat.

Co może nas czekać?

Według badań dokonanych przez profesora W. Thompsona z uniwersytetu w stanie Indiana, właśnie jesteśmy na początku drogi w depresji, która będzie trwała do około 2025 roku. Na podstawie analiz profesora Thompsona długi cykl K posiada dowody z przed około 1000 lat.

Jeśli zaakceptujemy fakt, iż większość fazy zimy w cyklu K trawa około 20 lat, to właśnie przebrnęliśmy przez jej połowę, która zaczęła się około 2000 roku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyszliśmy właśnie z fazy recesji i wdepnęliśmy w fazę depresji w 2013 roku i będziemy w niej do 2020 roku.

Ale oczywiście fala Kondratiewa jest daleka od jedynej teorii cyklu gospodarczego, która wskazuje, że zmierzamy w kierunku kryzysu gospodarczego. Teorie cyklu gospodarczego autora Harry’ego Denta przewidują również, że jesteśmy na skraju ogromnych problemów ekonomicznych. Koncentruje się głównie na danych demograficznych, a fakt, że nasza populacja szybko się starzeje, jest dla niego głównym problemem.

Poniższy skrót jest sumą głównych punktów jakie podejmuje Dent w swojej nowej książce:

  • „Młodzi ludzie są powodem inflacji – kosztują bardzo dużo i nic nie produkują. Oczywiście, w rezultacie młodzi ludzi zasilą rzesze siły roboczej i zaczną wydawać zarobione pieniądze”. Niestety, Stany Zjednoczone osiągnęły szczyt demograficzny pomiędzy 2003 a 2007 i są coraz bliżej ostrego urwiska. Niemcy, Wielka Brytania Szwajcaria podążają tą samą drogą. Chiny będą pierwszą wschodzącą ekonomią spadającą z urwiska w najbliższych kilku dekadach. Społeczność świata jest coraz starsza.
  • „Amerykańskie giełdy upadną”. Nasze długo-terminowe prognozy sugerują następne spowolnienie gospodarki i upadek giełd pomiędzy 2014 a 2015, najpóźniej w 2016 roku. Najgorszy ekonomiczny trend uderzy pomiędzy 2014 a 2025 rokiem. Najpóźniej do 2025 roku.
  • „Codzienny konsument nigdy nie wyszedł z ostatniej recesji”. Bogaci w dalszym ciągu czują się doskonale i wydają pieniądze, dlatego że ceny aktywów są wspomagane przez monetarną stymulację ekonomii.
  • „Stany Zjednoczone i Europa podążają w tym samy kierunku, co Japonia, która jest w dalszym ciągu w śpiączce (od ponad 20 lat), bo nie zredukowała bańki finansowej” – argumentuje Dent. „Jedynym wyjściem z tej sytuacji byłoby wstrzymanie drukowania pieniędzy przez Bank Centralny.”
  • „Rzeczywistość jest nieugięta, kiedy jest przewaga umierających od kupujących , rynek się zmienia. Wszystko jest zależne od starzejącej się społeczności” – pisze Dent.
  • Stany Zjednoczone posiadają ogromny dług, a “ekonomiści i politycy zachowują się jakby posiadali magiczną różdżkę bez ograniczeń monetarnych zastrzyków i pomocy upadającym firmom oraz wizji krótko terminowego kryzysu.” Ale zdaniem Denta problem jest długoterminowy i strukturalny (demograficzny).
  • Największe cztery wyzwania na najbliższe lata to: 1) prywatne i publiczne długi; 2) pomoc zdrowotna i środki emerytalne; 3) autorytatywne rządy na całym świecie; oraz 4) zanieczyszczenie środowiska, które zagraża globalnej ekonomii.

Według Denta: „powinieneś się przygotować do kryzysu w jakim już jesteśmy i który będzie trwał do 2025 roku.”

Tak jak Fala Kondratiewa, prace Denta wskazują, iż doświadczymy dużego ekonomicznego kryzysu,do końca tej dekady.

Czyżby historia miała się powtórzyć?

Ostatnie lata wskazują, że wielki ekonomiczny kryzys jest już za rogiem. Problemy światowych, kluczowych gospodarek, Brexit, pogarszający się sentyment rynkowy… Miejmy nadzieję, że powyżej wymienione teorie cykli ekonomicznych są tym razem w błędzie, ale z drugiej strony byłoby niepoważne ignorowanie ich ostrzeżeń.Wszystko wskazuje, że wielki ekonomiczny sztorm zbliża się szybkimi krokami. A jeśli wierzyć w Cykl Kondratiewa to właśnie teraz powinniśmy wykorzystać względnie spokojny czas na przygotowanie się na jego przybycie.

Co o tym sądzisz?
Lubię
65%
Interesujące
25%
Heh...
0%
Szok!
5%
Nie lubię
0%
Szkoda
5%
O Autorze
Jim Poniat
Kanadyjski analityk rynków finansowych i trader z 14-letnim doświadczeniem. Autor dwóch książek, specjalizujących się w handlu na rynku Forex. Od 2006 do 2008 szkolił się i zdobywał wiedzę u takich traderów jak Bill Williams, Steve Nison, Martin Pring, Michael Duane Archer i wielu innych. Od 2008 do 2015 prowadził fundusz inwestycyjny z kilkoma milionami dolarów. W tym czasie współpracował z jednym z kanadyjskich banków.