Aktualności
Teraz czytasz
Coraz ciekawsza sytuacja na giełdach. USA u progu recesji?
0

Coraz ciekawsza sytuacja na giełdach. USA u progu recesji?

utworzył Marcin Kiepas3 października 2019

Amerykańska giełda wkroczyła w IV kwartał 2019 roku w fatalnych nastrojach. Najpierw we wtorek humory inwestorom posuł indeks ISM dla przemysłu w USA, który we wrześniu nieoczekiwanie spadł do 47,8 pkt. (prognoza: 50,1 pkt.), co było jego najniższym odczytem od dekady i zapowiedzią recesji w tym sektorze. Następnie w środę gracze wystraszyli się wojny celnej pomiędzy USA a Unią Europejską, po tym jak Światowa Organizacja Handlu (WTO) uznała unijne subwencje dla Airbusa za nielegalne, co otwiera prezydentowi Trumpowi drogę do nałożenia odwetowych ceł na europejskie towary.

Niedźwiedzie zyskują przewagę

Efektem strachów był spadek indeksu S&P500 o 1,23 proc. we wtorek i o 1,79 proc. w środę, co oznaczało nie tylko mocny odwrót poniżej lipcowego szczytu, ale też ogólne pogorszenie sytuacji na wykresie i pojawienie się kilku innych podażowych sygnałów, które mogą sugerować dalsze spadki.

To, że giełdowe byki są w trudnej sytuacji doskonale widać na wykresie instrumentu US500 na platformie Tickmill, czyli na kontrakcie różnic kursowych opartym na indeksie S&P500.

us 500

Wykres S&P 500 [US500], interwał D1. Źródło: MetaTrader 4 Tickmill UK

Ostatnie dwa dni spadków sugerują, że rynek położył już przysłowiowy krzyżyk na lipcowym szczycie i teraz przygotowuje się do ataku na sierpniowe minima (2777,15). Wcześniej tylko musi sobie poradzić z poziomem 2818, czyli dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego.

Podobnie prezentuje się sytuacja na DE30 (CFD na niemieckiego DAX-a), czy na indeksie np. włoskiej giełdy, gdzie wykresy obu tych instrumentów również zawróciły poniżej ważnych oporów, czemu towarzyszy pogorszenie sytuacji na wskaźnikach i jest jednoznaczne z sugestią dalszych spadków. Jednym słowem, na giełdach robi się coraz ciekawiej.

de30

Wykres DAX 30 [DE30], interwał D1. Źródło: MetaTrader 4 Tickmill UK

ita40

Wykres MIB 40 [ITALY40], interwał D1. Źródło: MetaTrader 4 Tickmill UK

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.